- Nová studie popsala pohyb mikroplastů ve vzduchu i jejich ukládání v dýchacích cestách
- Množství mikroplastů v ovzduší se rapidně zvyšuje
- Jedním z největších viníků jsou pneumatiky automobilů
Asi už víte o množství mikroplastů v oceánech a mořích a možná jste slyšeli i o plastech v potravinách. Nová studie publikovaná ve vědeckém měsíčníku Physics of Fluids popisuje také výskyt plastů ve vzduchu, který dýcháme. Autoři studie pracují s výpočetním modelem, který vysvětluje ukládání mikroplastů v horních cestách dýchacích.
Autor studie Mohammad Islam z University of New South Wales v Sydney přiznává, že množství plastů ve vzduchu rapidně roste a dle dalších studií se nachází i hluboko v lidských dýchacích cestách.
Kolik plastů v sobě máme?
Pokud si říkáte, že se jedná o nějaké stopové množství, které vyvolává zbytečnou diskuzi, bohužel jste na omylu. Dle výzkumníků by množství plastu, které průměrně vdechneme za pouhý týden postačilo na výrobu kreditní karty. A co se děje potom? Mikročástice se nejprve ukládají v nosní dutině nebo v hltanu. Ukládání je však značně ovlivněno rychlostí dechu. Pokud dýcháte rychleji, částice se ukládají v menším množství. Pomalé dýchání naopak zvýší ukládání v dýchacích cestách.
Islam zjistil také to, že vyšší tendenci k ukládání mají větší částice plastů o velikosti zhruba 5,56 µm, menší částice se v takovém množství neukládají.
Kde se plasty ve vzduchu berou?
Největším zdrojem mikroplastů ve vzduchu jsou plastové produkty, které podléhají postupné degradaci a z velké části také pneumatiky automobilů. Podle informací CNN jsou největší příčinou zvýšených hodnot polétavých částic ve vzduchu (PM2.5) právě pneumatiky a dýchání tohoto vzduchu může zvyšovat rizika různých onemocnění, jako je: astma, mrtvice, akutní zánět průdušek a další onemocnění srdce a plic. Spolu s těmito riziky se také snižuje průměrná doba dožití.
Díky podobným studiím můžeme pochopit mechanizmy spojené s pohybem mikroplastů ve vzduchu a jejich vlivem na lidský organizmus. Až poté je možné hledat řešení těchto problémů. I z toho důvodu mají výzkumníci v plánu v podobných projektech pokračovat a vytvářet ještě komplexnější modely.