Tohle bolelo. Robotická ruka při šachovém turnaji zlomila prst sedmiletému chlapci

Deník The Guardian upozornil na incident, ke kterému došlo na šachovém turnaji Moscow Chess Open. Robotická ruka tam zlomila prst 7letému protivníkovi. Podle prezidenta moskevské šachové federace Saida Lazareva dítě nedalo dostatek času robotovi reagovat a svůj tah příliš uspěchalo. V důsledku toho došlo ke vzájemnému kontaktu.

Ve většině pracovních prostředí roboti nejsou vybaveni senzory pro interakci s lidmi. Ani v tomto případě stroj neměl šanci incidentu zabránit. Jednoduše lidskou končetinu ve svém dosahu není schopen rozpoznat. Jednalo se o klasické montážní rameno, které bylo pouze uzpůsobeno pro šachové zápasy.

Chess robot grabs and breaks finger of seven-year-old opponent

S roboty už pracujeme dlouhá desetiletí a podobných incidentů vzniklo mnoho. První obětí nehod tohoto typu je Robert Williams, který zemřel mechanizovanou rukou v továrně Ford už v roce 1979.

Ačkoliv podle některých představitelů šachové federace pochybilo dítě, protože mělo počkat na tah robota, vina je také na technicích, kteří robota upravovali pro šachové turnaje. V dnešní době není tak složité technicky zajistit vypnutí robota v případě, že se mu do cesty připlete člověk. Především při kontaktu s dětmi je to určitě namístě.

Podle Lazareva je jinak mladý účastník v pořádku a do turnaje se hned druhý den opět zapojil. I tak ale do budoucna bude nutné s podobnými incidenty počítat a lépe se na ně připravit, především po bezpečnostní stránce.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku