Cena:

Trh v roce 2016: Android v čele, Windows Phone před iOS

Analytická společnost IDC v uplynulém týdnu zveřejnila prognózu, jak bude podle ní v roce 2016 vypadat trh s chytrými telefony. Firma i v průběhu příštích pěti let očekává stálý růst prodeje smartphonů, většina trhu bude patřit velké trojce – Android, Windows Phone/Windows Mobile a iOS. Za pozornost přitom stojí právě pořadí zmíněných systémů. Analytici totiž platformám Microsoftu věří natolik, že podle nich v roce 2016 s 19,2 procenty těsně předstihnou jablečnou konkurenci (19 %).

Jak můžete vidět v tabulce výše, podíl Windows Phone/Windows Mobile nemá růst pouze na vrub iOS, pořádný kus si totiž ukousnou i od Androidu. Ten si však i za pět let suverénně podrží nejvyšší příčku s 52,9 procenty trhu. Zajímavé je i sledovat vývoj BlackBerry, který si i přes rošádu na stupních vítězů a přes současné finanční problémy kanadského společnosti RIM stále udrží prakticky stejný tržní podíl kolem 6 procent. Zbylá tři procenta si mezi sebe rozdělí ostatní operační systémy.

Jakkoliv se mohou podobné předpovědi jevit zábavné a v závislosti na úhlu pohledu pozorovatele více či méně reálné, je třeba si uvědomit, že jsou to stále jenom odhady. Nebyl by to první ani poslední případ, kdy se prognózy analytiků diametrálně lišily od následné skutečnosti.

Zdroj: BGR

Autor článku
Miroslav Havlíček