Domů » Bleskovky » V USA ruší síťovou neutralitu. Čeká nás pomalý a rychlý internet?

V USA ruší síťovou neutralitu. Čeká nás pomalý a rychlý internet?

Americká federální komise pro komunikaci (FCC), jejíž dokumenty z certifikace čas od času odhalí s předstihem nějaká chystaná zařízení, včera schválila zrušení síťové neutrality na území USA. Tento krok se může stát základním kamenem omezení svobody internetu, kterou budou mít nyní v rukách jeho poskytovatelé (kabelové firmy, mobilní operátoři, apod.).

V současné podobě má každý bajt na internetu stejnou hodnotu a uživatel se k němu dostane bez jakýchkoliv regulí. Pokud však přestanou platit pravidla síťové neutrality, poskytovatelé internetu budou moci filtrovat, jaký obsah bude dostupný přednostně, jaký bude upozaděn, a některý třeba úplně zapadne. Samozřejmě do atraktivního proudu se vždy dostanou služby, jejichž provozovatelé si u poskytovatele „rychlý“ proud zaplatí. Tato částka však nakonec půjde z kapsy koncového zákazníka, jemuž poskytovatel sítě bude moci v balíčcích nabízet např. rychlejší Netflix, YouTube, apod.

Operátoři, kteří za zrušení síťové neutrality nejvíce bojovali, se dušují, že k takto katastrofickým scénářům nedojde, a že díky zrušení budou moci rychleji budovat infrastrukturu. Odborná veřejnost však se škrcením internetu zásadně nesouhlasí, objevily se první žaloby a rozhodnutí FCC tak ještě mohou zvrátit soudy. My můžeme jenom doufat, že se nově nastolenými pravidly, které mají v USA platit už od začátku příštího roku, neinspiruje i Evropa.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments