TOPlist

Užitečné tweaky a utility pro HTC Universala (Qtek 9000)

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Tipy a triky pro HTC UniversalaVšechna zařízení s Windows Mobile mají obrovskou výhodu v tom, že se dají různě tweakovat. Například pomocí přenastavení hodnot v registrech můžete zcela změnit chování vašeho miláčka a to jak v jeho prospěch, tak samozřejmě v nutnost provést Master reset.

Dnes se podíváme, jak si můžete vylepšit HTC Universala, máme tu pro vás celkem rozsáhlý seznam úprav v registrech a nechybí ani několik utilit. Informace jsou posbírány z různých fór (Xda-developers.com, Ce4you.cz) a určitě je dobré mít je všechny pěkně pohromadě. A utilitkami pro toto PocketPC také začnu.

Bohužel je Universal v základu celkem líné zařízení, vinu na tom má zejména operační systém Windows Mobile 5.0, který přináší odlišný způsob práce s pamětí a daty. Naštěstí se dá pomocí tweakovacího CABu jeho rychlost znatelně zvýšit. S upravenými hodnotami v registrech si zase můžete změnit dobu podsvětlení pro klávesnici nebo třeba zapnout podporu standardu 802.11g… Po aktivaci vybrané úpravy doporučuji vždy po přenastavení v registrech restartovat Universala.

Pro úpravu registrů můžete použít například Total Commander nebo RegeditCE.

Utility pro Universala:
Performance tweak CAB – změní vlastnosti práce s pamětí a velikost Font a Glyph cache, vypne animace v systému (např. rolování StartMenu), celkově dojde k zrychlení zařízení o cca 20-30%. Stáhnout si jej můžete z naší Download sekce. Avšak pozor, po aplikaci tohoto patche dojde k velkému poklesu Program Memory :-(

ozVGA (RealVGA) – s touto utilitou si můžete zapnout opravdové VGA rozlišení, které se hodí zejména pro prohlížení webových stránek nebo dokumentů. Program má celkem bohaté možnosti nastavení a tak si můžete pohrát s velikostí písma nebo stavové lišty. Stahujte zde.

Extended ROM unlocker – díky této aplikaci si odemknete Externí ROMku. Další informace a download naleznete v našem diskuzním fóru. Po odemknutí ext_rom můžete ještě aplikovat tento tweak, který zviditelní složku Extended_rom ve File Manageru nebo jiném správci souborů (defaultně je tato položka skrytá i po unlocku). 

Diakritika na HW klávesnici – z Download sekce si stáhněte tento soubor, rozbalte jej a výsledný sym.txt přesuňte do PPC do adresáře /Windows. Pak proveďte soft reset.

Disable Security – tento cab vypne neustálé zobrazování varovné hlášky v případě instalace nebo spouštění nepodepsaných aplikací. Stahovat jej můžete zde.

Mapování aplikací na klávesu Backlight – Universal má na boční straně malé tlačítko BackLight, které když stisknete, dojde k rozsvícení obrazovky. Sám tuto funkci vůbec nepoužívám a proto bych klávesku využil mnohem lépe, kdyby však šla přemapovat. Standardně to ale možné není. Díky tomuto cabu však ano a po jeho aplikování uvidíte v /Settings/Buttons možnost namapovat i toto tlačítko.

Universal jako stroboskop – další informace v této bleskovce.

 

úpravy registrů:
1) Přemapování softKeys na obrazovce Today –
Pro změnu levé softKey jděte v registrech na adresu “HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Today\\Keys\\112” , pro úpravu pravé softKey jděte na adresu “HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Today\\Keys\\113“.

Hodnotu stringu “Default” si můžete změnit na libovolný text, který se pak bude zobrazovat jako název softKey. Ve stringu “Open” si pak nadefinujete cestu k programu, který se má při stisku spouštět.

Upravené hodnoty mohou tedy vypadat například:
HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Today\\Keys\\112\\Default = TotalCmd
HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Today\\Keys\\112\\Open = \\Windows\\StartMenu\\Programs\\totalCmd.lnk

2) Odstranění nebo změna skinu u dialPadu – Na adrese “HKEY_LOCAL_MACHINE\\Security\\Phone\\Skin” naleznete položku (DWORD) s názvem “Enable“. Pokud její hodnotu nastavíte na 1, bude se zobrazovat skin operátora (pokud je obsažen v Ext. rom). Pokud nastavíte 0, bude nastaven defaultní skin.

3) Zobrazení zástupce GPS v Nastavení připojení – Jděte na adresu “HKEY_LOCAL_MACHINE\\ControlPanel\\GPS Settings” a zde nastavte pro DWORD “Hide” hodnotu na 0 a pro DWORD “Group” na 2. Pro odstranění nastavíte hodnotu “Hide” na 1.

4) Odstranění ikonky pro rotaci obrazovky na hlavní obrazovce –  Na adrese “HKEY_LOCAL_MACHINE\\System\\GDI\\ROTATION” nastavte pro DWORD “HideOrientationUI” hodnotu na 1. Pro zobrazení ikonky nastavte zpět hodnotu 0.

5) Zrušení animace StartMenu – Tento tweak celkem ušetří paměť (je obsažen i v Tweakovacím cabu). Na adrese “HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\GWE\\Menu key” nastavte u položky “AniType” hodnotu na 0. Pro aktivaci animace nastavte zpět 6.

6) Změna identifikace Pocket IE na IE 5.5 – Tato úprava způsobí, že se Pocket Internet Explorer bude pro webové stránky tvářit jako klasický PC Internet Explorer 5.5. Hodit se to může například při vstupu na stránky, které kontrolují verze prohlížečů a bez změny by jste nemuseli dostat povolení k přístupu na požadovanou www. Jděte tedy na adresu “HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Internet Settings\\5.0\\User Agent\\” a zde nastavte defaultní hodnotu položky Default na “Mozilla/4.0” z původní “Mozilla/2.0“. Dále upravte hodnotu “Version” na “MSIE 5.5” (původní je “MSIE 3.02“). A na závěr ještě u hodnoty “Platform” změňte z defaultního “Windows CE” na “Windows NT 5.0“.

7) Instalace a spouštění nepodepsaných aplikací bez otravného dotazu – V některých verzích rom jste při každém spuštění či instalaci nepodepsané aplikace obtěžování vyskakující hláškou. Pro její deaktivaci jděte na “HKEY_LOCAL_MACHINE\\Security\\Policies\\Policies” a změňte hodnotu “0000101a” z 0 na 1.

8) Změna Homepage při stisku HW klávesy pro spuštění IE – Pokud vás při stisku hardwarové klávesy pro přístup na internet obtěžuje defaultně nastavený browser Yahoo.com, můžete si pomocí úpravy na “HKEY_LOCAL_MACHINE\\HARDWARE\\OEM\\KEYBD” změnit domovskou stránku na jinou.

9) Změna doby pro podsvícení HW klávesnice – osobně se mi 10sekund pro podsvícení klávesnice zdá dost málo. Vyšší hodnotu si bohužel přes nastavení v systému už nenastavíte. Naštěstí to jde přes registry, a sice na adrese “HKEY_CURRENT_USER\\ControlPanel\\Backlight\\QKeyLedTimeout“si změňte hodnotu na počet sekund, který vám bude vyhovovat.

10) Zviditelnění složky Extended_rom – I když si ext_romku odemknete výše popsanou utilitou, stále ji ve FileManageru neuvidíte. Pokud ji chcete vidět jako další složku, jděte v registrech na “HKEY_LOCAL_MACHINE/System/Storage Manager/AutoLoad/TRUEFFS_DOC1” a zde nastavte pro položku “Bootphase” hodnotu 00000002 (defaultně je 1). Dále jděte na “HKEY_LOCAL_MACHINE/System/StorageManager/Profiles/TRUEFFS_DOC1” a zde nastavte pro položku “MoutHidden” hodnotu na 00000000 (defaultně je  1)

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku