Domů » Články » Test příslušenství: Bluetooth headset a externí nabíječka Nokia

Test příslušenství: Bluetooth headset a externí nabíječka Nokia

Nejen chytrými telefony je svět mobilních technologií živ, a proto vám přinášíme i recenze zajímavého příslušenství. Dnes se podíváme na externí baterii a Bluetooth headset.

Články o příslušenství nejsou na našem webu tak časté. A jinde také ne. „Ono je to logické, protože zajímavého příslušenství je poskrovnu,“ myslel by si běžný uživatel, jenže ouha, ono je to jinak. Na příslušenství lze aplikovat efekt červených střevíčků. Dokud je sami nenosíte, na ulici si jich nevšímáte. S příslušenstvím je to stejné. Dokud sami nezačnete nějaké chtít/potřebovat/shánět, může to pro vás být vcelku nezajímavé „odvětví“. 

A stejně jsem se k myšlence častějších článků o příslušenství dostal i já. Začal jsem uvažovat, že bych si ke svojí Nokii Lumia 800 přikoupil něco nového a začal jsem pátrat co. Nadchla mě myšlenka externí baterky, nějaký ten Bluetooth headset pro poslech hudby, a tak jsem se jal hledat recenze či zkušenosti, abych se ujistil o správnosti svého výběru. Jenže ouha…

  
Externí nabíječka od Nokie

Proto vám dnes přinášíme první díl z nepravidelného seriálu, který se bude věnovat příslušenství. Nepravidelný, protože sehnat a otestovat příslušenství není jednoduché, a tak se nechceme zavazovat k častější frekvenci těchto článků. Na druhou stranu nemusíte se bát, že byste na další čekali měsíce ;)

A jak to pojmeme? Určitě ne jako recenzi či suchý popis. Vím, že to nemáte rádi. Proto se bud snažit zaměřit hlavně na praktickou stránku věci, abyste po přečtení článku měli jasno v tom, jestli testovaný kousek bude „vaším šálkem kávy“.

  
Bluetooth headset je dostupný v několika barvách

Dnes se podíváme na dva kousky, které jsem si vybíral k Lumii 800 pro svoje vlastní potřeby. První je externí baterie Nokia DC-16 a druhým kouskem pak stereofonní Bluetooth headset Nokia BH-111. Pohodlně se usaďte, dejte si třeba kávu, náš výlet do světa příslušenství právě začíná ;) 

Nabíječka/externí baterie Nokia DC-16

Proč zrovna externí baterie? Je to jednoduché… Pokud sledujete SmartManii pravidelně, nebo můj Twitter účet, nebo vlastníte Lumii 800, víte, že s výdrží to u ní není žádná sláva. Stejně tak u jakéhokoli jiného moderního smartphonu, pokud vaše každodenní vytížení této mašinky je vysoké. Pak jistě máte nemilou zkušenost s jednodenní výdrží nebo dokonce předčasným vybitím telefonu. Ačkoli mám celkem štěstí a obě mnou vlastněné Lumie 800 vydržely bez problémů den, občas se stalo, že mě telefon „vypekl“ a v průběhu odpoledne se dožadoval přísunu energie. Doma, v kanceláři, v autě je to v pohodě. Jenže já se poslední dobou pohybuji po Praze většinou MHD a v místech, kde je problém najít zásuvku, natož si do ní připojit vlastní nabíječku. Takže jsem se začal poohlížet po náhradním řešení. Jako nejlepší varianta mi přišla externí baterie, která za pomoci microUSB kabelu dodá telefonu „šťávu“.

- - - 

Nejprve jsem se začal poohlížet na internetu po „noname“ variantách, nakonec jsem se ale rozhodl pro řešení přímo od Nokie, k Lumii 800 doporučený model DC-16. Samozřejmě v bílé barvě ;). Proč, dozvíte se dál.

Nejvíc mě zajímala velikost a hmotnost tohoto zařízení. Kvůli nošení v tašce, případně v kapse. Rozměry jsou 23,3 x 23,3 x 120 mm a hmotnost je 75 gramů. Kapsu vám tedy rozhodně neutrhne a do tašky se bez problémů vejde. Pro lepší představu se podívejte na fotografie.

- - - 

Relativně malý a lehký váleček v bílé (modré, černé, růžové) barvě přímo od Nokie se zdál být optimální variantou. Pak jsem se ale zarazil nad kapacitou, která činí „jen“ 2200 mAh. To není moc a baterii Lumie 800 tak nabije cca 1,5x. Nicméně ono to stačí, alespoň pro mé potřeby. Telefon potřebuji dobít během dne a ne od 0% do 100%, ale dodat mu novou energii pro fungování na dalších pár hodin. Večer pak putuje do nabíječky. Zahodil jsem myšlenky na neoriginální alternativy o kapacitě 6000 mAh za 30 USD a vydal jsem se DC-16 pořídit. Dobře jsem udělal.

- -

Doma po vybalení mě překvapilo, jak je váleček malý a lehký. V balení byl ještě cca 20 cm dlouhý microsUSB <> USB konektor, kterým se dobíjí telefon. Pro dobíjení baterie použijete klasickou nabíječku s microUSB koncovkou. Konektory jsou tedy na baterce dva. Jeden USB (do něj připojíte kabel směřující k telefonu) a u něj se nachází čtyři diody signalizující úroveň nabití a na protilehlé straně naleznete microUSB konektor, kterým se baterka nabíjí. Jednoduché a funkční zařízení.

Nabíječka Nokia DC-16 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jaká je praxe s touto externí baterkou? Nosím ji schovanou v tašce a párkrát už mě zachránila. Během psaní tohoto článku jsem k ní připojil Lumii 800. V 15:55 s 25 % baterie a teď, v 16:25, má baterka 55 %. Hezky to vyšlo, 30 % za 30 minut. Nabití do 100 % bude, podle mých dosavadních zkušeností, trvat ještě necelou hodinu a půl. Poslední fáze do plného nabití je nejpomalejší.
Doplněno: V 17:05 měla baterka 85 %. Telefon celou dobu leží na stole a jen přijímá e-maily a mentions skrz push.

Stejné je to s nabíjením DC-16. První tři diody svítí po zhruba půldruhé hodině nabíjení a poslední čtvrtá trvá další dvě hodiny. Pokud s sebou nosím plně nabitou DC-16, nabiju s ní Lumii 800 o cca 40 % zhruba 3 – 4x. Z toho vychází, že stačí nabíjet DC-16 tak jednou týdně.

- - -

Shrnuto podtrženo. Nokia DC-16 je velmi dobrý a spolehlivý pomocník a nejen to. Je to i vcelku designově zajímavý doplněk nejen k Lumii 800, který například na stole v kavárně nebo v restauraci (uplatnění najde i v přírodě) nebude vypadat tak nevzhledně jako některé konkurenční produkty. Ty se prodávají za zhruba stejnou cenu v kapacitně vyšších provedeních, ale zvlášť u výrobků z Číny nemáte záruku kvality a udávaných parametrů, takže je zde riziko zničení telefonu. A tak se, z mého pohledu, investice v rozmezí 540 – 700 Kč (zdroj Heureka.cz), podle barvy, určitě vyplatí.

Bluetooth headset Nokia BH-111

K pořízení Bluetooth headsetu mě přivedla nemilá zkušenost s nákupem sluchátek přes internet. Na zkoušku jsem si prostřednictvím DealExtreme.com objednal bílá „Nokia“ sluchátka s dálkovým ovládáním na kabelu. Cena 6 USD měla napovědět, že něco nebude v pořádku. Sluchátka po třech týdnech dorazila. Nejsou bílá, ale hnusně šedivá, tlačítka z dálkového ovládání vypadávají, což by ale nevadilo, protože ovládání stejně nefunguje. Největší šok mi ale připravil zvukový projev, to se prostě nedá. Sluchátka tedy zastavila v mezistanici „šuplík“ odkud pojedou na konečnou „odpadkový koš“. Takhle tedy ne.

- - -

Začal jsem tedy uvažovat nad jiným řešením a narazil na originální, Nokia stereofonní Bluetooth headsety BH-111 a BH-221. Dnes se podíváme na ten první, levnější.

Na test dorazil v bílé barvě, která ladí k mojí Lumii 800, ale jak se v průběhu používání ukázalo, není zrovna praktická. Modul headsetu je vyroben z kombinace lesklého a pogumovaného plastu. Lesklá část je bez problémů, avšak ta matná se nepříjemně špiní. A bohužel právě matná část je vzhledem k přítomnosti čtyř ovládacích tlačítek nejexponovanější. I když by se to nemělo, na řadu přišel Cif, který vydrhne špínu „doběla“. Nepomohl. Nejmarkantnější je zašpinění na výstupcích jednotlivých tlačítek. Z dálky to samozřejmě není vidět, ale špína zamrzí, headset se přeci jen tváří jako stylový doplněk.
Pozitivně hodnotím sponu pro připnutí například k oblečení na zadní straně modulu. Je masivní a pevná. Aby se ulomila, budete se muset sakra snažit.

- - -

Samotné používání pak je v pohodě. Zapnutí/vypnutí trvá déle než by mi bylo příjemné, ale to se dá překousnout. Tlačítka mají jistý stisk se zřetelným cvaknutím, díky již zmíněným výstupkům jsou dobře nahmatatelná. Jen musíte pamatovat, jak máte headset připnut, kvůli přepínání songů dopředu a dozadu.

Ačkoli se mi BH-111 opravdu líbil na první pohled, hned po prvním zapnutí přišlo několik výtek.
Tak za prvé, hlasitost. Lumii 800 mám nastavenou na úroveň hlasitosti 15/30, což mi přijde jako dobrá hodnota, abych telefon slyšel, ale zbytečně neobtěžoval okolí hlasitým projevem. Maily, tweety, zprávy chodí pořád a občas dokážou být otravné. Jenže… 15/30 je pro BH-111 opravdu málo a i když mám na modulu nastavenu hlasitost na maximum, například v metru ve sluchátkách neslyším skoro nic. Musím je víc zamáčknout do uší, aby odstínily okolní hluk, což je ale nepříjemné a nebo Lumii 800 nastavit na vyšší hlasitost, kterou pak ale zapomenu vrátit zpět a telefon pak „řve jak na lesy“. První výtka tedy směřuje nejen k hlasitosti samotného headsetu, ale také k jednotné hlasitosti Windows Phone telefonů.

- -

Dále se musím otřít o kvalitu zvukového projevu. Ten je totiž jak ze sluchátka… ale utrženého. Nejsem zrovna odborník na hudbu, resp. její podání. Nastavení ekvalizéru mě nechává chladným. Jsem typický konzument, co strčí sluchátka do uší, stiskne Play a jde. Jenže první dojem byl zvláštní. Hudba mi v uších zněla jak z kovového sudu. Chybí basy. Po skoro dvou týdnech už mi to tak nepřijde, přeci jen člověk si zvykne na cokoli. Zkusil jsem do modulu zapojit lepší sluchátka a o něco to pomohlo. Zmíněnou nekvalitu tak připisuji ztrátě při Bluetooth přenosu a sluchátkům, která jsou k modulu přibalena.

Co výdrž? Dobrá. A podrobněji?

Modelový den vypadá následovně:

 • poslech hudby – cca 2,5 hodiny
 • hovory skrz Bluetooth – cca 1 hodina
 • celková doba v provozu – cca 6-7 hodin

Za uvedených podmínek BH-111 vydrží 2-3 dny, což je z mého pohledu zcela dostačující hodnota. Docházející energii BH-111 signalizuje pípáním a blikáním diody, která je umístěna v kolečku ovládání hlasitosti. A dosah Bluetooth? Při přímé viditelnosti cca 10 metrů. Skrz zeď tak 5 metrů. A není to nakonec jedno? Většinu času budete mít headset připnutí někde na oblečení, tašce, batohu atp. Vzdalovat se od něj nejspíš nebudete.

Nokia BH-111 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Celkový dojem z Nokia BH-111 tedy není špatný. Headset má své mouchy, ty se ale dají překousnout, zvláště pak budete-li ho používat jako já, hlavně na cestách. Pak je vše v pořádku. Na poslech hudby v křesle, se sklenkou něčeho dobrého ale opravdu není. Za cenu od 680 Kč je to dobré zařízení, jen raději volte jinou než bílou variantu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

25 komentářů

 1. Co se týče náhradní nabíječky pro Lumii, tak používám tohle – [odkaz] – A na jedny AA baterky (2500mAh) tím nabiju Lumii i HTC Wildfire :-) A hlavně se mi na tom líbí to, že když dojdou baterky, tak koupit nové AA baterky jde téměř kdekoliv během dne.

 2. Díky za pěknou recenzi, příslušenství není nikdy dost.

  Jen bych měl pár dotazů a připomínek.

  1) Nabíječka – to sama se opravdu nabíjí jen velkým USB a nabíjet mobil umí jen micro USB? Dobře, chápu, že nemůže dojít k záměně konektorů, ale proboha, chceš říct, že to pro mě znamená používání tří (!) kabelů k telefonu a příslušenství? Jeden mezi DC-16 a telefonem, druhý mezi telefonem a 220V nebo PC a třetí na nabití DC-16??? To beru jako nehoráznou pitomost… Nebo umí nabíjet a být nabíjena přes obě USB? Pak by to byla naopak super funkce.

  2) K těm bluetooth sluchátkám – výdrž 2,5 hodiny přehrávání hudby je pro mě málo, už od koupě Lumie 800 hledám nějaká vhodná DRÁTOVÁ sluchátka hlavně za rozumnou cenu. Nepotřebuji nějak úžasnou kvalitu zvuku, to zas tak moc neřeším. Takže dávat 2000,- za ta sluchátka WH-920 Monster jsou pro mě vyhozený prachy. Navíc sluchátka dost často ničím… Na Symbianu jsem používal WH-205, za ty peníze hrály dobře. Ale bohužel WM s Symbian má jiné konektory a bez redukce jsou ve WM tato sluchátka nepoužitelná. A když tam dám redukci, tak zas nefunguje dálkové ovládání a mikrofon…

  V notebooku (ThinkPad X220T) mám stejný konektor jako v mobilu, takže bych díky tomu mohl sluchátka s mikrofonem používat i zde.

  Nevíte někdo o obyčejných sluchátkách (s tou gumou do uší jako má třeba WH-205 nebo BH-111) za rozumou cenu (kolem 500)?

  • Já děkuji ;)

   Ad 1) DC-16 nabijete stejnou nabíječkou (220V), kterou nabíjíte Lumii. Lumii z DC-16 nabijete dodávaným microUSB kabelem, ale také jakýmkoli jiným. V reálu vám tak stačí dva kabely. Nabíječka (220V) a microUSBUSB kabel.

   Ad 2) Buď jsem to špatně napsal, nebo jste to špatně pochopil ;)

   Výdrž není 2,5 hodiny. V článku je uvedeno, jak vypadá můj průměrný den, během kterého poslouchám hudbu cca 2,5 hod aj. a při tomto využití vydrží BH-111 2-3 dny v provozu.

   Se sluchátky je to problém. Také sháním nějaká kloudná, nemusí být nutně BT, ale musí mít dálkové ovládání na kabelu a zatím jsem nenarazil na nic, co by se mi líbilo.

  • Špatně jsem to přečetl nebo pochopil. Měj sem za to, že účel konektorů je obráceně. Takhle je to tedy zcela v pořádku Takže kabel stačí jeden (akorát se otočí).

   U sluchátek jsem si všim jen těch 2,5 hod hudby (a myslel jsem si, že to je jen doba přehrávání). Alespoň 2x týdně strávím několik hodin ve vlaku a měl bych asi obavy o výdrž.

   Navíc mě ze zaplého BT na mém ntb bolí hlava. To si neumím vysvětlit (běží to na 2,4GHz jako Wifi)…

   Sluchátka chci jedině drátová, ale do 1000 (ideálně těch 500-700) se vůbec nic s dálkovým ovládáním právě sehnat nedá :-(

  • Co jde, tak kabelem, jinak to navzájem interferuje, furt se něco nabíjí, chce to párování,…uf. Není nad staré dobré metalické připojení, no dobře, optika není zlá, ale jaksi méně využitelná:-)

  • OrcusDei (neregistrovaný)

   JVC FX300, rozhodně můžu doporučit. Na amazon.co.uk se dají sehnat se slevou za cca 20 euro, což je naprosto zabijácká cena pro sluchátka stejné cenové kategorie.

   [odkaz]

   Ovšem nemají ovládání. I tak doporučuji k lumii používat blue tooth na sluchátka. Ten rozdíl ve zvukovém podání je markantní (bluetooth ok, jack hrůza)

 3. Za 500 si kup cokoli a neřeš to. Shit jako shit.

  • Jenže já chci shit s ovládáním a takový nemohu sehnat.

  • Sluchatek s ovladanim pro iPhone (4pin jack) je narvanej internet snad od dolaru (eBay, DX,….), nerikej, ze 3pin modely nejsou, tomu se mi nechce verit.

 4. xxx (neregistrovaný)

  Zvukové podání nebude způsobeno přenosem – BT je digitální a zvuk mají na svědomí převodníky v přijímači.

 5. ad nabíječka, velká škoda, že vzhledem k tvaru není na baterie 18650, když už je člověk má do svítilen, hodilo by se užití i sem.

  • Tak koupena příslušná krabička za 9doláčů na 2×18650, tímto Nokii děkuji za inspiraci:-)

 6. Bluetooth rozhodně nezpůsobuje úbytek kvality poslouchané hudby. To by znamenalo, že v telefonu by muselo docházet k její kompresi a v BT headsetu zase k dekompresi, což by dávalo baterkám kouř. Už BT verze 1 uměl přenášet 700 kbps, tedy dostatečně na hudbu. Dnešní BT3 přenese teoreticky 24 Mb/s, což v pohodě přenese cokoliv, co si lze pro zvuk představit (192 kHz, 2 kanály, 24 bitů je necelých 10 Mb/s, Metallica – Black mám v 96 kHz, 6 kanálů, 24 bitů, což je necelých 14 Mb/s), ale to zase neláduju do telefonu už proto, že to ve FLAC má skoro 4 GB.

  • To je teorie, které jsem kdysi taky věřil. Nevím, jestli je to kompresí/dekompresí či jakými kouzly, ale zatím jsem neslyšel telefon, které by měl BT zvuk srovnatelný s drátozvukem. Zatím ani jeden. A to nejsem žádný extrémní netopýr.

  • Toto mohu také potvrdit. Měl jsem na vyzkoušení nějaká BT sluchátka střední třídy a ten šum tam byl i přes mou nahluchlost hodně patrný. Například byl i obrovský rozdíl, zda jsem měl telefon v kapse nebo venku (a to jsem pozoroval jak v džínech, tak plátěných kalhotech).

  • BT bohuzel degraduje kvalitu a dratu je to stale vzdalene a nesrovnatelne.I pomerne „hluchy clovek na hudbu“ by to mel rozeznat.

  • VLASTA W: Teorii taky znám. Jak mi ale vysvětlíte rozdíl v kvalitě hudby mezi sluchátky přímo v telefonu a v BH-111?

 7. Takovej Ferda (neregistrovaný)

  BT HF vypada pekne. Je to standardni prenos, aby to fungovalo s Androidem, iPhonem a BlackBerry? A kvalita s jinymi sluchatky?

  • BH-111 vám bude fungovat s jakýmkoli moderním smartphonem s BT.

   Kvalita s jinými sluchátky? Je to dost subjektivní, ale s kvalitnějšími sluchátky je to oproti těm dodávaným o něco lepší.

 8. Kdysi jsem měl Xperii X10, mám rád když mi značky ladí k sobě, takže jsem si koupil BT sluchátka od SE. Používám je dodnes i když jsem mezi tím měl HTC a Nokii. SE sluchátka mají rozhodně lepší zvuk než originál drátové u Lumie. Jsou to špunty a vlastní zařízení je malinké, má dotykové ovládání hlasitosti na jedné straně a tlačítkové ovládání skladeb na straně druhé. Jediný problém, je že s ostatními mobily nefungují telefonní funkce (příjem hovoru), což nepotřebuji. Každopádně sluchátka nabíjím cca 1x za dva měsíce. Používám je tak 4x týdně dvě hodiny. Zatím jsem neviděl šumější a menší BT sluchátka s ovládáním.

 9. Rezza (neregistrovaný)

  Ja jeste nez uvedla Nokia koupil Anker WalkPower – ruznobarevne, cca presna kopie. Fakt je pekne, ze se vleze do kapsy. Jen pozor na N9/Lumii – jednoduse se pak zkurvi vratka :(

 10. OrcusDei (neregistrovaný)

  Doporučil bych autorovi přezkoušet test BT headsetu. Samotnému se mi to nezdálo, protože vím, že ať mam v tomhle headsetu kterákoliv ze svých sluchátek (westone 3, jvc FX300, Skullcandy Aviators), zvuk neni nijak zkreslený a přenos je dobrý, narozdíl od toho, když to píchnu do jacku. Teď jsem to testoval a je to opravdu tak. Ten rozdíl je markantní a lumia přes jack hraje jak kdybyste nesli tác se sklenicema (mam update 12072). Mimo to, to byl původně také důvod, proč jsem si BT headset pořizoval. Ještě před updatem lumie neměli basy vůbec, ovšem tyto problémy se neobjevovali při přenosu do BT. Doporučuju zkusit s více sluchátkama nebo reklamovat headset :-)

  • Je velice smutné, že BT headset je „upgradem“ zvukových kvalit. Ach bože…

  • tak s tim naprosto souhlasim… podle posledních zpráv by však problém se zvukem lumie neměl být HW, ale SW… dum spiro spero…

   O tom svědčí i to, že pokud všechno v telefonu restartujete do továrního nastavení na update 12070+, je zvuk ještě v mezích poslouchatelný, ovšem s odstupem času lumii přeskočí a je to zas kde to bylo… ve sklenicích (ani nedokážu popsat ten šok, když jsem myslel, že se mi vodpálili sluchátka)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).