Test příslušenství: Bluetooth headset a externí nabíječka Nokia

Nejen chytrými telefony je svět mobilních technologií živ, a proto vám přinášíme i recenze zajímavého příslušenství. Dnes se podíváme na externí baterii a Bluetooth headset.

Články o příslušenství nejsou na našem webu tak časté. A jinde také ne. „Ono je to logické, protože zajímavého příslušenství je poskrovnu,“ myslel by si běžný uživatel, jenže ouha, ono je to jinak. Na příslušenství lze aplikovat efekt červených střevíčků. Dokud je sami nenosíte, na ulici si jich nevšímáte. S příslušenstvím je to stejné. Dokud sami nezačnete nějaké chtít/potřebovat/shánět, může to pro vás být vcelku nezajímavé „odvětví“. 

A stejně jsem se k myšlence častějších článků o příslušenství dostal i já. Začal jsem uvažovat, že bych si ke svojí Nokii Lumia 800 přikoupil něco nového a začal jsem pátrat co. Nadchla mě myšlenka externí baterky, nějaký ten Bluetooth headset pro poslech hudby, a tak jsem se jal hledat recenze či zkušenosti, abych se ujistil o správnosti svého výběru. Jenže ouha…

  
Externí nabíječka od Nokie

Proto vám dnes přinášíme první díl z nepravidelného seriálu, který se bude věnovat příslušenství. Nepravidelný, protože sehnat a otestovat příslušenství není jednoduché, a tak se nechceme zavazovat k častější frekvenci těchto článků. Na druhou stranu nemusíte se bát, že byste na další čekali měsíce ;)

A jak to pojmeme? Určitě ne jako recenzi či suchý popis. Vím, že to nemáte rádi. Proto se bud snažit zaměřit hlavně na praktickou stránku věci, abyste po přečtení článku měli jasno v tom, jestli testovaný kousek bude „vaším šálkem kávy“.

  
Bluetooth headset je dostupný v několika barvách

Dnes se podíváme na dva kousky, které jsem si vybíral k Lumii 800 pro svoje vlastní potřeby. První je externí baterie Nokia DC-16 a druhým kouskem pak stereofonní Bluetooth headset Nokia BH-111. Pohodlně se usaďte, dejte si třeba kávu, náš výlet do světa příslušenství právě začíná ;) 

Nabíječka/externí baterie Nokia DC-16

Proč zrovna externí baterie? Je to jednoduché… Pokud sledujete SmartManii pravidelně, nebo můj Twitter účet, nebo vlastníte Lumii 800, víte, že s výdrží to u ní není žádná sláva. Stejně tak u jakéhokoli jiného moderního smartphonu, pokud vaše každodenní vytížení této mašinky je vysoké. Pak jistě máte nemilou zkušenost s jednodenní výdrží nebo dokonce předčasným vybitím telefonu. Ačkoli mám celkem štěstí a obě mnou vlastněné Lumie 800 vydržely bez problémů den, občas se stalo, že mě telefon „vypekl“ a v průběhu odpoledne se dožadoval přísunu energie. Doma, v kanceláři, v autě je to v pohodě. Jenže já se poslední dobou pohybuji po Praze většinou MHD a v místech, kde je problém najít zásuvku, natož si do ní připojit vlastní nabíječku. Takže jsem se začal poohlížet po náhradním řešení. Jako nejlepší varianta mi přišla externí baterie, která za pomoci microUSB kabelu dodá telefonu „šťávu“.

- - - 

Nejprve jsem se začal poohlížet na internetu po „noname“ variantách, nakonec jsem se ale rozhodl pro řešení přímo od Nokie, k Lumii 800 doporučený model DC-16. Samozřejmě v bílé barvě ;). Proč, dozvíte se dál.

Nejvíc mě zajímala velikost a hmotnost tohoto zařízení. Kvůli nošení v tašce, případně v kapse. Rozměry jsou 23,3 x 23,3 x 120 mm a hmotnost je 75 gramů. Kapsu vám tedy rozhodně neutrhne a do tašky se bez problémů vejde. Pro lepší představu se podívejte na fotografie.

- - - 

Relativně malý a lehký váleček v bílé (modré, černé, růžové) barvě přímo od Nokie se zdál být optimální variantou. Pak jsem se ale zarazil nad kapacitou, která činí „jen“ 2200 mAh. To není moc a baterii Lumie 800 tak nabije cca 1,5x. Nicméně ono to stačí, alespoň pro mé potřeby. Telefon potřebuji dobít během dne a ne od 0% do 100%, ale dodat mu novou energii pro fungování na dalších pár hodin. Večer pak putuje do nabíječky. Zahodil jsem myšlenky na neoriginální alternativy o kapacitě 6000 mAh za 30 USD a vydal jsem se DC-16 pořídit. Dobře jsem udělal.

- -

Doma po vybalení mě překvapilo, jak je váleček malý a lehký. V balení byl ještě cca 20 cm dlouhý microsUSB <> USB konektor, kterým se dobíjí telefon. Pro dobíjení baterie použijete klasickou nabíječku s microUSB koncovkou. Konektory jsou tedy na baterce dva. Jeden USB (do něj připojíte kabel směřující k telefonu) a u něj se nachází čtyři diody signalizující úroveň nabití a na protilehlé straně naleznete microUSB konektor, kterým se baterka nabíjí. Jednoduché a funkční zařízení.

Nabíječka Nokia DC-16 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jaká je praxe s touto externí baterkou? Nosím ji schovanou v tašce a párkrát už mě zachránila. Během psaní tohoto článku jsem k ní připojil Lumii 800. V 15:55 s 25 % baterie a teď, v 16:25, má baterka 55 %. Hezky to vyšlo, 30 % za 30 minut. Nabití do 100 % bude, podle mých dosavadních zkušeností, trvat ještě necelou hodinu a půl. Poslední fáze do plného nabití je nejpomalejší.
Doplněno: V 17:05 měla baterka 85 %. Telefon celou dobu leží na stole a jen přijímá e-maily a mentions skrz push.

Stejné je to s nabíjením DC-16. První tři diody svítí po zhruba půldruhé hodině nabíjení a poslední čtvrtá trvá další dvě hodiny. Pokud s sebou nosím plně nabitou DC-16, nabiju s ní Lumii 800 o cca 40 % zhruba 3 – 4x. Z toho vychází, že stačí nabíjet DC-16 tak jednou týdně.

- - -

Shrnuto podtrženo. Nokia DC-16 je velmi dobrý a spolehlivý pomocník a nejen to. Je to i vcelku designově zajímavý doplněk nejen k Lumii 800, který například na stole v kavárně nebo v restauraci (uplatnění najde i v přírodě) nebude vypadat tak nevzhledně jako některé konkurenční produkty. Ty se prodávají za zhruba stejnou cenu v kapacitně vyšších provedeních, ale zvlášť u výrobků z Číny nemáte záruku kvality a udávaných parametrů, takže je zde riziko zničení telefonu. A tak se, z mého pohledu, investice v rozmezí 540 – 700 Kč (zdroj Heureka.cz), podle barvy, určitě vyplatí.

Bluetooth headset Nokia BH-111

K pořízení Bluetooth headsetu mě přivedla nemilá zkušenost s nákupem sluchátek přes internet. Na zkoušku jsem si prostřednictvím DealExtreme.com objednal bílá „Nokia“ sluchátka s dálkovým ovládáním na kabelu. Cena 6 USD měla napovědět, že něco nebude v pořádku. Sluchátka po třech týdnech dorazila. Nejsou bílá, ale hnusně šedivá, tlačítka z dálkového ovládání vypadávají, což by ale nevadilo, protože ovládání stejně nefunguje. Největší šok mi ale připravil zvukový projev, to se prostě nedá. Sluchátka tedy zastavila v mezistanici „šuplík“ odkud pojedou na konečnou „odpadkový koš“. Takhle tedy ne.

- - -

Začal jsem tedy uvažovat nad jiným řešením a narazil na originální, Nokia stereofonní Bluetooth headsety BH-111 a BH-221. Dnes se podíváme na ten první, levnější.

Na test dorazil v bílé barvě, která ladí k mojí Lumii 800, ale jak se v průběhu používání ukázalo, není zrovna praktická. Modul headsetu je vyroben z kombinace lesklého a pogumovaného plastu. Lesklá část je bez problémů, avšak ta matná se nepříjemně špiní. A bohužel právě matná část je vzhledem k přítomnosti čtyř ovládacích tlačítek nejexponovanější. I když by se to nemělo, na řadu přišel Cif, který vydrhne špínu „doběla“. Nepomohl. Nejmarkantnější je zašpinění na výstupcích jednotlivých tlačítek. Z dálky to samozřejmě není vidět, ale špína zamrzí, headset se přeci jen tváří jako stylový doplněk.
Pozitivně hodnotím sponu pro připnutí například k oblečení na zadní straně modulu. Je masivní a pevná. Aby se ulomila, budete se muset sakra snažit.

- - -

Samotné používání pak je v pohodě. Zapnutí/vypnutí trvá déle než by mi bylo příjemné, ale to se dá překousnout. Tlačítka mají jistý stisk se zřetelným cvaknutím, díky již zmíněným výstupkům jsou dobře nahmatatelná. Jen musíte pamatovat, jak máte headset připnut, kvůli přepínání songů dopředu a dozadu.

Ačkoli se mi BH-111 opravdu líbil na první pohled, hned po prvním zapnutí přišlo několik výtek.
Tak za prvé, hlasitost. Lumii 800 mám nastavenou na úroveň hlasitosti 15/30, což mi přijde jako dobrá hodnota, abych telefon slyšel, ale zbytečně neobtěžoval okolí hlasitým projevem. Maily, tweety, zprávy chodí pořád a občas dokážou být otravné. Jenže… 15/30 je pro BH-111 opravdu málo a i když mám na modulu nastavenu hlasitost na maximum, například v metru ve sluchátkách neslyším skoro nic. Musím je víc zamáčknout do uší, aby odstínily okolní hluk, což je ale nepříjemné a nebo Lumii 800 nastavit na vyšší hlasitost, kterou pak ale zapomenu vrátit zpět a telefon pak „řve jak na lesy“. První výtka tedy směřuje nejen k hlasitosti samotného headsetu, ale také k jednotné hlasitosti Windows Phone telefonů.

- -

Dále se musím otřít o kvalitu zvukového projevu. Ten je totiž jak ze sluchátka… ale utrženého. Nejsem zrovna odborník na hudbu, resp. její podání. Nastavení ekvalizéru mě nechává chladným. Jsem typický konzument, co strčí sluchátka do uší, stiskne Play a jde. Jenže první dojem byl zvláštní. Hudba mi v uších zněla jak z kovového sudu. Chybí basy. Po skoro dvou týdnech už mi to tak nepřijde, přeci jen člověk si zvykne na cokoli. Zkusil jsem do modulu zapojit lepší sluchátka a o něco to pomohlo. Zmíněnou nekvalitu tak připisuji ztrátě při Bluetooth přenosu a sluchátkům, která jsou k modulu přibalena.

Co výdrž? Dobrá. A podrobněji?

Modelový den vypadá následovně:

  • poslech hudby – cca 2,5 hodiny
  • hovory skrz Bluetooth – cca 1 hodina
  • celková doba v provozu – cca 6-7 hodin

Za uvedených podmínek BH-111 vydrží 2-3 dny, což je z mého pohledu zcela dostačující hodnota. Docházející energii BH-111 signalizuje pípáním a blikáním diody, která je umístěna v kolečku ovládání hlasitosti. A dosah Bluetooth? Při přímé viditelnosti cca 10 metrů. Skrz zeď tak 5 metrů. A není to nakonec jedno? Většinu času budete mít headset připnutí někde na oblečení, tašce, batohu atp. Vzdalovat se od něj nejspíš nebudete.

Nokia BH-111 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Celkový dojem z Nokia BH-111 tedy není špatný. Headset má své mouchy, ty se ale dají překousnout, zvláště pak budete-li ho používat jako já, hlavně na cestách. Pak je vše v pořádku. Na poslech hudby v křesle, se sklenkou něčeho dobrého ale opravdu není. Za cenu od 680 Kč je to dobré zařízení, jen raději volte jinou než bílou variantu.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku