TOPlist

Už nikdy nebudete bez signálu? Operátoři pokryjí „bílá místa“ na mapě Česka

5G site od Cetinu v Ostravě
  • Operátoři se zavázali k pokrytí tzv. bílých míst na telekomunikační mapě Česka
  • Ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem toho chtějí docílit do roku 2030
  • Pomoc by mělo i odlehčení byrokracie, se kterou pomohlo ministerstvo průmyslu a obchodu

Trio tuzemských operátorů ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) podepsalo memorandum, ve kterém se zavazuje k vyřešení situace s tzv. bílými místy do roku 2030. Klíčovým prvkem je spolupráce všech tří operátorů na stavbě základnových stanic (BTS) v lokalitách s „bílými místy“ a následný sdílený provoz těchto vysílačů.

Operátoři vyřeší nepokrytá „bílá místa“

O2, Vodafone i T-Mobile se průběžně shodují na tom, že pokrytí signálem a 4G/5G internetem z jejich strany je na území České republiky 97–98 %. Zbytek představují tzv. bílá místa, tedy lokality s nedostatečným či žádným signálem, nebo lokality, ve kterých se uživatel připojí přinejlepším na 2G či EDGE.

Mapa signálem nepokrytého území dle studie ČTÚ
Mapa signálem nepokrytého území dle studie ČTÚ

V rámci nového memoranda budou všichni tři operátoři pod dohledem ČTÚ postupně do roku 2030 pokrývat tato hluchá či bílá místa na telekomunikační mapě Česka. V memorandu se jednotliví poskytovatelé zavázali k tomu, že každý vybuduje 200 nových základnových stanic v některých ze zhruba 1 610 vytipovaných lokalitách.

K dalším 300 vysílačům vybudovaných konkurencí se budou moci operátoři připojit a sdílet zde infrastrukturu. To aby nedocházelo k tomu, že v „bílém místě“ zajistí pokrytí pouze jeden operátor. Každý z operátorů tak zlepší svůj signál celkem na 500 místech, přičemž 600 základních sídelních jednotek napříč ČR se nově dočká kvalitního mobilního signálu minimálně od jednoho operátora.

První lokality pokryty, závazek do roku 2030

Zástupci operátorů – Endre Miklós, manažer rozvoje sítí v T-Mobilu, Jan Hruška, technologický ředitel O2, i Miroslav Bula, viceprezident Vodafonu – se shodují na tom, že iniciativa pro rozvoj sítí v nedostatečně pokrytých lokalitách jim jednoznačně dává smysl. Všichni tři už představili i pilotní projekty tohoto rozvoje: obec Lednice na Rakovnicku (T-Mobile), Lipová na Moravě (O2) a a Desná – Černá Říčka (Vodafone).



Umělá borovice s anténami



Nepřehlédněte

Umělá borovice za 4 miliony! Operátoři si oblíbili vysílače, co vypadají jako falešné stromy

Miklós například zmínil kladný přístup obcí: „Výborná spolupráce se starostkou Lednice​. Velice aktivní, pozitivní přístup. ​Navrženo místo, za pouhé dva dny po návrhu proběhlo osobní jednání přímo tam. ​Následně šel návrh do rady a za neuvěřitelných 14 dní bylo schváleno věcné břemeno na věž.“

Omezení byrokracie

Samotná výstavba základnových stanic bude navíc od 1. července významně zjednodušena, s čímž pomohlo ministerstvo. Začne totiž platit novela zákona o elektronických komunikacích. Díky těmto změnám už nebude nutné protahovat výstavbu jednotlivých věží i na několik let. Největší prostoj totiž vytváří byrokracie, čekání na stavební povolení a dohady s obcemi.

Nově odpadá nutnost posuzovat krajinný ráz u staveb nad 50 metrů (nebude vadit, že vysílač bude vyšší než okolní zástavba nebo stromy) a také nebude nutné pozemek pro výstavbu základny vyjímat z lesního či půdního fondu, takže stavba bude de iure součástí lesa. V neposlední řadě se sníží počet stavebních úřadů, se kterými budou operátoři muset komunikovat (z 630 na pouhých 200).

Tisková konference na ministerstvu průmyslu a obchodu, třetí z leva ministr Lukáš Vlček
Tisková konference na ministerstvu průmyslu a obchodu, třetí zleva ministr Lukáš Vlček

Podle Jiřího Grunda, prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), mohou tyto legislativní změny zrychlit proces výstavby o víc než 12 měsíců. „Reálný proces budování základnové stanice totiž trvá v průměru 3 měsíce,“ zmínil Grund.

„Dostatečné pokrytí internetem má přímý dopad na kvalitu života, dostupnost služeb a konkurenceschopnost regionů. Pokrývání bílých míst je dlouhodobý proces, který vyžaduje investice a intenzivní spolupráci mezi státem a soukromými subjekty. Proto naplno využíváme evropské prostředky na výstavbu sítí s velmi vysokou kapacitou a zavádění mobilních 5G sítí, ale také financujeme technické studie proveditelnosti a poskytujeme metodiky, školení a přímou podporu v terénu,“ dodal na závěr ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku