Domů » Bleskovky » Uniklé tlačítko naznačuje, že by iPhone 5S mohl nabídnout snímač otisků prstů

Uniklé tlačítko naznačuje, že by iPhone 5S mohl nabídnout snímač otisků prstů

Známý autor úniků informací o společnosti Apple – Sonny Dickson, zveřejnil několik obrázků hlavního tlačítka, které má pocházet z dosud nepředstaveného iPhone 5S. Zajímavými je dělá přítomnost dalšího komponentů na tlačítku a spekuluje se, že by se mohlo jednát právě o snímač otisků prstů. Část se liší o tlačítka pro iPhone 5 a zahrnuje malou součástku čtvercového tvaru hned vedle tlačítka.

  

Server MacTrast kontaktoval CEO společnosti iFixis a ten prohlásil, že by se mohlo jednat o dlouho spekulovaný snímač otisků prstů. Doslova řekl: „Vypadá, že hlavní tlačítko bude mít stále možnost stisku, podobně jako u iPhonu 4 a iPhonu 5. Čtvercová součástka hned vedle tlačítka je něco nového a pravděpodobně se jedná o snímač otisků prstů, potvrzuje tak všechny dřívější spekulace, že Apple přidá tuto funkci. Proto říkám ano, pokud jsou tyto fotografie pravé, tak potvrzují spekulace o snímači otisků.“ Na finální potvrzení si budeme muset počkat do 10. září, kdy Apple představí nové telefony, zmíněný iPhone 5S a nový plastový iPhone 5C.

David Podzimek

24 komentářů

 1. Ideální věc pro tajné služby… Rozšíření databáze otisků prstů se přeci může hodit.

  • Pokud bude fungovat tak jako čtečky na noteboocích, tak to možné není – otisk jako takový se v žádné formě neukládá.

  • U uzavretého Os nikdy nevieš

  • Jak, že se neukládá? Otisk musí být v PC uložen, aby byl s čím porovnávat snímaný otisk.

  • NYNY: Jenže se neukládá otisk, ale pouze identifikační body. To jsou data pro jakoukoliv fyzickou identifikaci otisku k ničemu. Čtečka ho totiž nesnímá jako obrázek (tak to dělaly čtečky dřív, ještě jsou vidět např. v USA na imigračním, aby si je mohli uložit). Doporučuji si o tom něco přečíst.

  • Paranoia opravdu není na místě. Pokud tajná služba chce tvůj otisk prstu, už ho pravděpodobně stejně má…

  • Hnz (neregistrovaný)

   wizaard: To je pěkná hloupost. Body které snímač načte právě že musí sloužit k identifikaci, jinak by nemohl plnit spoji primární funkci. To že množství markant není příliš velké a že tedy to není příliš spolehlivé to je už věc druhá.

   Pokud takovýto iPhone zašle tvoje markanty do nějaké databáze a k tomu přidá fotku z přední kamerky tak tě nebude problém na 100% identifikovat.

  • Johny (neregistrovaný)

   Jojo, a velká rada iluminátů už dávno má svojí databázy všech lidí na světě podle otisku prstů, které nafotil Apple ze svého satelitu který tajně vystřelila americká vláda už při své první misi na měsíc. Zrovna u Apple bych se tohohle bál podstatně méně, než dat, která si bere Google z Androidu nebo Microsoft z Facebooku ;-) Navíc mi je fakt jedno, kdo má mé otisky prstů :D Na co jim asi tak jsou.

  • Vtip je v tom, že oni tvé otisky prstů nemají. Nedá se z toho celý otisk zrekonstruovat…

  • Hnz (neregistrovaný)

   mceza: a proč jako ten otisk rekonstruovat? stačí hash toho otisku a je to vše co potřebují. Nebavíme se tady o nějakém falšování otisku prstu ale o identifikaci. Je to stejné jako hash (MD5, SHA1) souboru.

   Je pravdou, že jsem nikdy nestudoval jak fungují čtečky otisku prstů, ale nějakou dobu jsem se zabýval identifikací osob z obrazu během mého Ph.D studia. Například v Tel Avivu měli už před 5ti lety naprosto spolehlivé systému pro vyhledávání teroristů v metru.

 2. Tým pádom bude odovzdanie otiskou povinné narozdiel od Motoroly Atrix alebo HTC One Max. Jedine, že bude užívateľ využívať to alternatívne ovládanie gestami.:-)

 3. Toto bude super, snad se ti to prsadi všude. Pinu se zbavím velmi rád.

 4. Moc nevěřím, že to Apple uvede. Pokud ale ano, budu jenom rád, protože to konečně začnou využívat i další výrobci. Není vhodnější, pohodlnější, lepší a bezpečnější způsob než toto.

  Různé kódy na zamykací obrazovku jsou zdlouhavé a těm odemykacím obrazovkám Androidů se musím jen smát…

 5. ZMRD (neregistrovaný)

  Nemyslím, že to bude snímač otlačkov…z hľadiska ergonómie sa mi zdá to umiestnenie nie práve najlepšie…keď si vezmete mobil do ruky, určite nájdete lepšie miesto pre jeho prípadné umiestnenie…ale to je len môj názor

  • Nechápu, běžně probouzím středovým tlačítkem mobil, je to nejpohodlnější místo. Kde by jsi to chtěl mít, nad reproduktorem?

  • U iPhonu je to z hlediska ergonomie jedinmé možné umístění. Jak píše Uni, tímto tlačítkem se telefon probouzí, takže je to daleko lepší, než kdybys musel dělat ještě úkon navíc.

 6. No, nechápu jak si někdo může myslet, že se vaše otisky budou posílat někam do například NSA, vždyť váš otisk se nikam neukládá, uložen je ve formě hashe. A už jste si dělali novou občanku nebo pas? .)

 7. Přijde mi, že ten snímač je moc malý, tudíž nedokáže sejmout dost velkou část otisku a bude to nepřesné a ne příliš bezpečné, klasický přejížděcí snímač třeba z notebooků na zadní straně by posloužil líp.

  • Zřejmě víš o daném patentu více, než my ostatní:-)

  • Vím, co je zřejmé z obrázků tedy velikost snímače, a zkus si předtavit na svém prstě, jaký ti to dá výřez, a porovnej to s klasickou předtavou otisku prstu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).