Domů » Články » Testovací verze Windows 10 povyšují: vybraní Insideři už mohou testovat příští jarní update

Testovací verze Windows 10 povyšují: vybraní Insideři už mohou testovat příští jarní update

Před dvěma týdny Microsoft restartoval kruh aktualizací Skip Ahead a v tomto týdnu otevřel nové registrace pro omezený okruh Insiderů. Důvod je jednoduchý – testování velké podzimní aktualizace Windows 10 se blíží do cílové rovinky a začínají práce na příštím updatu, který vyjde na jaře. Microsoft tak vypustil současně dvě nová testovací sestavení Windows 10 – 17723 pro Insidery v rychlém kruhu a 18024 pro účastníky kruhu Skip Ahead.

Potvrzují se také předchozí spekulace, že s podzimním updatem skončí označování testovacích sestavení slovem Redstone; podzimní update je ještě testován jako RS5, ten jarní už však bude označen 19H1 (další podzimní pak 19H2). Většina novinek je zatím pro sestavení 17723 i 18204 stejná.

Únik ze smíšené reality

První novinkou je možnost „udělat díru“ do virtuální reality a tímto otvorem vykouknout do reálného světa bez nutnosti sundávat náhlavní soupravu. Kontakt s realitou zprostředkuje kamerka na náhlavní soupravě, okno s realitou se objeví v místě, na které namíříte ovladačem.

157 nových emoji

V minulém týdnu se konal světový dej Emoji a přišla sada Unicode 11 s 157 novými obrázky. Microsoft je připraven a do obou testovacích sestavení je vložil, některá starší emoji zase upravil.

Zvýšení přesnosti času

Systém Windows bude také s příštím updatem připraven na jev přestupná sekunda, což je nepravidelně aplikovaná oprava, která má synchronizovat systém měření času UTC a nepravidelnou rotaci země.

Herní panel kdekoliv

Herní panel je možné s pomocí klávesové zkratky Win + G nebo z nabídky Start vyvolat kdekoliv v systému.

Rychlejší a příjemnější aktualizace

V Redmondu také změnili logiku restartování po instalaci nových aktualizací; jejich předvídací model nyní dokáže odhadnout, kdy je správný čas pro restartování zařízení. Systém pozná, zda jste zabráni do práce, nebo jste si udělali krátkou pauzu; Microsoft údajně získal slibné výsledky při testování toto funkce na interních zařízeních.

Novinky pro správce

Microsoft do Windows zavedl zjednodušenou konfigurační stránku s přidělenými přístupy v Nastavení, včetně průvodce provádějícím celým nastavením kiosku.

Do prohlížeče Microsoft Edge přibyly nové zásady skupiny a nastavení MDM pro správce IT, například povolování/zakázání full screen režimu, tisku, historie ukládání apod. Kromě toho byl v Microsoft Edge zrušen filtr XSS, a to z důvodu lepších forem zabezpečení.

Známé chyby

V systému byla opravena spousta chyb, ale mnohé stále přetrvávají:

 • Někdy se nezobrazí nabídka hodin a kalendáře, dokud se neotevře Start či Centrum akcí
 • Tmavý režim průzkumníka souborů se stále nezobrazuje vždycky korektně
 • Ve správci úloh chybí některé prvky Fluent Designu
 • Pokud je Microsoft Edge nastaven jako aplikace kiosku, nemusí dojít k jeho spuštění s předem nakonfigurovanou URL
 • V sestavení 17723 se může v Microsoft Edge zobrazit ikona počet oznámení překrývající ikonu rozšíření v panelu nástrojů
 • V režimu tabletu chybí u některých aplikací horní část
 • Na Windows 10 s aktivovaným S mode může selhat spuštění aplikací balíku Office skrze Store kvůli chybějící knihovně .dll. Řešením má být přeinstalování programu.
 • Některé funkce usnadnění přístupu, zejména lupa a předčítač, nemusí fungovat korektně

Další kolo velkého hledání chyb

Microsoft také na svém blogu oznamuje spuštění nového kola akce Bug Bash, která se týká podzimní aktualizace. Insideři budou formou úkolů hledat nové chyby, následně proběhne jejich oprava a ladění systému, aby mohl být vypuštěn mezi veřejnost. K tomu dojde pravděpodobně v měsíci říjnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Našel jsem už dost Windows 10 obrazovek v Kiosk módu, je fajn že se to používá

 2. Uz konecne odstranili vsechny bugy, ze resi b1be emojikony?

  • Odstraňování chyb je VEDLEJŠÍ už od začátku :-D HLAVNÍ je neustálé vymýšlení KRAVIN a plnění JAKÝMKOLIV obsahem… no já jsem rád, že na nový ntb (HP 250 G6) nové kolegyně lze ještě nainstalovat Win7 (Intel WiFi funguje, ale jen se starým ovladačem 20.10.2 a BT nefunguje vůbec, ale to se dá řešit donglem). Zatím jsem v klidu, ale pomalu nastává doba, kdy mi v práci nastanou krušné časy… je „FAJN“, když na Win10 přijde aktualizace, která mění ovládání tzn. lidi jsou mimo nebo dokonce když po té aktualizaci přestane fungovat nějaký ze speciálních programů na míru…. prostě IDEÁLNÍ SUPER-SYSTÉM na PRÁCI!!! :-D :-D :-D

  • Mat takeho admina konzervu a kriveho ako ty, davam vypoved.

  • TomasSX1: Je toho tady mnohem více. Jeden z borců tady má obrovský problém s iVěcmi, nefungují jako UMS a oni takto distribuují data a kdesi cosi. Nedávnou zprávu, že Dell? vnitrofiremně zakazuje UMS z bezpečnostních důvodů jistě vnímal minimálně rozporuplně:DDD

  • Jestli chceš ve firmě „něco jako Windows 7“ je tu řešení – Windows 10 Enterprise LTSB.
   Dají se provozovat i klasické Windows 10 Professional, jen IT musí nastavit politiku updatů tak, aby stanice nesahaly na servery MS, ale firemní updatovací server, kam IT bude jednotlivé patche po otestování schvalovat.

  • TomasSX1:
   Měli jsme tu jednoho hračičku co potřeboval Win10 a kdejakou novou kravinu, která se tam objeví, ale naštěstí už je pryč a zase tu máme jen lidi, co POTŘEBUJÍ HLAVNĚ PRACOVAT a aby jim fungovalo VŠE jak jsou zvyklí. A to je to základní dělení pracujících lidí, kteří OPRAVDU potřebují PRACOVAT a těch, co si jedou svůj lážo-plážo styl (drtivou většinou s Win10… že by náhoda?)… a podle toho ta „práce“ pak taky vypadá…

  • bkf1: Ten zvyk je např. i v multimonitor setupu s různým ppi a otřesným škálováním dpi Windows 7? Hmm, labužníci:)

  • ZIPIIK:
   Dík za rady, ale tohle řešení je pro nás moc nákladné, navíc už se tu stalo, že i přes testování updatů (na noteboocích, kde prostě Win7 nepojedou) se objevily problémy s interními programy, které se vyloženě hned neprojevily. Každopádně určitě nemáme na to, abysme zaměstnávali IT (potažmo programátora), co tu bude i nocovat, aby vše co BEZPROBLÉMŮ běží na Win7, takhle běželo i na Win10.

   UNI:
   Tady NIKDY s Win7 nebyl problém a jestli ano, tak to byla hloupost a odstranění mi trvalo pár minut, takže si to ani nepamatuji…

  • Celkově mě mrzí, že MS adoptoval politiku Apple, která se jmenuje BUDEME UŽIVATELŮM MĚNIT PŮDU POD NOHAMA a DONUTÍME JE POUŽÍVAT CO CHCEME MY (viz záměrná nepodpora Win7, která je nějaký ten pátek i u pracovního HW – jasná domluva MS s výrobci). U lidí co NEPRACUJÍ (často si myslí, že ano, ale FAKT ne) je to vcelku jedno, ale u SKUTEČNĚ pracujících je to VRAŽEDNÉ…

  • bkf1: Pokud vám zatím běží Win7, ok. Ale obávám se, že do budoucna budete muset Win10 kvůli novému železu nějak vyřešit. U nás jedem paralelně „staré“ železo na Win7, nové už Win10…naštěstí patřím do skupiny „staré železo“, protože na můj Dell Precision nejsou oficiální drivery pro Win10 :)

  • :D bkf1, sa spamataj. Tolko bludu co si tu popisal uz som davno nevidel. Je viac nez zjavne, ze si uplne nah*von admin. Hlavne s tym posahanym CapsLockom, lebo urcite s tym dodas tvojmu textu na vaznosti. Facepalm

  • ZIPIIK:
   No to já vím, že nakonec přijde, ale tak oddaluji to, dokud se dá, čímž i dávám MS čas na to, odladit co nejvíce chyb :-) Tak ale předpokládám, že seženeš drivery od výrobce čipu popř. W10 si samy nahodí poslední otestovaný driver ;-)

   TomasSX1:
   Zjevně nemáš zkušenosti s IT v pracovním procesu (popř. leda tak v nějakém pseudo-pracovním), ale tak v tom případě se spolu nemáme o čem bavit :-)

  • bfk1: zato ty tych skusenosti evidentne mas ‚vela‘. hlavne v pracovnej dobe vykecavat tu aby si sa nahodou nemusel ucit nove veci. no teba vo firme musia zlatom vyvazovat ;-)

  • :D ach ty dnes bavis :D

 3. Viděl už vůbec někdy někdo (teď mluvím o spotřebitelích) tu chyméru jménem MR?????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).