TOPlist

Thunderbolt 5 přichází. Přenese 120 Gb dat za vteřinu a utáhne několik 8K monitorů najednou

Kabel s USB-C koncovkou
  • Intel představil nový standard Thunderbolt 5
  • Oproti minulé generaci nabízí dvojnásobnou propustnost dat
  • Zrychlilo se i nabíjení

Včerejšek patřil zejména novinkám od Applu, ovšem nezahálel ani Intel, který představil pátou generaci komunikačního protokolu Thunderbolt. Oproti „čtyřce“ došlo k výraznému navýšení datové propustnosti, což otevírá řadu nových možností. Thunderbolt 5 má základy ve starším standardu USB 4 verze 2.0, nicméně bude ve vynucování nových schopností přísnější – zatímco u USB 4 verze 2.0 budou některé parametry volitelné (takže je koncová zařízení nemusí podporovat), u Thunderboltu 5 budou garantované.

Thunderbolt 5 dokáže přenášet až 120 Gbps

Thunderbolt 5 je postaven na průmyslových standardech USB 4 verze 2.0, DisplayPort 2.1 a PCI Express Gen 4 s tím, že poskytuje zpětnou kompatibilitu s předchozími verzemi. Co se týče datových přenosů, je Thunderbolt 5 podle zveřejněné specifikace dvakrát rychlejší než minulá generace – propustnost je při standardním symetrickém využití (dvě linky k přijímání a dvě linky k odesílání dat) navýšena ze 40 na 80 Gbps, je však podporován i nesymetrický přenos, kdy se poměr změní na 120/40 Gbps.

Specifikace protokolu Thunderbolt 5

Zvýšená propustnost se netýká pouze prostého přenosu dat, ale budou ji moci využít i síťové prvky používající protokol Thuderbolt Networking nebo externí grafické či síťové karty. Intel u nového protokolu rovněž slibuje významné zlepšení práce s obrazem – přes Thunderbolt 4 bylo možné připojit maximálně dva 4K monitory, Thunderbolt 5 zvládne „několik“ externích displejů s 8K rozlišením, popřípadě tři 4K displeje s obnovovací frekvencí 144 Hz. Tvůrce obsahu a hráče her potěší podpora vysoké obnovovací frekvence 540 Hz.

Intel také navýšil nabíjecí výkon – vyžadováno bude minimálně 140 wattů, ovšem teoretický maximální výkon bude moci dosahovat až 240 wattů. Díky tomu odpadne nutnost připojovat k výkonným notebookům dva kabely, neboť Thunderbolt 5 si bez obtíží v jednu chvíli poradí jak s výkonným napájením, tak i s přenosem obrazu na externí displej.

Porovnání Thunderbolt 5 se staršími verzemi

Současné procesory Intelu 14. generace protokol Thunderbolt 5 nepodporují, vyžadován je samostatný externí čip s označením Barlow Ridge. První zařízení s Thunderboltem 5 by měla dorazit někdy v příštím roce.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku