Trápí vás mizerná kvalita videí na YouTube? S tímto fíglem budete mít vždy tu nejlepší

smartphone youtube sledovani watching lide people
  • Platforma pro sdílení videí YouTube nabízí celou škálu rozlišení, v jakém můžete obsah sledovat
  • Ne vždy vám ale automaticky nastaví tu nejlepší
  • Jak zařídit, abyste sledovali kvalitní obraz, a ne přehlídku kompresních artefaktů?

Ať už sledujete kvalitní obsah, anebo brak, vždy chcete, aby bylo video ostré a krystalicky čisté. Poradíme vám, jak pokaždé dosáhnout toho nejlepšího zobrazení!

YouTube začínal na „pár pixelech“

Na svém začátku, tedy kolem roku 2005, nabízel YouTube pouze mrzké rozlišení 320 × 240 pixelů. V průběhu roku 2008 přibyla možnost 480 × 360 pixelů a hlavně 1 280 × 720 bodů. Co je důležité zmínit, tehdy se začala většina videí objevovat v „novém“ poměru stran 16:9.

Pak už to šlo ráz na ráz. V listopadu 2009 dorazilo Full HD (1080p), o rok později také 4K (3 840 × 2 160 pixelů) a přibyl i mezistupeň v podobě 2K (1440p). Od léta 2015 můžete videa sledovat i v rozlišení 8K, ale k tomu už je radno vlastnit velmi nadstandardní zobrazovač.youtube google aplikace videa unsplashNepřehlédněte

YouTube hlásí hotovo. Zpřístupnění populární funkce pro iOS je na spadnutí

Jak mít YouTube videa vždy v nejlepší kvalitě?

Přímo v nastavení aplikace YouTube pro Android či iOS najdeme přepínač výchozí kvality. V základu je nastaven na automatiku. Toto je zřejmě ideální pro většinu. Pokud ale toužíte po tom, aby přehrávaná videa měla vždy tu nejvyšší kvalitu, přepněte na možnost Vyšší kvalita obrazu.

  1. Otevřete aplikaci YouTube na telefonu s Androidem nebo iOS
  2. V pravém horním rohu klepněte na svou profilovou fotku
  3. Vejděte do možnosti Nastavení a dále Předvolby kvality videa
  4. Zde můžete nastavit, jak se mají ve výchozím stavu přehrávat videa přes Wi-Fi a také přes mobilní data
youtube kvalita videa navod
Nastavení kvality videa v mobilní aplikaci YouTube (pro Android je postup stejný jako pro iOS)

Myslete na svá mobilní data

Sledování videí na YouTube v terénu, tedy bez přístupu k neomezené Wi-Fi síti, však spotřebovává velké množství dat. Obecně platí, že čím vyšší kvalita obrazu je, tím víc mobilních dat spotřebuje. Pokud tedy nedisponujete tarifem s neomezenými daty a hlídáte si každý megabajt, silně doporučujeme zachovat volbu Automaticky.

blank Pakliže byste rádi zabředli do nastavení předvolby kvality videí i na webovém rozhraní YouTube nebo třeba v aplikaci pro vaši chytrou televizi, máte smůlu. YouTube vždy vybírá „automatiku“ a rozlišení můžete regulovat pouze ručně u jednotlivých videí. Volba by se však měla zapamatovat i do příště.

Alternativou je i možnost rovnou nastavit Spořič dat. Tato možnost sice nezaručí, že budou videa ve vysoké kvalitě, na druhou stranu se ale postará o to, aby sledování videí mimo stabilní Wi-Fi signál co nejméně ukrajovalo z vašeho FUPu.

Autor článku blank
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku