Cena:

Tesla Model 3 konečně přijíždí, možnosti úprav pro první majitele budou extrémně limitované

Čekání zájemců na nejčerstvější elektromobil od americké společnosti Tesla se chýlí ke konci. První Model 3 sjel o víkendu z linky a další jej budou v nejbližší době následovat. Majitelem prvního sériově vyrobeného kusu se stal spoluzakladatel automobilky Elon Musk. Ten mu daroval ke 46. narozeninám Ira Ehrenpreis, jeden z členů představenstva, a také historicky první člověk, který si Model 3 předobjednal.

Elektromobil Tesla Model 3 byl představen loni v březnu, kdy se mu v prvních týdnech od představení dostalo velkého zájmu a předobjednalo si jej na 400 000 zájemců. Prvních 30 z nich se dočká již 28. července, dalších 100 automobilů bude vyrobeno v průběhu srpna, v září již kapacita stoupne na 1500 kusů a počet by měl každý měsíc růst, až na 20 000 vyrobených kusů v prosinci.

Model 3 je historicky čtvrtým produktem značky, měl by být dostupný širšímu množství spotřebitelů oproti Modelu S a X. Cena začíná na 35 000 dolarech (800 000 Kč) a prozatím není jasné, na jakou částku se může cena vyšplhat při objednání plné výbavy. Vzhledem k počtu objednávek navíc první zájemci nebudou mít možnost výrazně zasáhnout právě do výbavy auta, dostanou pouze možnost výběru barvy karoserie a velikosti kol. Kdy dojde k zpřístupnění dalších možností prozatím nebylo upřesněno. Dojezd elektromobilu by měl být minimálně 340 kilometrů a z 0 na 96 km/h by se měl rozpohybovat během 5,6 sekund. Součástí pak budou také veškeré sensory, které by do budoucna měly umožnit autonomní řízení vozidla na úrovni 5, tedy kompletně bez asistence řidiče a jeho nutného dozoru.

Elon Musk na svém twitterovém účtu zveřejnil několik fotografií prvního kusu, do interiéru však prozatím nahlédnout nemůžeme. Jak nakonec inženýři v americké automobilce vymysleli finální vzhled se tedy dozvíme v horizontu několika týdnů, již nyní se však objevují ohlasy, že umístění tabletu uprostřed palubní desky doznalo jistých změn.

Autor článku
David Preiss