Domů » Bleskovky » Tento měsíc má být vypuštěna ukázka nových Office a prohlížeče Spartan pro mobilní Windows 10

Tento měsíc má být vypuštěna ukázka nových Office a prohlížeče Spartan pro mobilní Windows 10

Microsoft se při včerejším představování novinek věnoval i budoucímu softwaru a dal opět nahlédnout pod pokličku vývoje operačního systému Windows 10. Na pódiu byla poprvé demonstrována ukázka mobilního kancelářského balíku Office, která bude optimalizována pro menší obrazovky.

Vzhledem k tomu, že je aplikace univerzální, jedná se prakticky o stejnou verzi, jakou je možné aktuálně vyzkoušet na jakémkoliv počítači s Windows 10 TP. Ovládací prvky byly přesunuty pro snadnější dostupnost ke spodnímu okraji displeje, na pás karet Ribbon zde nenarazíme. Nový Outlook nabídne pokročilé formátování textu a jeho součástí bude i nový kalendář.

   

Manažerka produktů Office Julia White navíc potvrdila, že nový balík Office pro mobilní telefony bude k vyzkoušení již tento měsíc, zřejmě se nebude jednat o součást systému, ale o samostatně běžící aplikace zastřešené novou aplikací Work Assistant.

  

Microsoft poprvé ukázal i internetový prohlížeč Spartan pro mobilní Windows 10. Jeho vzhled je podobný verzi, která byla demonstrována na počítačových Windows 10, což je v tomto případě velká škoda – ovládací prvky včetně adresního řádku byly přesunuty k hornímu okraji obrazovky. Spartan by měl být součástí příštího sestavení Windows 10 a to jak pro telefony, tak pro počítače, zdroje blízké serveru TheVerge tvrdí, že se tak stane již tento měsíc. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Ak dajú ovládacie prvky v tom prehliadači naozaj hore, tak už fakt neviem… Na jednej strane sa teším na mobilný W10, no na druhej strane začínam mať z neho čím ďalej väčšie obavy…

  • Vpoint (neregistrovaný)

   Neboj. Toto je ukázka. Jakmile to vypustí, mohou lidé testovat a dávat zpětnou vazbu, určitě to přizpůsobí požadavkům. :)

  • Nemyslím si, že by se vše přesouvalo dolu jak to bylo původně… spíš to bude vše skutečně nahoře.

  • wtf (neregistrovaný)

   Tak potom by to znamenalo že v MS su ludia važne bez mozgu

  • Johny (neregistrovaný)

   Obávam se, že budou muset bejt nahoře. Pokud mají aplikace komunikovat mezi různými platformami a zachovat si srozumitelnost pro uživatele. Nemůžeš mít prostě na tabletu a na PC jinou ovládací strukturu než pak v té samé aplikaci na telefonu. Možná si to neuvědomujete, ale opravdu by to uživatelům působilo velké potíže při ovládání. Mohu rozebrat víc do podrobna, ale tohle téma už je dost passé. Naopak bych řekl, že konečně MS trochu přemýšlí. Teď by měl vymyslet, jak tyhle ovládací prvky zpřístupnit i v případě, že budou nahoře.

  • To už je dávno vymyšlené, dají se dolů. Jestli něco působí problémy při ovládání, tak jsou to právě prvky nahoře.

 2. Dej svůj hlas do uservoice: [odkaz]

  • Vpoint (neregistrovaný)

   Díky za sdílení, myslím že toto projde. :)

  • wtf (neregistrovaný)

   už tam postol niečo aj admin, tak dufam ze to zoberu važne

 3. dragonerix (neregistrovaný)

  Já osobně bych navrhl v nastavení moznost volby zda dole či nahoře ať je spokojena každá skupina.. Jinak naskodu by nebyla možnost i autohide.

  • No, přesně takhle se ale OS dělat nesmí. Dávat lidem donekonečna na výběr je cesta akorát do pekla. A stejně se nikdy nemůžete zavděčit všem. Každý OS má svůj vzhled, funkce a styl ovládání. Tohle jsou věci, které ho definují. A dávat lidem na výběr, co se ovládacích prvků týče je stejně absurdní, jako například výběr, jestli mají být na domovské obrazovce livetiles, widgety jak na Androidu, ikony apod.

  • Tak tak. OS má něco definovat. Ne aby z něj byla skládačka.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).