Grafika her, které vyšly před 20 lety, nebyla ani zdaleka taková, jakou můžeme najít u herních titulů, které vycházejí v posledních několika letech. Ta se často velmi blíží realitě a nejspíše nebude trvat dlouho a bude náročné rozeznat, co je co. V roce 1997 však grafika do jisté míry připomínala seskupené kostičky na displeji namísto dnešní detailní grafiky, nicméně ani to nebránilo hráčům v tom, aby u her trávili desítky i stovky hodin.
Spousta herních titulů, které byly oblíbené v roce 1997, se dočkala vzhledem ke své oblíbenosti, velkému zájmu hráčů, ale i díky nostalgii svých dalších pokračování, včetně verzí pro chytré telefony. Pokud patříte mezi vášnivé hráče, určitě si vzpomenete na těchto 10 her, které před dvaceti lety bavily miliony hráčů.
Heroes of Might & Magic 2
Herní série, ve které hráč ovládá svého hrdinu během určitého počtu tahů v každém kole a obsazuje s ním hrady, těžařské doly a poráží nepřátelské armády, si získala velkou oblibu u hráčů všech věkových kategorií. V příběhu se setkáváme s dvěma bratry, kteří stojí proti sobě a je na hráči, zda se přidá na stranu Rolanda, či Archibalda. Podle toho, zda první porazí druhého, či naopak, pak končí i druhý díl této série. Oproti prvnímu dílu byla značně vylepšena grafická stránka hry, ale také přibyly vylepšené bojové jednotky i nové budovy v hradech. V roce 2015 se Heroes of Might & Magic dočkaly již sedmého dílu. Na chytrém telefonu si můžete zahrát třetí díl série, vydaný v roce 1999, cena však není nejnižší.
Diablo
Blizzard Entertainment, který má na svém kontě velmi úspěšné hry, přišel v roce 1996 s titulem Diablo, který nejspíše většině hráčů není neznámý. Ve své době hra překvapila grafikou v rozlišení 640 x 480 pixelů, což byl ve své době velký krok kupředu. Úkolem hráče bylo zlikvidovat zlo, které se skrývalo pod katedrálou ve vesničce Tristram. Velkou devizou titulu byla také propracovaná hudba a další zvukové efekty. Silným emocionálním zážitkem byla hra především ve chvíli, kdy jste byli sami doma a všude bylo zhasnuto.
Age of Empires
Herní série Age of Empires, jež spatřila světlo světa na sklonku roku 1997, si hned od svého představení získala mnoho přiznivců. Ocitnout se v roli vůdce pradávných civilizací a vést je skrze dobu kamennou, bronzovou či železnou se člověku nepoštěstí každý den. Jak je možné vysledovat u dalších zmíněných titulů, tehdejší hry se většinou odehrávaly ve světě fantazie a právě zasazení Age of Empires do dob dávno minulých bylo zajímavou změnou, která atraktivitu titulu jen zvýšila. Hra se na chvíli objevila i na mobilní platformě, na sklonku loňského roku však byla stažena z obchodů s aplikacemi.
Warcraft 2
Herní série Warcraft byla další trefou do černého od společnosti Blizzard. Jedná se o příběhově velmi propracovaný titul, jehož motiv se objevuje ve všech dílech série. Jako vždy je zde boj dobra proti zlu, respektive lidské rasy proti krvelačným orcům, kteří se snaží podmanit si království Azeroth. S příchodem druhého dílu dostali hráči další jednotky – letecké a vodní, zároveň však děj na zbytku mapy zůstal skryt, a tak bylo vždy malým překvapením, na jakou úroveň se nepřátelská frakce dostala. Druhého dílu série se prodalo přes 2 miliony kopií a na úspěch pak navázaly i další díly a rozšíření. V současné době se obrovskému úspěchu těší aktuální vydání hry zasazené do původního prostředí, World of Warcraft, které bylo představeno již v roce 2004 a od té doby se dočkalo již šestého rozšíření.
Quake
Střílečka Quake byla na svou dobu neobvyklá svým zpracováním. Téměř vše, na co hráč při putování skrze portály za účelem zničení nepřítele Shub-Nigguratha narazí, bylo trojrozměrné. Mdlé barvy však byly malým nedostatkem, který mnohdy komplikoval orientaci, hlavně při velkém náporu nepřítele. Velké obliby se pak titul dočkal především díky multiplayeru, kdy bylo možné hrát s kamarády hodiny v kuse. Neoficiální portaci si můžete zahrát i na Androidu.
Carmageddon
Závodní hra Carmageddon je jedním z titulů, které by současné vlně pacifistů, volajících po co největším omezení násilí na televizních obrazovkách a v zábavním průmyslu, radost neudělaly. Během drsných závodů bylo totiž nutné ničit ostatní závodníky a přejíždět chodce ve městě, aby hráč získal více času k dokončení závodu. A to byl také jeden ze způsobů, jak závod vyhrát – buď dorazit do cíle první, zničit všechny ostatní závodníky, nebo přejet všechny chodce v daném závodě. Ačkoliv jsme tuto poměrně drastickou hru hrávali již na základní škole, musím poznamenat, že (zatím) jsem nikoho ze svých spolužáků v Krimi zprávách neviděl. Zda to jde brát jako důkaz, že násilné hry v lidech nevytváří touhu k tomu, aby svou zlost vybíjeli v reálném světě, si však tvrdit netroufám. Hra se však dočkala portace i na Android a iOS, a tak můžete sami okusit, jak na vás herní prostředí působí.
Duke Nukem 3D
Nabízí se otázka, zda je nutné tuto akční specialitu představovat, či zda je známa v podstatě všem uživatelům, kteří měli na přelomu tisíciletí k dispozici počítač a hráli hry. Samozřejmě, ne všichni museli být zaujati střílečkami, a tak jen připomeňme, že hlavním hrdinou byl blonďák, jež to trošku přehnal s kreatinem, který prochází třemi epizodami, přičemž každá se odehrává na jiném místě. Na konci každé z nich pak hráč vyzval na souboj finálního bosse. Hra obsahovala i mnoho prvků pro pobavení, a tak bylo možné používat záchody, hydranty, ale i telefon. Novinkou v hratelnosti také byla možnost skákání a rozhlížení se nahoru a dolů. Obdobu původní střílečky si můžete zahrát i na iOS.
Fallout
Herní série Fallout reflektuje svět z jakéhosi cynického pohledu, a tak již první série nezačíná příliš pozitivně. Po proběhlé nukleární válce před rokem 2157, kterou vyvolala lidská chamtivost a touha po nerostných surovinách, se s hrdinou musíte vydat do nebezpečné krajiny a pomoct přeživším zůstat naživu i nadále. V roce 2015 se fanoušci po dlouhém čekání dočkali i čtvrtého pokračování této úspěšné série. Pokud si chcete vyzkoušet roli správce úkrytu, můžete se jí zhostit i na zařízeních s Androidem a iOS.
NHL 98
Ačkoliv název hry může být matoucí, byl herní titul NHL 98 představen v srpnu roku 1997. Pro sportovní fanoušky se jednalo o velmi uspokojivou hru, která navíc umožnila hraní za národní týmy. Ačkoliv legenda Mario Lemieux v roce vydání NHL 98 odešel do důchodu, byl i tak ve hře zahrnut, což potěšilo mnohé jeho fanoušky.
SimCity 2000
Budovatelská strategie svým názvem taktéž předběhla svou dobu. Prvně byla představena v roce 1994 a to pouze pro operační systém Macintosh od společnosti Apple, na Windows se však dostala poměrně rychle. Jednalo se o výrazné rozšíření předchozího dílu, kde hráči mohli kromě budov jako vězení, škol, nemocnic či knihoven stavět i důležitou infrastrukturu – vodovody. Novinkou také byla zvlněná krajina, kde se objevovaly kopce, namísto původně placatého herního světa. Neoficiální verzi originální hry můžete najít pro Android pod názvem TheoTown, případně si zahrát moderní pojetí SimCity BuildIt.
Blíží se virtuální realita, staré klasiky však nenahradí
Her, které držely spoustu lidí před obrazovkami celé týdny i měsíce bylo i před 20 lety požehnaně, od té doby se kvalita i zaměření výrazně posunuly. S dnešní grafikou a často i hratelností se tehdejší hry mohou jen těžko rovnat, pro mnohé však tyto tituly znamenaly úplné herní začátky, a tak na ně rádi vzpomínají. Na jaké další hry rádi vzpomínáte vy?