Domů » Články » Telefónica a MasterCard chystají mobilní POS terminály: Platba přes NFC u drobných obchodníků

Telefónica a MasterCard chystají mobilní POS terminály: Platba přes NFC u drobných obchodníků

V ČR brzy dojde ke spuštění pilotního projektu mobilních terminálů určených pro drobné podnikatele a živnostníky. Díky tomu u nich bude možné platit bezkontaktně přes NFC.

Společnost Telefónica za podpory MasterCard Europe a dalších partnerů připravují v České republice spuštění pilotního projektu mobilních POS terminálů. Půjde o přenosné platební terminály s označením iSMP, které jsou určeny pro všechny zájemce z řad drobných podnikatelů a živnostníků, kteří doposud z různých důvodů neměli možnost akceptovat bezhotovostní platby. Jsou to první certifikované a schválené mobilní terminály na světě, které dokáží přijímat bezkontaktní platby přes rozhraní NFC, například PayPass.

Nyní tak bude možné platit nejen bezkontaktními platebními kartami, ale i NFC telefony s platebními kartami uloženými na NFC SIM, které O2 nabízí už od loňského roku ve spolupráci se dvěma bankami. Mobilní terminál je vybaven i kontaktním rozhraním pro platby kartou s EMV chipem nebo magnetickým proužkem. Zúčtování karetních transakcí bude probíhat prostřednictvím Československé obchodní banky, která zajistí, aby byly platby kartami provedené na mPO2S připsány na účet obchodníka u jeho stávající banky.

Rozdělení mobilních plateb

Produkt mPO2S je určen především malým firmám, drobným podnikatelům a živnostníkům, kteří v současné době platby kartou nepřijímají. K akceptaci karet jim bude stačit jen malý přenosný terminál a jakýkoliv chytrý telefon nebo tablet s operačním systémem Android (od verze 4.1) nebo iOS (od verze 6) s datovým připojením. Obchodník do svého telefonu či tabletu zdarma stáhne aplikaci s funkcemi běžné pokladny. Pro realizaci platby obchodník jednoduše zadá do aplikace částku za nákup a zákazník ji zaplatí svou platební kartou na mobilním terminálu mPO2S tak, jak je běžně zvyklý. Potvrzení o platbě kartou může obchodník odeslat kupujícímu elektronicky formou SMS nebo mailové zprávy.

Jak bude platba probíhat?

 • Zákazník si vybere zboží
 • Obchodník namarkuje zboží do aplikace v chytrém telefonu nebo tabletu, tzn. obchodník buď zadá celkovou částku za nákup, nebo vybere položky nákupu z předem definovaného seznamu
 • Chytrý telefon/tablet se přes Bluetooth spojí s mobilním platebním terminálem mPO2S a vyzve zákazníka k platbě
 • Zákazník použije na mobilním terminálu mPO2S svou platební kartu tak, jak je zvyklý – přiloží pro bezkontaktní platbu, vloží pro EMV chip nebo protáhne při použití magnetického proužku a v případě potřeby zadá na terminálu svůj PIN
 • Během pár vteřin proběhne ověření transakce
 • Na chytrém telefonu/tabletu i mobilním terminálu se objeví potvrzení o platbě, které je možné zaslat zákazníkovi přímo z aplikace prostřednictvím SMS nebo emailem

Pro Telefónicu se nejedná o první projekt, kdy poskytuje a spravuje platební terminály. Má již bohaté zkušenosti z Latinské Ameriky a ze Španělska, kde spravuje přibližně 300 000 POS terminálů, na kterých je uskutečněno přes 600 milionů transakcí platebními kartami ročně. 

Podnikatelé a živnostníci, kteří mají zájem zapojit se do pilotního projektu mobilních terminálů, mohou již nyní kontaktovat Josefa Puczoka z Telefónicy. Mobilní terminál mPO2S bude do pilotního provozu poskytnut zájemcům zdarma.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. tom (neregistrovaný)

  Jako jsem odmítl převzetí bezkontaktní karty v bance a nakonec mi museli zdarma nechat udělat „normální“ kartu, zrovna tak se budu vyhýbat placení přes tento nesmysl.

  • kolik takových bylo když se začínalo platit papírovými penezi, kolik takových bylo když se objevily platební karty a kolik takových ještě bude až se objeví další technologie placení :) Co rovnou zakázat tyhlety platební nesmysly…. vždyť to lidi jen otravuje …no ne? :)

  • Moravaczech (neregistrovaný)

   A proc jste odmitl bezkontaktni kartu?

  • Royce (neregistrovaný)

   Paranoik, který absolutně nemá tušení, jak to funguje.. Co takhle si nejprve zjistit pár podrobností??

  • Jako treba to, ze nakupy do 500 Kc lze vetsinou zaplatit bez PIN, cili pro zlodeje idealni?

  • Hondaq: A co nabidnout kazdemu to co by rad a nevnucovat mu neco co nechce?

  • Vnucuji snad něco? :) Já jen říkám že tyhle řeči tady jsou před každou novinkou a za pár let se dotyčný přistihne že to vlastně stejně používá. Jenže to už je zase vymyšleno něco nového co zas považuje za ďáblův vynález. :)

   Pro mě za mě ať chodí nakupovat třeba s měšcem zlaťáků ale ať neříká že to je nesmysl jen proto že on to používat nechce.

  • Tim jste nebyl myslen Vy, ale banky. Treba karta bez bezkontaktu je dneska problem. Pouze cipova karta neexistuje. Asi takova je moznost vyberu.

  • aha tak to jsme špatně pochopil. No souhlasím že by možnost výběru být mohla. I když spíše za sebe doufám že už brzo nebudeme karty potřebovat vůbec ;)

 2. Ja se naopak nemuzu dockat, az bude placeni mobilem mozne vsude, optimalne po potrvrzeni pin kodem primo v(e vlastnim) telefonu. NFC platby se pomalu ale jiste chytaji, NFC platebni kartu nabizi uz temer kazda banka, ted uz jen vice rozsirit alternativni zpusoby. Ted uz jen, aby v pristim iP byl NFC…

 3. tom (neregistrovaný)

  Zajímavé názory o vnucování čehokoliv…. Ještě doplním – platební kartu také nemám rád a používám ji jen k výběru z bankomatu. K platbě jen v případě, že jde o bezobslužná zařízení (např. pumpa way24). Zrovna tak nejdu v krámě na samoobslužné pokladny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).