USB-C v novém iPadu komplikuje nabíjení stylusu. Bez redukce se neobejdete – SMARTmania.cz

USB-C v novém iPadu komplikuje nabíjení stylusu. Bez redukce se neobejdete

apple ipad 10 01

Apple v tomto týdnu představil nové iPady. Zatímco u vrcholné řady iPad Pro došlo prakticky pouze k výměně čipsetu, základní iPad se dočkal snad největší změny v historii – dostal nový design i větší displej s tenčími rámečky a přišel o typické domovské tlačítko. To nejspíš brzy opustí i iPhone SE.

Také jsme se dočkali výměny Lightningu za USB-C, což s sebou přináší mírnou komplikaci. iPad 10. generace je kompatibilní pouze s první generací stylusu Apple Pencil, který je ovšem vybaven Lightning konektorem. Abyste si dotykové pero mohli pomocí nového iPadu dobít, potřebujete redukci. Apple ji prodává ve svém obchodě za cenu 290 korun – zdarma ji dostanete pouze v případě, že si iPad koupíte souběžně se stylusem. Při upgradu ze staršího tabletu na novější to znamená dodatečnou investici.

Redukce se nepřipojuje přímo k iPadu, neboť neobsahuje žádný konektor (samec), ale pouze dvojici portů (samice). Jedním koncem do ní zasunete stylus, z druhé strany pak oboustranný nabíjecí USB-C kabel, a teprve ten připojíte k iPadu. Tím alespoň odpadá obava ze zalomení konektoru stylusu, který se do minulých iPadů zasouval poměrně nešikovně napřímo, což se stalo terčem posměšků.

I tak bychom ale byli raději za podporu druhé generace Apple Pencil, která se magneticky dobíjí přímo z boku samotného tabletu. Tu však iPad 10. generace nepodporuje.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku