Domů » Bleskovky » V Anglii nezapočítali 16 000 nakažených koronavirem. Mohla za to chyba v Excelu

V Anglii nezapočítali 16 000 nakažených koronavirem. Mohla za to chyba v Excelu

Tisíce případů nákazy koronavirem v Anglii zůstaly nenahlášeny kvůli chybě způsobené excelovým dokumentem. Vládní agentura Public Health England (PHE) uvedla, že automatizovaný systém mezi 25. zářím a 2. říjnem nezapočítal do celkových ostrovních statistik 15 841 nakažených. Kvůli chybě tak došlo ke zpoždění v trasování tisíců pozitivně testovaných lidí.

covid koronavirus

Podle zpravodajské agentury Press Associastion (PA) za chybu může dokument z tabulkové aplikace Microsoft Excel, který podle dostupných informací překročil maximální kapacitu, takže nebyl schopný načítat další data a do tabulky se přestala zapisovat nová jména nakažených. Aby se podobná situace nemohla opakovat, začali úředníci objem dat dělit do více souborů. Na vině byl zřejmě fakt, že úředníci vše ukládali do více než 10 let starého formátu xls. Kdyby použili novější xlsx, nic takového by se nestalo, jelikož ten umí pracovat až s milionem řádků.

S kým se nakažení setkali, nelze přesně určit

Ministryně práce a důchodů Thérèse Coffeyová pro stanici BBC1 uvedla, že nezná přesný počet potenciálně infekčních kontaktů, neboť neevidovaní nemocní nebyli bezprostředně trasováni. Zároveň přiznala, že kvůli chybě se mohli nakazit další lidé. Podle britského stínového ministra zdravotnictví Jonathana Ashwortha to vyvolá znepokojení napříč celou zemí.

Tip: Zapojte se do boje proti koronaviru. Od základů nová eRouška 2.1 je anonymní, a bez vašeho svolení nikoho neinformuje

Skokový nárůst

Vládou publikované statistiky z minulého týdne tak neodpovídají skutečnému počtu nakažených. Po započítání chybějících dat by se například souhrnná sobotní a nedělní čísla zvedla téměř dvojnásobně z 12 872 na 22 961 pozitivně testovaných případů.

Britská vláda všech téměř 16 000 nakažených započítala do statistik až 3. a 4. října, čímž došlo ke skokovému navýšení počtu pozitivně testovaných prakticky ze dne na den. Ihned po odhalení chyby se tamní hygienici pustili do trasování všech pozapomenutých případů.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

2 komentářů

  1. Ta „chyba v Excelu“ spočívala v tom, že použili už 12 let zastaralý formát XLS, který zvládá pouze 65 tisíc řádků. Novější formát XLSX umí milion řádků a bohatě by jim stačil…

  2. Máš chodit na WC, slípko.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).