Domů » Bleskovky » USA chtějí Honor na černé listině. Mají k tomu ale důvod?

USA chtějí Honor na černé listině. Mají k tomu ale důvod?

Čínskou společnost Honor čeká období nejistoty. Ve Spojených státech sílí hlasy, které volají po umístění firmy na seznam Entity List, což je nechvalně proslulá černá listina, která podrazila nohy čínské firmě Huawei. Ta byla Úřadem průmyslu a bezpečnosti Ministerstva obchodu USA přidána na seznam v květnu roku 2019.

Honor10XLite
USA chtějí zakročit proti Honoru stejně jako proti Huawei

Subjekty na této listině mají omezený přístup k americkým firmám a jejich technologiím. To by pro Honor znamenalo ukončení spolupráce s Googlem, a tedy i absenci Google Play v jeho telefonech. Na Honor se v dobách, kdy byl ještě pod křídly Huawei, vztahovalo stejné embargo a právě kvůli tomuto omezení prodal Huawei svou dřívější dceřinou společnost konsorciu čínských investorů.

Honor 10X Lite 6
Pádný důvod pro zařazení Honoru na Entity List nicméně chybí

Podle serveru The Washington Post panuje ohledně rozhodnutí patová situace. Aktuálně chce Honor na Entity List zařadit Pentagon a ministerstvo energetiky, zatímco proti je ministerstvo obchodu a ministerstvo zahraničí. Pokud některá z organizací neustoupí, bude se muset do celé záležitosti vložit americký prezident Joe Biden a rozhodnout.

USA nemá pro umístění Honoru na Entity List pádný důvod

V tuto chvíli nejsou známy důvody, proč by Honor měl být na seznam zařazen. Čínská společnost již nespadá pod Huawei, nepůsobí ve Spojených státech a ani nemá divizi zaměřující se na výstavbu 5G vysílačů. Argument bezpečnostního rizika, které Spojené státy použily v případě Huawei, tak příliš nedává smysl, a pokud bude Honor na Entity List skutečně zařazen, půjde pravděpodobně o čistě politické rozhodnutí. Pro Honor by nicméně znamenalo existenční problém.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

8 komentářů

  1. Dejte na mě, do roka a do dne se bude řešit i Xixao…

  2. Vratislav Zapletal

    Od začátku je to nekalá obchodní praktika, nic jiného. Podobně postupovala Standard Oil proti konkurenci a skončila podporou Hitlera. USA svým jednáním míří mílovými kroky k vědomému a úmyslnému vojenskému konfliktu. A toto jsou první kroky nové války. Dalším je nový pakt v Tichomoří. Pruhované zlo ví, že je jednou nohou v průšvihu a tak kope kolem sebe.

    • Ale prd nekalá praktika.Huawei ,,prodal,, Honor místní představiteli čínské vládě,to může obalamutit pouze slaboduche.To že jsou produkty Honoru napadne podobné Huawei je také jistě jenom náhoda…Na místě je dát sankce na celou Činu,bez vyjímky dokud nepadne tamní zločinecký režim.

    • oni mozu tvrdit o nas, ze mame zlocinecky rezim. vsetko je relativne, silnejsi vyhrava.

  3. Tak jistě, postupně přijdou na řadu všechny čínské firmy. Teď Honor, pak Xiaomi/Poco, Realme, Vivo atd.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).