Domů » Články » Tohle je Android P: velký přehled novinek

Tohle je Android P: velký přehled novinek

Google dnes večer odstartoval svou třídenní vývojářskou konferenci Google I/O 2018. Její nejočekávanější částí byla jako obvykle úvodní tisková konference. Na zhruba dvouhodinové akci Google představil několik svých vizí a plánů pro nadcházející rok a věnoval se samozřejmě i nové verzi Androidu.

Google otevřel veřejnosti beta program pro Android P a vydal druhou verzi pro vývojáře

Android 9 vyjde v plné verzi až někdy ve třetím čtvrtletí tohoto roku, avšak Google nyní poodhalil několik novinek. Brzy také bude zveřejněna druhá vývojářská preview verze pro majitele telefonů Pixel a Pixel XL obou generací.

Android: Open to the future

Tento článek shrnuje nejdůležitější novinky připravovaného systému.

P jako…

Každá nová verze Androidu má své kódové označení ze světa dezertů a Android P pochopitelně není výjimkou. Spekulací o významu tohoto písmene se vyrojilo za uplynulé měsíce hned několik, ale konečné slovo má samozřejmě Google.

Ačkoliv se očekávalo, že dnešní akce odhalí i toto tajemství, Google se rozhodl si název zatím ještě nechat pro sebe. Stále jsme tedy odkázáni na nejrůznější tipy, ale nejčastěji pravděpodobně zaznívá varianta Peppermint.

Material Design v novém

Designový jazyk Material Design byl poprvé použit v Androidu 5 Lolipop a od té doby se jen lehce vyvíjel. Nyní tak celkem pochopitelně přišel čas zaměnit evoluci za revoluci.

Již v první vývojářské verzi jsme mohli pozorovat, že Google zvolil cestu zakulacených rohů, světlých ploch a pestrobarevných ikon. V tom bude podle všeho pokračovat, ale možná se dočkáme i výraznějších změn v rozvržení aplikací, což naznačuje například zbrusu nová aplikace Google Tasks.

Google ale jinak v tomto ohledu moc sdílný nebyl a ukázal pouze rychlou animaci některých změn.

Změny v notifikační liště

Notifikační lišta se naučila nativně podporovat výřezy displeje, což mimo jiné zapříčinilo přesun hodin doleva.

Změn si lze všimnout i po stažení lišty. Kromě přepracovaného designu se poměrně zásadně proměnil způsob fungování notifikací. Ty nyní mohou zahrnovat více řádků textu a také další prvky, jako třeba fotografie.

Android P hands-on: Google’s most ambitious update

Google propaguje používání chytrých odpovědí, které se mohou formou návrhů zobrazovat přímo u konkrétní notifikace. Zde záleží, jak se k tomu postaví jednotliví tvůrci aplikací. Google například u svých aplikací používá v angličtině kontextové nabídky odpovědí, což mohou teoreticky nasadit i další vývojáři. Dá se však čekat, že v češtině tato funkce jako obvykle nebude plnohodnotně dostupná.

Ovládání gesty á la iPhone X. Tak trochu…

Již před akcí se spekulovalo, že Google představí v Androidu ovládání gesty po vzoru iOS. To se nyní v podstatě potvrdilo, byť možná trochu jinak, než se očekávalo.

Jde totiž především o změnu softwarových navigačních tlačítek. V původní podobě zůstalo pouze tlačítko zpět. Domovské tlačítko a tlačítko pro zobrazení posledních aplikací nahradil horizontální posuvník. Tah posuvníkem nahoru nyní přepíná mezi posledními aplikacemi a dvojité potažení nahoru otevře klasický seznam posledních spuštěných aplikací.

Ty se však nyní zobrazují v horizontálním rozložení a procházet mezi nimi můžete právě novým posuvníkem. Tato funkce samozřejmě funguje ze všech obrazovek.

Ačkoliv toto ovládání vypadá poměrně ergonomicky, působí poněkud zvláštně. Jedním z hlavních účelů gest je totiž nahrazení ovládacích prvků, ovšem Google pouze přeměnil plochu pro tlačítka na plochu pro gesta.

Zajímavé však je, že přímo z přehledu posledních aplikací lze označit nějakou textovou informaci a využít nové kontextové nabídky. V demo ukázce takto byl označen například text The Killers na webové stránce otevřené v Chromu a Android následně otevřel Spotify se stránkou této skupiny.

Staronové ovládací prvky

Od první vývojářské verze Androidu P přetrval přesun ovládání hlasitosti k pravé straně obrazovky. Stisk tlačítek hlasitosti nyní navíc automaticky nastavuje hlasitost médií, a ne vyzvánění jako dříve. Přibyla i možnost jedním kliknutím přepínat mezi Bluetooth výstupem a sluchátky či reproduktorem. Spodní „bublina“ s ikonkou vyzvánění zase umožňuje jednoduše přepínat hlasité vyzvánění, vibrace a absolutní ticho. Android se tak trochu vrací ke svým starším verzím, kde obdobná funkce byla k dispozici.

Novinkou je také nový režim Shush (volně přeložitelné jako „pššt“). Ten funguje tak, že po otočení telefonu displejem ke stolu (či jiné podložce) dojde k automatické aktivaci režimu Nerušit. Po zdvihnutí se režim opět deaktivuje. Režim Nerušit navíc nyní tlumí nejen zvuky a vibrace, ale také notifikace. Když na telefonu tedy budete třeba hrát, nebudou vás rušit ani vizuální upozornění. Vybrané kontakty označené hvězdičkou však samozřejmě toto omezení budou moci překonat, takže vám žádný důležitý hovor neunikne.

Lepší výdrž s „adaptivní baterií“ a „adaptivním jasem“

Nová funkce nazvaná Adaptivní baterie si dává za cíl zvýšit výdrž našich smartphonů. Používá k tomu systém trochu podobný aplikaci Greenify – omezuje aktivitu aplikací na pozadí. Omezení by se mělo týkat aplikací, které v danou dobu zpravidla nevyužíváte. Google k určení správných aplikací k uspání využívá strojové učení a umělou inteligenci. Google v interním testování s touto technologií údajně docílil o 30% nižšího počtu „probuzení“ procesoru.

 

Výdrž na baterii by měla zlepšit také nová funkce nazvaná „adaptivní jas“. Z prezentace však zcela nevyplynulo, v čem je lepší než současný automatický jas. Bude se podle všeho přizpůsobovat okolnímu prostředí a zřejmě i spuštěným aplikacím.

Chytré „výstřižky“

Jednou z nejužitečnějších novinek Androidu P budou podle všeho Slices, tedy „výstřižky“. Aplikace budou moci obsahovat jakési vyjímatelné části, které se pak budou moci zobrazit třeba přímo ve vyhledávání nebo v Google Asistentu.

V demo ukázce takto bylo prezentováno například zobrazení konkrétního alba z Google Photos nebo určitý přehled z aplikace Lyft. V případě Google Asistentu pak nebude nutné například při požadavku rozsvícení otevřít příslušnou aplikaci pro chytrou domácnost, ale rovnou se zobrazí požadovaný vypínač.

Důraz na soukromí

Velmi očekávanou novinkou je balíček opatření zlepšujících bezpečnost a soukromí. Aplikace běžící na pozadí nově nebudou moci přistupovat k vaší kameře, mikrofonu, a dokonce ani k informacím o datových přenosech jiných aplikací.

Tato změna by tak měla mimo jiné definitivně utnout spekulace o tom, jestli Facebook a další „naslouchají“ našim hovorům pro lepší cílení reklamy.

Lépe řešeno je také ověřování otiskem prstu v rámci aplikací. Vývojáři by nyní měli začít používat přímo API od Googlu (a tedy systémový dialog) namísto vlastních proprietárních řešení. Určitých změn doznalo i automatické vyplňování textových polí (autofill), které by nyní mělo lépe fungovat se správci hesel.

Google chce, abyste chodili včas spát

Google se na prezentaci věnoval také problematice přehnaného množství času tráveného na našich smartphonech. Tento problém skutečně existuje, ale návrh řešení v režii Googlu je poněkud zvláštní.

V Androidu P si například budete moci nastavit maximální čas, který denně chcete v určité aplikaci strávit. Po jeho dosažení vám zešedne ikonka aplikace, což by vám mělo mentálně zabránit ji spouštět. Podobně pozoruhodný je jakýsi „usínací režim“. Ten funguje tak, že vám umožní nastavit si očekávaný čas usnutí a bude monitorovat, jestli ho dodržuje. Když zjistí, že například sledujete YT videa i když jste chtěli spát, displej se přepne do odstínů šedi. To vás údajně přiměje jít spát…

V balíčku těchto podivných funkcí ale najdeme i vcelku užitečnou Dashboard. Tedy jakousi obrazovku zobrazující statistiky, kolik času trávíme v aplikacích. V budoucnu by mělo být k dispozici i zobrazení konkrétních typů činností v aplikaci.

Důležité změny pod pokličkou

Android P bude obsahovat kromě výše vyjmenovaných změn i spoustu drobnějších vylepšení, která nejsou na první pohled tak patrná. Jedná se například o nativní podporu nových kodeků a formátů, jako je HDR VP9 nebo HEIF. Obrázkový formát HEIF mimochodem používá i iOS 11 a nedávno se jej naučil i Windows 10.

Další „skrytou“ změnou je technologie Wi-Fi RTT, kterou ocení zejména autoři navigačních aplikací. Ta totiž umožňuje poměrně přesně určovat polohu telefonu na základě okolních Wi-Fi sítí. Při pohybu uvnitř budov (mimo GPS signál) by tak mělo nyní být možné dosáhnout přesnosti na 1-2 metry, což je velmi slušné číslo.

Šikovný je také vývojářský kit ML Kit, který dá tvůrcům aplikací možnost přímo využívat AI technologie Googlu. Aplikace tak nyní budou moci přistupovat k rozpoznávání obličeje, textu a dalším technologiím fungujícím na serverech Googlu. ML Kit Google navíc štědře nabídne i pro iOS aplikace, bude tedy meziplatformní.

Vývojářských novinek je opravdu hodně a je těžké vypíchnout ty nejzajímavější. Za zmínku ale určitě stojí i API pro současný přístup aplikací k více kamerám. To se týká nejen kombinace přední a zadní kamery, ale také dvou (či více) zadních kamer. Dosud si tuto problematiku musel každý výrobce řešit sám a kompatibilita v aplikacích třetích stran proto mohla být problematická.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

30 komentářů

 1. Uvidíme, ale když vidím Oreo jak to trvá :D tohle bude stejné.

  • Pokud to bude stejne, tak jenom dobre a budu spokojeny. Ja mam Oreo uz pul roku. Diky Sony.

  • to je super, ze ho mas pol roka ked oreo vyslo pred viac ako rokom.

   si hluchy medzi slepimi, uzi si to.

   Podpora vyrobcov je absolutne mizerna.

  • shd: WTF? A ktere zarizeni ho melo „pred viac ako rokom“?
   [odkaz]

  • shd: Evidentně to vnímáš jinak, ale mně od prvního ukázání nove verze Androidu výrobci (představení Googlem) do dokončení a vypuštění aktualizace půl roku nepřijde jako dlouhá doba. Vem si takový Apple. Ten si si novou verzi svého systému šije na míru už od začátku a i přes to mu od představení do vypuštění aktualizace trvá čtyři měsíce, než se všechno doladí.

  • shd, opravdu musis byt za kazdou cenu za naprosteho hlupaka? To je nejaka tva uchylka a zpusob sebemrskacstvi?
   Oreo bylo oficialne vypusteno 21. srpna 2017.

  • Petr2: Tady je ale potřeba brát ten březen, protože od té doby má výrobce možnost začít pracovat na aktualizaci.

  • Ne, ja mluvim o oficialnim uvolneni. Beta me nezajima. Beta neni finalni produkt. Ted jsem si uvedomil, ze ono je to uz dokonce vic nez pul roku, co Oreo mam – od zari 2017.

  • Budiž to písní přáno, nicméně penetrace podílu verze systému jasně ukazuje holý a smutný fakt nefunkčního migrování na novou verzi.

   Jen se podívej na statistiky a je úplně jedno, v jakém roce….

  • uni: Tak predevsim za takove statistiky mohou lide jako ty, ktery jedou na starych suntech, Vzdy pindas jak dlouho trva aktualizace, a pak jde do bazaru po cinskej brak s androidem 5. Je jedno ve kterem si roce, koupis si telefon s 3-4 let starym systemem. Pokud bude spousta lidi jako ty, tak vyrobce nema duvod marnit penize na aktualizace, bohuzel. Tak si nejprve uklid pred vlastnim prahem a pak zacni pindat.

  • Martin (neregistrovaný): Tvá představa, že zákazník pořizuje zařízení z druhé ruky s požadavkem „aby tam byl starý systém“ je naprosto zcestná.
   To, že dva roky starý přístroj (můj byl btw 7 měsíců, resp. aktuální vlajka značky-takže další zcestí) má zároveň zastaralý systém je důsledek mizerné politiky výrobce, ne chování spotřebitelů. A že to tak nemusí být ukazuje zcela jasně např. Apple, a to v celém svém portfoliu.

   Dalších pindů nás snad ušetříš….

  • Uni, me absolutne nezajima jakou penetraci ma system mezi bazaristy, jako jsi ty. Me zajima jakou verzi ma muj konkretni telefon. Kdo chce novou verzi, ma na vyber (a ten ted evidentne bude jeste mnohem sirsi). Jit do bazaru pro starou plecku a pak brecet nad rozsirenosti nejnovejsi verze je projevem stupidity – u tebe nic noveho, ze?

  • uni: To, že to tak nemusí být ukazuje hlavně Google na Pixelech, o Apple tu vůbec není řeč. Pixely jsou jediná zařízení, o která by se měl Google starat – a to taky dělá. Zřejmě asi nejsi svéprávný, když jsi očividně se svým výrobcem nespokojen, ale nejsi schopen tuto situaci nijak vyřešit. Můžeš si koupit cokoliv jiného a mít Oreo daleko dřív, místo toho, abys tu brečel.

  • Menty, a su uz bezne v bazaroch telefony s oreom?

  • Petr2 (neregistrovaný): Tvojí logikou je 95% uživatelů telefonů bazaristi? Skutečně originální pohled na věc:D

   lololol (neregistrovaný): Min. nějaká Sony a Samsungy z předposlední generace tam budou.

  • Uni, precti si to jeste jednou. Logika neni tvoji silnou strankou, tak se nesnaz ohanet se ji.

  • @uni: „Tvá představa, že zákazník pořizuje zařízení z druhé ruky s požadavkem „aby tam byl starý systém“ je naprosto zcestná.“
   Clovece, i logika ti zcela cizi. Ne, zakaznik bazaru neporizuje bazarovku za ucelem stareho systemu, ale za ucelem usetreni financi, Naopak ale plati, ze pro zakaznika bazaru neni aktualni system priorita. Nejde jenom o bazaristy. Ale staci si najit statistkiky nejprodavanejsich znacek. tak je jasne ze pro naprostou vetsinu lidi neni aktualni system priorita. A nejvice mne vytaci lide kteri prudi ze nemaji aktualni android, a pak si stejne dalsi telefon koupi v bazaru nebo od vyrobce ktery na aktualizace kasle.
   Kdyz je mym pozadavkem aktualni system, tak si koupim Pixel, Sony, OnePlus atd. Nebo iphone. Ale bazarovky a spoustu znacek hned vyloucim. Zrovna TCL bych se bal koupit i nove, mozna krome BB, Nevim co jsi cekal, ze bazarovy cinsky lowend bude prikladem v aktualizacich? OMG, mas svobodu vyberu.
   Pochop pro vyrobce je jedinym signalem ze ma neco zmenit, prodeje. Ne prudeni po diskusich, a cekani ze se z niceho nic neco zmeni.

 2. Petr2: Ale ono ani oficiální vydání (public release) není finální produkt, ten je ve tvém případě až aktualizace od Sony. Tady jde o to, že od představení v březnu (developer preview) má výrobce možnost začít pracovat na aktualizaci, takže pokud jde o to, jak dlouho výrobci trvá vydat aktualizaci, měl by to být čas mezi developer preview a uvolněním aktualizace výrobcem.

  • To by platilo pouze v pripade, ze by vyrobce vydaval DP verzi. Takze jeste jednou a naposled – ja mluvim o finalni verzi, ktera je urcena pro verejnost. Uz chapes? Nebo to potrebujes nakreslit?

  • No já umím číst, takže vím, že mluvíš o finální verzi (public release). :D Ale mluvíš o ní zbytečně, protože když se bavíš o tom, jak dlouho trvalo výrobci připravit aktualizaci, tak je datum vydání public release irelevantní. Výrobce se totiž odráží od vydání developer preview. Ono je to od Googlu nastavené tak, že teoreticky by měl v den vydání developer preview výrobce vzít zdrojové kódy a začít dělat na aktualizaci a v den vydání public release Googlem by výrobce měl začít uvolňovat aktualizaci, aby to bylo ucelené. To ale jak všichni víme v praxi nefunguje, proto také přišel krok ve formé projektu Treble. Takže si to klidně nakresli, ale bude ti to k ničemu, když nevíš, která bije. ;)

  • No tak to jeste nastuduj, ja nemam chut ani silu ti vysvetlovat zaklady.

 3. Redakce, šlo by nějak zapracovat na tom, aby tlačítko odpovědět fungovalo na 100%?

 4. No tak snad také v rámci péče o naše zdraví-spánek přestanou dělat z std. funkce nočního režimu exkluzivitu pro Pixel….

 5. Zde je infografika od sony [odkaz] čím vším musí projít nová verze androidu, není to tak jednoduché jak píšete zde v komentářích, a jde vidět že o tom moc nevíte.. Kromě toho třeba Xperia XZ2 je v beta programu pro android P

 6. No tak na Nokii 7 Plus už mám nainstalováno. Pár věcí ještě nefunguje úplně korektně, ale jinak je systém pocitově svižnější, než 8.1. Hlavně nové přepínání aplikací mi najednou hodně připomíná iPad a to je jedině dobře.
  Jinak varování pro ostatní uživatele, nefunguje teleobjektiv a nelze nainstalovat Google Cameru z Orea a to bude asi dost otravné, neboť to byla moje primární aplikace na focení.
  Mimo to je vše rychlé, nové animace nelagují a celkově je systém velmi plynulý.

  • jen mi není jasné, proč není gesto pro stažení notifikaci. Má to kdejaký launcher a v android P stale nic. A teď se mi ještě přihodila jedna nemilá věc. Na domácí WiFi takřka plný signál a při stahování dat z drive mi po chvilce vyskočila hláška, že jsem stáhnul cca 1GB přes data. (Pixel2) A konečně lupa na klávesnici, aleluja.

  • Je to dedikované jako gesto na čtečku, ale ano, souhlasím, užívám to tak logicky roky.

 7. Ano, gesto swipe přes čtečku znám, ale nevyhovuje mi. Úspěšnost gesta na čtečce je v mém případě tak 20%. Přitom čtečka jako taková (rozpoznání otisků) funguje 100%. Vezme i částečně mokré prsty.

 8. Achjo, dyť je to snad ještě hnusnější než ten klasický Material Design. Kdo jim to sakra vymýšlí? Se na to nedá koukat, to bych fakt nemohl mít každý den před očima. Ještě že v Applu zvládají design lépe a je tu nějaká hezčí alternativa… Systém nepomlouvám, není špatný, ale musí se mi líbit, bohužel ani tahle novinka mě nedonutí ke koupi. Snad jedině někdy Xiaomi, kde to musí celé předělat :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).