Domů » Bleskovky » V jednoduchosti je síla: Obyčejný písek by mohl ztrojnásobit kapacitu akumulátorů

V jednoduchosti je síla: Obyčejný písek by mohl ztrojnásobit kapacitu akumulátorů

Jednou z nejvíce frustrujících vlastností současných smartphonů je jejich výdrž, kterou náročnější uživatelé počítají na pouhé hodiny. Výrobci se sice v posledních letech snaží kapacity akumulátorů stále zvyšovat, avšak rituál každodenního nabíjení stále nevymizel. To by se ale mohlo velice brzy změnit díky novému objevu Kalifornské univerzity. Za prvotní myšlenkou stojí výzkumník Zachary Favors, který při procházce po pláži v San Clemente dostal nápad použít jemný písek na výrobu anod pro Li-Ion akumulátory.

 Ty nejlepší objevy se mnohdy skrývají přímo před námi

Tým vědců po smíchání písku s vysokým obsahem křemene, horčíku a soli získal velmi porézní materiál, který se skvěle hodil na výrobu nového typu anody. Současné elektrody začnou po určitém počtu nabíjecích cyklů výrazně degradovat, čímž logicky dochází k snížení celkové kapacity. Nově objevený materiál je však daleko stabilnější a navíc díky větší ploše umožňuje až trojnásobné navýšení skladované energie. Tento pomyslný bonus by mohl zároveň odsunout pokusy s grafenem na vedlejší kolej, neboť jeho finanční náročnost je v porovnání s hojně dostupným pískem daleko vyšší. Jelikož se jedná o běžně dostupnou přírodní složku, padají tím zároveň obavy z toxicity a dopadů na životní prostředí.

 vlevo – obyčejný písek; uprostřed – písek zbavený veškerých nečistot; vpravo – lahvičky znázorňující jednotlivé výrobní postupy

Z tiskové zprávy dále vyplynulo, že v samotné podstatě se nejedná o nikterak náročný postup na výrobu a téměř nic nebrání jeho okamžitému nasazení pro komerční účely. Je však vhodné dodat, že podobných zpráv se za poslední roky prohnalo internetovými médii nespočet a přesto musíme stále bojovat s krajně nedostačující výdrží. Jednou se však tato bariéra prolomit musí a možná se tím mýtickým beranidlem stane právě tato technologie vycházející z „obyčejného” písku. Ostatně, ty nejlepší myšlenky mnohdy vyplývají z těch nejjednodušších principů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. mnykl (neregistrovaný)

  Mate preklep v nadpisu :)

  • Richard Streit

   Dobrý den,

   děkujeme za upozornění, překlep jsme již odstranili.

 2. Michal (neregistrovaný)

  To abych si skočil koupit kus pouště a začnu prodávat písek :D Ach jo – stejně se toho nedočkáme takových zpráv sem četl už před 15 lety…. a kde nic tu nic.

 3. A pomletý starý chleba „by ji mohl“ až ztrojnásobit!

 4. Paja (neregistrovaný)

  Jak píše MICHAL, takový zpráv se několik do roka a kde nic tu nic…

 5. Doufam, ze se doziju toho, ze se tyhle myslenky obrati ve skutecnost :D

 6. Další pěkná pohádka ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).