To je fofr! iPhone 15 se pyšní nejrychlejším 5G připojením na trhu

Srovnání iPhonu 14 Pro Max a 15 Pro Max
  • Společnost Ookla realizovala analýzu rychlosti stahování v rámci 5G sítí
  • Podle výsledků měření si nejlépe vede modelová řada iPhone 15, která obsahuje 5G čip od Qualcommu
  • Telefony od Applu si v testu poradily i s konkurencí v podobě nejnovějších modelů od Samsungu 

Nejnovější modelová řada telefonů od Applu zpravidla přichází na trh s celou řadou pokročilých technologií. Nejinak je tomu také v případě iPhonů 15, které oproti předešlé generaci nabízí mimo jiné vylepšený modemový čip Qualcomm X70 s příslibem nárůstu rychlosti stahování dat v rámci 5G sítí. A k významnému zlepšení v praxi opravdu došlo, což potvrzují výsledky měření analytické společnosti Ookla.

Rychlík jménem Max Pro

Nejvýraznější zlepšení zaznamenal iPhone 15 Plus, který ve srovnání s loňským modelem stahoval o 54 % rychleji. Značný nárůst vykázal také základní iPhone 15, a to o 45 %. Radovat se ale mohou i majitelé iPhone 15 Pro Max a Pro, u nichž došlo ke zvýšení rychlosti stahování o 27, respektive 25 %. Vyplývá to z dat získaných z online služby Speedtest, která měří rychlost internetového připojení.

Přehled testovaných zařízení v rámci rychlosti připojení do 5G sítě v Austrálii
Přehled testovaných zařízení v rámci rychlosti připojení do 5G sítě v Austrálii

Aktuální modelová řada iPhonů dosahovala nejrychlejšího stahování ze všech testovaných zařízení od Applu i konkurenčního Samsungu. Nejlépe si vedl iPhone 15 Pro Max, jehož mediánová hodnota se zastavila na 285 Mb/s, přičemž ostatní modely nezůstaly příliš pozadu. „Nejhůře“ ve srovnání dopadl iPhone 15 s naměřenou rychlostí stahování 249 Mb/s, i tak se ale zařadil před nejnovější smartphony od Samsungu včetně Galaxy Z Fold 5 či Flip 5.

Zlepšení i ve světě

Data společnosti Ookla nicméně pocházejí z měření na území celých Spojených států. To znamená, že konektivita se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, mezi něž patří například operátor, poloha či vzdálenost od velkého města nebo nejbližší telekomunikační věže. Sběr dat se uskutečnil v období od 22. září do 30. října letošního roku. Ke zlepšení rychlosti stahování došlo i v dalších zemích včetně Austrálie, Brazílie, Francie, Španělska či Velké Británie. Kompletní výsledky si můžete prohlédnout v závěrečné zprávě na webu společnosti.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku