Domů » Bleskovky » Těžba Bitcoinu ročně spotřebuje více elektřiny, než 20 evropských států

Těžba Bitcoinu ročně spotřebuje více elektřiny, než 20 evropských států

Bitcoin, digitální měna, která v posledních měsících raketově roste, se pomalu blíží k ceně 10 000 dolarů (213 000 Kč) za jednotku. Získat ji kromě nákupu můžete i takzvaným dolováním, kdy je výkon vašeho počítače, především grafické karty, využit k ověřování správnosti transakcí v bitcoinové síti, za co jste následně oceněni malým množstvím měny.

Těžba digitální měny je vysoce náročná na spotřebu elektrické energie, přičemž výzkumníci z britské organizace Power Compare vypočítali, že tento způsob získávání bitcoinu spotřebovává více energie, než 159 jednotlivých států na světě. V Evropě pak spotřeba převyšuje spotřebu 20 států, mezi které patří například Slovensko, Litva, Lotyšsko, Island, nebo Řecko. V Africe jsou pak jediné 3 státy, které svou spotřebou překonávají těžbu – Jihoafrická republika, Egypt a Alžírsko.

Celková odhadovaná roční spotřeba energie na těžbu Bitcoinu podle Power Compare dosahuje výše 29,05 TWh, tedy 0,13 % celkové světové roční spotřeby. Pokud by se těžaři měny spojili a založili vlastní stát, jejich spotřeba energie by je ihned dostala na 61. místo mezi ostatními státy. Během posledních třiceti dnů se pak spotřeba energie na těžbu zvýšila o 30 procent. Tímto tempem růstu by v říjnu příštího roku spotřeba překonala i Velkou Británii. V penězích je pak cena za spotřebovanou energii zhruba 1,5 miliardy dolarů (32 miliard Kč).

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments