Domů » Bleskovky » UMI X2S: První smartphone se skutečným octa-core procesorem od MediaTeku

UMI X2S: První smartphone se skutečným octa-core procesorem od MediaTeku

Osmijádrový procesor již do některých svých zařízení montuje korejský Samsung, je v tom však jeden háček. U procesoru Exynos 5 Octa jsou totiž čtyři jádra postavena na platformě Cortex-A7 a čtyři na platofrmě Cortex-A15. Mezi těmito dvěma čtveřicemi je následně přepínáno podle potřeby – první jmenovaná jsou úsporná, druhá naopak velmi výkonná.

 

Čínský výrobce procesorů MediaTek již dříve prohlásil, že má v plánu přinést na trh osmijádrový procesor s možností běhu všech jader najednou a svůj slib dodržel. Telefon UMI X2S je prvním smartphonem, který využívá nový čip MediaTek 6592 s osmi jádry Cortex-A7 taktovanými na frekvenci 1,5 GHz a doplněnými o 2GB operační paměť.

 

Telefon dále nabídne pětipalcový fullHD displej, 13Mpx fotoaparát s optikou od Sony, 32 GB interní paměti a NFC. Cena zařízení dosud nebyla specifikována, vzhledem k situaci na čínském trhu však nejspíše bude velmi příznivá. S dostupností Umi X2S mimo Čínu bychom nepočítali, zařízení s čipem MediaTek 6592 by se ale v budoucnu do Evropy dostat měla. Otázkou ale zůstává, zda osmijádrové procesory skutečně potřebujeme a mají reálné využití? V případě modelu od společnosti Umi jde tak spíše o marketingové lákadlo, na které ale zákazníci budou slyšet.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Diskuze k článku

  1. Však pokud se nepletu tak Samsung říkal že odemkne Exynos 5 na plných 8 jader ,aby mohli běžet společně :) Výkon by měl mít Samsung tedy větší potom :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).