Domů » Bleskovky » Ubuntu na mobilech znovu ožívá, přivítejte smartphone Purism Librem 5

Ubuntu na mobilech znovu ožívá, přivítejte smartphone Purism Librem 5

Mobilní svět je rozdělen na dva nesmiřitelné tábory – Android a iOS. Narušit tento dualismus se pokusilo mnoho firem v čele s redmondským Microsoftem, nicméně žádné se to nepodařilo. Jedním z méně známých vyzyvatelů je také společnost Canonical, která stojí za linuxovou distribucí Ubuntu.

Ubuntu znovu ožívá

Pro mobilní telefony vyvinul Canonical Ubuntu Touch, nicméně ten se příliš neujal. Nyní to zkouší z trochu jiného směru. Jako operační systém pro svůj telefon si jej vybrala firma Purism, která spustila crowdfundingovou kampaň na svůj nejnovější počin s názvem Librem 5.

Pokud jde o hardwarovou výbavu, je Purism celkem skoupý na slovo. Pod 5″ displejem tepe procesor i.MX 6, kterému sekundují 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Jinak nechybí nic ze standardní výbavy, potěší nasazení USB typu C.

Purism Librem 5 je ideální alternativou pro všechny, kteří si své soukromí úzkostlivě chrání. Velmi snadno na něm totiž jde deaktivovat kameru či WiFi modul. Vzhledem k tomu, že Purism cíl crowdfundingové kampaně překročila, mžete si jejich počin předobjednat za 599 dolarů (cca 12 000 Kč).

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

19 komentářů

 1. Konečně! Doufám, že to uspěje. Potřebujeme diverzitu trochu. iOS je pořád stejný a Android taky. Kdysi se aspoň ty systému lišily a dnes mi to přijde pořád na jedno brdo. Ani blbej night mode neumí udělat (kašlu na nějaké úpravy či custom romky). Tohle vypadá super, tak držím pěsti.

  • Je zajímavé, jak jsi dal rovnítko mezi iOS a Android coby „stejné“. Je to zajímavé ve světle, že zatímco novinky u iOS má k dispozici 75 přístrojů ze 100, u Androidu 5 přístrojů ze 100. A ty jsi to dal do jedné roviny:D

  • A koho krome tebe to zajima? Si holt u prilezitosti vydani Androidu 9 koupis v bazaru TCL s Androidem 6, no :)

  • zipiik: +1.
   Klasicke uniho prudeni, Vadi mu system aktalizaci u androidu a pak jde do bazaru a koupi mobil ktery posledni aktualizaci dostal pred peti lety.

  • UNI: Ale i ten Android 5 má těch fukncí více, než iOS 11 :D

  • uni: A na to, jestli systémy vypadají stejně, má jejich podíl na trhu jaký vliv? Leze na tebe pátek co? :)

  • LINCOLN:
   A proč to mermomoci nějak zásadně měnit, když to skvěle funguje? S tímhle taky přišel Apple s tím idiotským nápadem „pojďme všechno POŘÁD měnit, i když to bude stát sebevíc za h*vno, to je jedno, hlavně že je změna“. BTW teď nedávno jsem viděl pokus Google jménem Fuchsia… to je hezký příklad toho jak to vypadá, když se někdo snaží udělat radikální změnu u věcí, které jsou LÉTY prověřené a je jasné, že je SKORO nemožné vytvořit něco lepšího… a když se o to někdo pokusí, tak s NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ vznikne TOTÁLNÍ PASKVIL… a takhle pak vznikají i různé další paskvily typu Windows 8, Windows Phone atd.

  • Nebyt snahy Applu udelat neco jinak, tak je dnes (smart)mobilni svet nejspis uplne jiny. Budme za ty „blazny“, co nevedi, ze to jinak udelat nejde, radi.

  • Udělat něco jinak, tím asi myslíš lidi přesvědčit, že jejich dotykový mobil dražší, než všechny do té doby vyráběné mobili je cool?

  • Pokud nový systém nebude podporovat aplikace z androidu, nebo iOS pokud to jde, tak nemá šanci, vždyť jeden z bodů neúspěchu Windows byl malý počet aplikací.

 2. Tak snad se blízká na lepší časy, kdy se vláda nad telefony opět přesune do rukou uživatelů.

 3. „Narušit tento dualismus se pokusilo mnoho firem v čele s redmondským Microsoftem“
  …a já si troufám tvrdit, že HORŠÍHO pokusu se od nikoho jiného už nedočkáme. Ale možná někdo překvapí něčím ještě horším :-D

  • ani najlepsi system sa v dnesnej dobe nema sancu uchytit

  • Jestli to byla narážka na Windows Phone jako nejlepší systém v dnešní době, tak s těmi Microsoft začínal skoro stejně jako Google s Androidem. Šanci měli, ale zabili to mnoha přešlapama.

  • nebola, iba tvrdim, že ďalší system nikdo nepotrebuje. momentálne je taka situácia, i ked za par rokov sa to môže zmeniť.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).