Ubuntu na mobilech znovu ožívá, přivítejte smartphone Purism Librem 5

Mobilní svět je rozdělen na dva nesmiřitelné tábory – Android a iOS. Narušit tento dualismus se pokusilo mnoho firem v čele s redmondským Microsoftem, nicméně žádné se to nepodařilo. Jedním z méně známých vyzyvatelů je také společnost Canonical, která stojí za linuxovou distribucí Ubuntu.

Ubuntu znovu ožívá

Pro mobilní telefony vyvinul Canonical Ubuntu Touch, nicméně ten se příliš neujal. Nyní to zkouší z trochu jiného směru. Jako operační systém pro svůj telefon si jej vybrala firma Purism, která spustila crowdfundingovou kampaň na svůj nejnovější počin s názvem Librem 5.

Pokud jde o hardwarovou výbavu, je Purism celkem skoupý na slovo. Pod 5″ displejem tepe procesor i.MX 6, kterému sekundují 3 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Jinak nechybí nic ze standardní výbavy, potěší nasazení USB typu C.

Purism Librem 5 je ideální alternativou pro všechny, kteří si své soukromí úzkostlivě chrání. Velmi snadno na něm totiž jde deaktivovat kameru či WiFi modul. Vzhledem k tomu, že Purism cíl crowdfundingové kampaně překročila, mžete si jejich počin předobjednat za 599 dolarů (cca 12 000 Kč).

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku