uBeam: Prototyp ultrazvukové nabíječky, která funguje na vzdálenost několika metrů

Bezdrátové nabíjení je tu s námi již pěknou řadu let, avšak častěji ho stále vídáme u zubních kartáčků než u mobilních telefonů. Podpora u zařízení se sice zlepšuje, ale stále není nijak oslňující a ani ceny příslušenství rozhodně nejsou lidové. Zatímco odpůrci předpovídají pomalou smrt, společnost uBeam v něm vidí nenaplněný potenciál.


Meredith Perry, 24letá zakladatelka společnosti uBeam představuje první funkční prototyp

Příběh společnosti uBeam začíná prvními koncepty v roce 2011. Základní návrhy měly své chyby, ale i tak byly posunem kupředu. Díky využití ultrazvuku oproti stávajícím technologiím narostla vzdálenost nabíjení z několika milimetrů až na několik metrů. Uplynuly 3 roky, a společnost hlásí pokrok – dokončení prvního plně funkčního prototypu.

Jak jsem již zmínil, nabíjení využívá ultrazvuku. Ten vydává nabíjecí stanice v podobě tabulky o tloušťce zhruba 5 milimetrů. Může tedy být zamaskována třeba jako obraz na stěnu. Samotný „vysílač“ nejdříve převede elektrickou energii ve zvuk, a poté v ultrazvuk. Vysílání se pak podle autorů podobá Wi-Fi routeru a je na straně telefonu přijmáno a převedeno zpět v elektřinu. Bohužel, limitující může být neschopnost signálu prostoupit zdmi. Díky své konstrukci může uBeam najít využití nejen v domech, ale také v kancelářích či veřejných budovách. Bezdrátové energie tak snad dočkáme například v hotelích či na letištích.


Video: Podívejte se, jak prototyp nabíječky od uBeam funguje v praxi

Tým stojící za produktem očekává komerční využití v horizontu dvou let a slibuje dva modely; jeden pro domácnosti a druhý, větší, pro komerční využití. My celému projektu držíme palce a doufáme, že se jej povede dotáhnout do zdárného konce.

Tomáš Mrázek

3 komentáře

  1. fero (neregistrovaný)

    Mohli zveřejnit účinnost alespon

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *