Domů » Bleskovky » Telefony a tablety Nexus dostávají Android 5.0 Lollipop: Prvenství však patří Motorole

Telefony a tablety Nexus dostávají Android 5.0 Lollipop: Prvenství však patří Motorole

Prvenství ve vypouštění nejnovějšího Androidu 5.0 Lollipop na své telefony si odnáší Motorola. O fous ji sice překvapivě předběhla čínská společnost Xiaomi, ta ale nabízí pouze ne zcela odladěnou AOSP verzi pro své modely Mi2 a Mi2S, kterou je nutné do telefonu flashovat a nebude ji možné nadále aktualizovat. Update od Motoroly je na rozdíl od Xiaomi oficiálně oznámen a je distribuován skrze OTA.

  

Aktualizovat lze letošní generaci modelů Moto X (Pure Edition) a Moto G (americká i globální edice). Dalšími aktualizovanými modely v pořadí mají být loňské generace Moto X a G a rovněž letos představený dvojlístek modelů Droid Turbo a jeho globální varianta Droid Maxx. Dostupnost aktualizace je možné sledovat na těchto stránkách

Android 5.0 Lollipop by měl postupně přistávat i na telefonech a tabletech Nexus od Google, alespoň podle Twitterového účtu @Android. Aktualizace se dočkávají modely Nexus 5, 7 (2012 a 2013) a 10, Google již pro tato zařízení uvolnil patříčné ROM se stažení a flashnutí. Snad se brzy přidají i telefony dalších výrobců.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. lukas (neregistrovaný)

  Inak zda sa mi to dost divne ze Motorola dostane novu verziu skorej ako Nexus. To v Googli troska zvrzali nie? Akoze je mi jasne ze to bude iba chvila ale aj tak. Je to ich system a produkt a kvoli tomu si ho ludia kupuju tak sa mi to zda byt trosku pruser….

  • Tomee (neregistrovaný)

   pravda, není to nic smrtelného, ale taky se mi zdá, že je to mírné wtf?? Referenční zařízené celého systému a nemá aktualizaci první?…

  • Vojta (neregistrovaný)

   Nexusy měly Lollipop dostat už někdy 3.11, ale na poslední chvílí se prý objevil bug a museli na něm zapracovat. Na jednu stranu mi to prodlení vadí a na druhou stranu jsem rád, že se výrobci „perou“ o to, kdo 5.0 vydá dřív :)

  • Je spíše ostudou těch výrobců, kteří nepočkali na opravu chyby, kterou nalezl Google a vydávají „ve spěchu“ verzi s chybou.

  • knizmi (neregistrovaný)

   smisek – ta chyba byla device-specific na Nexusech, tak nevím, proč by měli v Motorole na něco čekat. Aneb, sice nevím, o čem je řeč, ale kopnout si musím, že? :)

  • pak to tedy mění situaci, nevěděl jsem, že je device-specific. V tom případě je chyba na straně Google.

 2. kolemjdouci (neregistrovaný)

  Z jineho zdroje:

  The Pure Google devices that are getting the Android 5.0 treatment include Nexus 5, Nexus 7 (2013), Nexus 10, and Nexus 7 (2012). Factory images of the new OS version are already available to download and flash.

  Oficialni ROM na oficialnim miste jiz ke stazeni: [odkaz]

  • Jakub Karásek

   Díky za info, doplněno do bleskovky

  • blept (neregistrovaný)

   A dostanou tyhle zařízení klasickou aktualizaci, nebo se v tom člověk bude muset vrtat?

  • Jakub Karásek

   Určitě přijde klasická aktualizace skrze OTA

  • Vojta (neregistrovaný)

   Blept: Někteří už OTA dostávají, jen se bude vypouštět po vlnách. Jinak instalace z těch zveřejněných souborů je v NexusToolkitu na pár kliknutí, ráno jsem to nedočkavostí sam dělal :).

  • blept (neregistrovaný)

   Diky. I tak si pockam :-)

  • Vojta (neregistrovaný)

   Blept: Tohle je od vývojáře Googlu (konkrétně k aktualizaci 4.4)

   Rollouts are conducted in phases. Typically they start at 1% of devices for around 24 – 48 hours; we watch the return rates and resulting device checkins and error reports (if any), and make sure nothing looks wrong before sending it to more. Then typically it goes to 25%, 50%, 100% over the course of a week or two. What the percentages mean is that when your device checks in, it has a 1% chance (for example) of being offered the OTA. If it doesn’t (randomly) get an offer, it will never get an offer until the next batch. IOW, once your device checks in and gets turned down, that’s it until the next batch. Mashing on the „check for updates“ button just causes your device to check in again, and get automatically turned down again.

 3. Tazz1 (neregistrovaný)

  Už někdo v ČR má na Nexusu OTA ?

 4. Lukáš Rutar (neregistrovaný)

  To by mě taky zajímalo, čekám a stále nic:(. Bude ještě dnes?

 5. Boldrik (neregistrovaný)

  Nexus 7, WiFi 2012, stále nic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).