Domů » Bleskovky » V USA ruší síťovou neutralitu. Čeká nás pomalý a rychlý internet?

V USA ruší síťovou neutralitu. Čeká nás pomalý a rychlý internet?

Americká federální komise pro komunikaci (FCC), jejíž dokumenty z certifikace čas od času odhalí s předstihem nějaká chystaná zařízení, včera schválila zrušení síťové neutrality na území USA. Tento krok se může stát základním kamenem omezení svobody internetu, kterou budou mít nyní v rukách jeho poskytovatelé (kabelové firmy, mobilní operátoři, apod.).

V současné podobě má každý bajt na internetu stejnou hodnotu a uživatel se k němu dostane bez jakýchkoliv regulí. Pokud však přestanou platit pravidla síťové neutrality, poskytovatelé internetu budou moci filtrovat, jaký obsah bude dostupný přednostně, jaký bude upozaděn, a některý třeba úplně zapadne. Samozřejmě do atraktivního proudu se vždy dostanou služby, jejichž provozovatelé si u poskytovatele „rychlý“ proud zaplatí. Tato částka však nakonec půjde z kapsy koncového zákazníka, jemuž poskytovatel sítě bude moci v balíčcích nabízet např. rychlejší Netflix, YouTube, apod.

Operátoři, kteří za zrušení síťové neutrality nejvíce bojovali, se dušují, že k takto katastrofickým scénářům nedojde, a že díky zrušení budou moci rychleji budovat infrastrukturu. Odborná veřejnost však se škrcením internetu zásadně nesouhlasí, objevily se první žaloby a rozhodnutí FCC tak ještě mohou zvrátit soudy. My můžeme jenom doufat, že se nově nastolenými pravidly, které mají v USA platit už od začátku příštího roku, neinspiruje i Evropa.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Je to trochu děsivé, že si takhke šlapou lidé sami po štěstí a svobodě. Umělé vytvořená překážka, aby bylo možné získat více peněz od zákazníka, dost manipulativni, ne?

 2. Vždyť u nás to již je. Např. u Vodafone jejich „Vodafone Pass“ např. na sociální sítě atd…
  Začíná to tím, že se pár služeb poskytne zdarma a za zbytek se platí… což se zprvu může uživatelům líbit… dokud nebudou muset platit za balíček youtube, google atd…

  • Přesně tak, tyto praktiky by se měly operátorům zarazit. v EU by měla síťová neutralita platit, tak ať v tom udělají pořádek. To, co operátoři předvádí je přímo učebnicové porušení síťové neutrality.

 3. „My můžeme jenom doufat, že se nově nastolenými pravidly, které mají v USA platit už od začátku příštího roku, neinspiruje i Evropa.“
  Snad to EU nedovolí… každopádně pokud to opravdu nedovolí, tak je mi jasné, jak budou zase plná fóra IDIOTŮ, co budou plácat tuny sr*ček, jak EU diktuje :D Naposled mě to pobavilo u toho, jak tito IDIOTI obhajovali právo výrobců na výrobu NEOPRAVITELNÝCH výrobků (ano to taky „vymyslel“ Apple), které se EU snaží zvrátit zatím jen doporučením…

  • At uz se inspiruje nebo ne, ovlivni to internet na celym svete, jelikoz velke procento lidi prave s byznysem na internetu zije v USA

  • Bohužel mám strach, že se Evropa se současným „vedením“ bude inspirovat jak jen to bude možné, neboť to znamená přísun peněz, které se snadno ztratí bez práce do kapes příživnických darmožroutů u koryta…

  • Neplest Evropa-EU a CR pls

 4. Přečetl jsem řadu komentářů k tomuto tématu a mohu konstatovat, že hlavní nebezpečí nikde uvedeno není, přestože náznaky jak to bude v budoucnu vypadat již existují. Zkuste projit nabídku např. tiskových zpráv na různých portálech a z výsledků hned uvidíte o co jde. Kde je nabídka nezávislého tisku, nebo nedej bože opozičního tisku, nenajdete. To je naprosto stejný způsob jako za komunistů, nabídka jen toho co je schváleno cenzorem , jinak zaplať nebo to nečti jinak půjdeš do lochu. Asi se vrátíme do doby totality a pak začneme používat prostředky k získání informací jako za totality. A tomuhle se v evropské společnosti říká „svoboda a demokracie“ po vzoru velkého bratra za velkou louží. Neměli jsme těch bratrů už dost, co tahle s nima rázně skoncovat a dělat věci po svém?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).