Tegra 4 „Wayne“ nabídne 72 grafických jader (spekulace)

Na čínské fórum Chiphell se dostalo schéma chystaného chipu Tegra 4 s pracovním názvem Wayne se a dalo nám vcelku jasnou představu o tom, co NVidia chystá. Dle záznamu by měla mít Tegra 4 celkem 72 jader. Zní to trochu neuvěřitelně a vše také není tak, jak jejich marketingové oddělení v plánku hlásá. Mezi jádra si totiž započítávají i takové věci jako pixel shardery či vertex shardery.

Tegra 4 by měla mít dle schématu šestkrát více jader než přechozí Tegra 3. Zda to nakonec bude znamenat i šestinásobný výkon, to si neodvážíme odhadovat. Budeme si muset počkat na první srovnávací benchmarky a hlavně na samotné chipy v akci.

Další informace, které se dají ze schématu vyčíst, mluví o přechodu k 28nanometrovým tranzistorům. To se koneckonců očekávalo, chipy od Qualcommu této technologie využívají už u svých S4 z počátku tohoto roku. Z obrázku pak můžeme vidět, že ani tentokrát nebude chybět extra jádro pro šetření výkonu během nenáročnějších operací. U Tegra 4 se pak objeví i podpora USB 3.0 a hardwarová akcelerace standardů pro kompresi videa h.264 HP a VP8 až do rozlišení 2560 x 1440 px.

Uvidíme tedy, jak si bude Tegra 4 stát v reálném provozu. Čísla na schématu jsou sice krásná, hlavní ale bude to, jak vše na telefonech s nejnovjěším chipem od NVidia pojede. Do té doby se můžeme jen bavit o tom, jak bláznivě 72 jader zní.

Zdroj

Autor článku
Miroslav Václavík
image/svg+xml
+

Kapitoly článku