Domů » Bleskovky » Vědci budou používat Twitter k monitorování zemětřesení

Vědci budou používat Twitter k monitorování zemětřesení

Twitter je znám svou obsahovou hustotou, neboť uživatel má na sdělení pouze 140 znaků, do kterých musí vtěsnat to, co by chtěl předat světu. Zajímavé je, že i uživatelé, kteří se zrovna nacházejí na území, kde probíhá zemětřesení, si často najdou chvilku, aby o tom informovali své následovníky.

 

Dokonce až tak často, že v těchto sděleních našli výzkumníci Paul Earle z Amerického národního informačního centra pro zemětřesení a Michelle Guy, softwarový inženýr, jistý vzor – pokud uživatelé „tweetují“ ohledně pohybu zemských desek, jejich zprávy nejsou delší než 7 slov, a ke sdělením nepřipojují žádné odkazy ani detaily ohledně síly zemětřesení.

 

Americká vědeckovýzkumná agentura US Geological Survey sleduje data ze 2 tisíc senzorů, ty však pokrývají především území Spojených států a ze zbytku světa sbírá informace poměrně složitě. Pokud se k výzkumu použije filtr na Twitteru s uvedenými parametry, může výzkumníkům pomoci s detekcí zemětřesení, zrychlit jejich reakci na ně a případně zmenšit dopady pohybu tektonických desek.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).