Domů » Bleskovky » Takto by mohla vypadat nabídka Start bez živých dlaždic

Takto by mohla vypadat nabídka Start bez živých dlaždic

Microsoft se údajně chystá „zabít“ živé dlaždice, neboť je do nabídky Start prakticky nikdo nepřipíná a výrobci aplikací jejich podporu do svých výtvorů nepřidávají. Živé dlaždice mají údajně skončit s podzimním updatem Windows 10, byť to Microsoft zatím nepotvrdil. Jak by mohla nabídka Start bez živých dlaždic vypadat, ukazují následující fanouškovské obrázky.

Budoucí Start bez živých dlaždic by měl být rozcestníkem všech nainstalovaných aplikací, a kromě toho by mohl suplovat funkci Časová osa – zobrazovaly by se zde naposledy spuštěné aplikace, „sety“, či otevřené soubory. Aplikace by pochopitelně mělo být možné připínat na hlavní nabídku, či na plochu. Jak by Microsoft řešil nabídku Start v tabletovém režimu, tyto koncepty neřeší.

Nové sestavení je prakticky bez novinek

První novinky z podzimního updatu začne Microsoft vypouštět již zanedlouho, nedávno skončil nábor nových Insiderů do kruhu Skip Ahead, v němž je možné testovat vzdálenější verze Windows než ty, které jsou aktuálně dokončovány. Většina Insiderů tak bude ještě chvíli testovat novinky z příští jarní aktualizace, jejíž vydání se pomalu blíží.

Windows 10

Z tohoto důvodu nejnovější sestavení s číslem 18334 pro Insidery ve Fast Ringu nepřináší žádné novinky, pouze opravuje spoustu chyb a nabízí Insiderům bezplatné testování hru State of Decay. To je však podmíněno intenzivním testováním hraní ve Windows 10 a reportováním chyb. Počet slotů navíc bude výrazně omezen.

Seznam známých chyb je víceméně shodný se seznamem v minulém sestavení, dá se však předpokládat, že jich bude postupně ubývat, stejně jako bude ubývat počet nových funkcí; termín vydání jarního updatu se blíží a Microsoft bude potřebovat několik týdnů na intenzivní testování a hledání posledních chyb, aby nebylo nutné vydání aktualizace odkládat jako na podzim.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

31 komentářů

 1. Vlastně proč ne? Řekl bych že tuto nabídku start využívají lidé hlavně v desktopovém režimu. V tabletovém režimu je lepší celoobrazovková nabídka start a tam bych živé dlaždice ponechal.

  • Proč lidem nedaji na výběr – takhle to uděláme a tak to bude,ať se zaměří na ovládací panely + nastavení a následný sloučení…Tohle je krok nazpět a je to dost hnusný.Např. já pár dlaždiček používám – počasí apod…

  • Protoze jak rikas, uz tak je tam obrovska fragmentace (viz ovladaci panel/nastaveni), takze pokud jim pulka lidi pojede na dlazdicich a druha na tomhle, tak uz jednotny design jazyk pujde uplne do kytek

 2. Hm bezva, koukam zase dalsi designovka od MS. Hezky smichat vsechno mozny at ten system vypada odlisne kam se podivas, konzistence uplne v haji, gg wp.
  Jinak nic vam nebrani si ve stavajici podobne dlazdice odepnout. Spolecne s cortanou a vypnuti vseho toho spehovani to jsou prvni veci, co po instalaci slo hned pryc.

 3. Super, takle to mělo vypadat už dávno. Konečně tam pracuje někdo, kdo ví co dělá.

  • V W8 nebyla snad vůbec, pak ji zase pridali, tohle uz se blizi tomu po cem uzivatele vcetne me volaji, tedy stare zlate start menu co je ve W7.
   Je pro MS takovy problém dat uzivateli na vyber zda chce tu tradicni nebo tu novou? Snazi se uzivateli něco vnucovat aniz by to většina chtěla, takhle nezbyvaji nez alternativni programy třeba start classic, doufam ze tohle udelaji.

  • Možná (a řekl bych, že to bude jeden z důvodů) se pokoušeli o charakteristický design OS. Velmi to bylo znát u W8. Dlaždice first. Dlaždice = Windows. Prvek, pomocí kterého okamžitě poznáš Windows.
   Možná to samé chtějí/chtěli u desítek. Ne, že jeden bude mít onen charakteristický Start, jiný zase nějaký sedmičkový a podobně.

   Ovšem od té chvíle, co od dlaždic upouštějí se blýská na lepší časy pro dlaždicové odpůrce. Chápu, že někomu nevyhovují. Já čekal, že je MS třeba zprůhlední a dostanou acrylic (podle mnohých konceptů by to vypadalo velmi moderně), či přidají widget like prvky. Případně možnost připnout rovnou na plochu.

  • Tray1 – ono to sice může vypadat moderně, ale ve výsledku by to pak bylo hodně nepraktické. Už jsem to tu párkrát vysvětloval. Vezmi si třeba dopravní značky. Ke kvalitní identifikaci a orientaci potřebuješ barvu a tvar (a v tomto případě ještě nejlépe positive i negative space). Ty se dají u ikon variovat na miliony, ne-li miliardy způsobů. Ale dlaždice jsou všechny čtverec se stejnou barvou a bílou ikonou. V nejmenším provedení dokonce bez popisového textu. Když bys k tomu přidal ještě průhlednost, utrpí to celé víc. Na první pohled to bude vypadat hezky, ale budeš pořád hledat kde co máš.

   Tohle se trochu těžku vysvětluje koncovému uživateli. Ten vždycky řekne „já to ale vidim“. Ne, nevidíte :D Je to nesčetněkrát odzkoušeno, že ta reakční doba se prodlužuje a s ní se zhoršuje i uživatelský zkušenost.

   Navíc upřímně, kde se živé dlaždice používaly? K čemu a co bylo jejich obsahem? Z toho co vidím tady v náhledu, pořád ti zůstávají věci, jako noviny atp. Tedy pravděpodobně v jisté míře zůstane jejich funkce zachována, ale vymizí ta nesmyslná designová část. Naopak se už v nové verzi windows objevuje větší orientace na samotného uživatele, kdy se nabídka start lépe přizpůsobuje tomu, co na počítači děláš. Orientuje se na search a to co jsi dělal naposled v daných aplikacích. Tím zkracuje dobu v tom, co děláš na denní bázi na tvém PC. A to si myslim že je podstatně lepší směr jak doručovat k uživateli informace.

  • Já ti nevím.
   Pokud by jsi přidal trochu Acrilicu, že by to nějak utrpělo. Je to stejné, jako když je na pozadí dlaždice barva, jen s vrstvou Acrilic a trochou průhlednosti.
   Napiš si do Googlu „Project NEON: Windows 10 Redstone 3“ a mrkni na obrázky. Vypadá to alespoň mnohem lépe, než nyní. :)
   Dnešní design dlaždic jakoby už dávno nezapadá do zbytku UI s Fluent Designem.

   Já bych dlaždice se značkami nesrovnával. U značky řidič potřebuje skutečně rychle reagovat. U dlaždic je jedno, jestli budeš po Startu o půl vteřiny déle jezdit očima. Teď jsem si to zkusil. Zpřeházel jsem dlaždice a dlaždici hledám stejně rychle, jako klasickou ikonu na ploše, když v tom zrovna nemám pořádek. Jinak u značek máš také některé, které mají stejný tvar, barvu, liší se pouze symbolem veprostřed. ?

   Mimo to, pravou stranu si přece přizpůsobuješ TY SÁM :). Tak to snad víš, kam si co dal. :) Takže ano, já to vidím. :)
   Mám tam třeba skupinku Office s malými dlaždicemi, skupinku programování a podobně. Už tam automaticky najíždím myší. Počasí mám v rohu, Mail s novými zprávami a kalendář s nejbližšími událostmi hned vedle. Jo a ještě RSS dlaždici. Není na tom ani kapka složitosti.

   Já neříkám, že se mi nový koncept nelíbí, možná to špatně vyznělo z mého předchozího komentáře. Už i po designové stránce lépe zapadá do prostředí Windows 10. Jen prostě nevidím takový problém v barvách dlaždic, jak v tom, jak je implementován koncept dlaždic jako celkově, bez využitého potenciálu. :)

  • TEDY:
   Tak koncept starých woken byl celkově nejlepší, jak ergonomicky, tak funkčně. Člověk se hlavně nemusel bát, že přijde update a všechno přestane fungovat nebo se komplet změní bez toho, aby měl uživatel na výběr. Říkám to pořád, že tyhle JABLEČNÉ PRAKTIKY ala „my jsme výrobci, my víme nejlíp co chcete“ fungují tak akorát u Apple (i tam to ale některé uživatele mírně řečeno štve) a NIKAM jinam by se neměly cpát!!!

  • Tohle je hrozně těžký vysvětlovat někomu, kdo se v tom nevyzná. Já ti rozumim. Ty vidíš že to pěkně vypadá a funguje to. Tím, že se v tom nepohybuješ nevíš kde jsou ty úskalí a tím pádem nemáš možnost je tam vidět.

   [odkaz]
   Tady si skoč na 1:49 – běžný uživatel si řekne – super, vypadá to hezky, ta průhlednost tomu dodává moderní šmrnc. Já vidím nečitelnou typografii a ikony.

   A ačkoliv si myslíš, že je jedno, jestli budeš někde jezdit o půl vteřiny déle očima, tak bohužel není. Bavit se o tom, jestli navigační prvky mají něco společného napříč systemy je obecně dost zbytečné. Tohle je prostě základní poučka grafického designu, takže samozřejmě jí můžeš rozporovat, ale s realitou nic nenaděláš. A ano, u značek máš takové, které mají stejný tvar a barvu – hádej proč. Protože jejich nadřazená informace musí být jasně identifikovatelná. To samé máš například u nových ikon office. Proč? Protože musíš jasně identifikovat, že jde o aplikaci z balíku Office a následně o kterou jde aplikaci konkrétně. To je u dlaždic naprosto nemyslitelné. Jako já tě tady nemůžu učit naprosté základy. Takže jestli tomu věříš, klidně tomu věř dál, ale fakta jsou prostě jinde. Já nemám sílu tohle vysvětlovat pořád dokola prakticky na denní bázi ještě na nějaký zájmový diskuzi. Stačí mi to v práci. Prostě přijmi fakt, že pokud identifikační prvek připravíš o některý ze základních elementů jako je vnější tvar nebo barva, je navigace pomocí něj horší. Nebo nepřijímej, jak chceš :D

  • Já vím kam tím míříš. A světe div se, souhlasím s tebou.

   Jen v tom prostě nevidím ten prioritní problém. Jak dlouho ty sám dlaždici ve Startu hledáš? :)

   Jak říkám. Přizpůsobuješ si tu plochu ty sám, tak přeci víš, kde co máš a v neznámém Startu hledám stejně dlouho, jako ikonu na ploše mezi více ikonami.

   Chápu, že možná je pro někoho prioritou se v OS pohybovat rychlostí blesku, vypíná animace a potřebuje na všechno jednoznačnou identifikaci, to není ani v drtivé většině OS. Ta pravá část je tvá, kterou si přizpůsobíš, víš, kde co máš. Ale jinak ano, vím kam tím míříš a souhlasím s tím, že je to jeden ze základních kamenů UI. Ovšem mnohdy se to nedodržuje a symbolické značení bez barevných identifikací a popisků je skoro všude. :( A daleko horší, než to aplikovaly dlaždice. Většinou to lidem nevadí a už si na to zvykli, ví, co jaký symbol znamená a nemají problém ani s tím, jak je to použito ve Startu. Hledá se nějaký balanc mezi minimalismem a přehledností.

   Jedna z prvních priorit UI je také ta, že to musí uživatele zaujmout na první pohled. Mělo by to být pěkné. Jak je to hnus, nezapadá to do ostatního UI, už je to první negativní věc, které si všimneš a mnoho lidí to začne zavrhovat. A to dlaždice jsou. Nezapadají, působí, jako vytáhlé z jiného UI. Proto jsem zmínil to, že dnes to nevypadá pěkně, nezapadá do UI, postrádá nějaké moderní, užitečné funkce a pak bych řešil samozřejmě i barevné odlišnosti a podobně.
   Jsou zde skutečně dvě strany.

   Přehlednost Startu záleží na tvém přizpůsobení, což se také předpokládá, že uděláš, skupiny, složky, zároveň však designově i funkčně zastaraly a zároveň nemají barevnou odlišnost.

   Tak udělejme kompromis. Každá dlaždice bez barevné identifikace by měla mít volbu mezi výchozí barvou a pro lidi, kteří chtějí rychlejší orientaci v pásu dlaždic, volbu vlastní barvy.

  • Já dlaždice vůbec nepoužívam, protože by mi jejich hledání brzdilo při práci. Když chci něco spustit, kliknu na start a píšu.

   „Jedna z prvních priorit UI je také ta, že to musí uživatele zaujmout na první pohled. Mělo by to být pěkné.“ – asi myslíš UX, protože UI se tohohle vůbec netýká :-) Co se UI týče, jeho hlavním smyslem je naopak strohost a co nejméně kroků k akci. Snaha o to, aby co nejméně vstupovalo mezi uživatele a samotné ovládání. To se samozřejmě může měnit v závislosti na to, kde s tím pracuješ. Něco jiného je počítačová hra, kde je třeba balancovat mezi tím, co je nutný eyecandy a co už způsobuje chaos a něco jiného je počítačový system, kde jakékoliv vizuální okrasné prvky jsou absolutně mimo hru. Tohle může plnit ta či ona aplikace, ale system jako takový nemůže být ornamentální. Samozřejmě to neznamená že rezignuje na vizuální komunikaci, ale prostě tak funkce by měla být nadřazená vzhledu. Proto také se objevil nějaký flat design, i když se postupem času ukazuje, že mu chybí prostor (viz Material UI nebo nový Windows).

   A ano, pokud by dlaždice něco uměli jiného, tak aby se dali v systému využívat, pak ok. Jenže tak to dnes není. Živých dlaždic je jak šafránu a jejich užití je při nejmenším sporné. Postavit tím pádem na tom celý system je dost divoká myšlenka. Podobných originálních nápadů můžeš vymyslet stovky, ale pokaždý narazíš na 2 věci:
   1. Musí ti to fungovat za všech okolností
   2. Lidi tomu musí rozumět

   Jako kompromis bych spíš viděl zamyšlení, jak jsou živé dlaždice využívané a jestli přeci jen k „update“ informacím není lepší používat customizable hub.

  • Trochu s tím hledáním skutečně zveličuješ.
   Já nevím, proč je hledáš. Prostě přijmi ten fakt, že ty je hledáš, já ne. Opravdu. Nevymýšlím si. :) Někdy je rychlejší prostě vědět, že vlevo nahoře mám Total Commander. Kliknu Start jedu myší, klik. Žádné hledání, psaní ale .. muscle memory?

   Ano myslím UX. ?

   Jinak souhlasím

  • Tray1: Ver mi, ze neni. Pokud umis aspon trochu rychle psat, tak staci kliknout start, napsat prvni 3 pismena daneho programu a jedes, za tu dobu stacis sotva sahnout na touchpad/mys.
   Jinak proste souhlasim s Johnym tady ve vsem. Dlazdice mozna dobre vypadaly (i kdyz zrovna na desktopu s kombinaci s normalnima ikonama to zadna slava taky nebyla), ale ergonomictejsi/rychlejsi na navigaci proste nejsou.

  • Zrovna jsem to zkusil. Je.
   No, Je i není. Záleží co, jaký program, na názvu programu a podobně.

   S myší jsem měl rychlejší spuštění, než vyhledáním. S touchpadem to není tak rychlé, ale mám touch, to je snad i nejrychlejší input.

   Hmm, tak se asi neshodneme, vypadá to, že je to subjektivní dojem. Jednomu to vyhovuje jednomu ne. Já mám na ploše čist, nejpoužívanější věci jsem si pěkně, přehledně naskládal do Startu do pojmenovaných skupin či složek. Mám v tom opravdu pěkný přehled.
   Kdyby něco podobného šlo i s novým Startem, budu rád. :)

  • Jde o to, ze to subjektivni proste neni. Jen si to vetsina lidi neuvedomuje. Jinak touch je rozhodne nejpomalejsi, zvlast na Windows. Klavesnici mas doslova porad pod prsty.

  • Tap na Start, tap na dlaždici. Ano, touch je, dobře, jedním z nejrychlejších, na tom snad ani není nad čím uvažovat. ?Je dokonce rychlejší, než klasická myš. Najíždět myší na ikonu nebo prostě se dotknout? Proč asi, když něco dělám na rychlo nešahám po myši a jedu vše jen dotykem po obrazovce. A nejen já. Jejda, tady opravdu není nad čím přemýšlet. ?
   Opět záleží, jestli máš monitor daleko od sebe, jestli používáš touch na notebooku nebo desktopu a podobně.

   Ale ano, jsou místa, kde je rychlejší klávesnice pokud chceš slovíčkařit. :)

   A ano, je to subjektivní, jednomu to vyhovuje, jednomu ne. Jednomu to přijde rychlejší, jednomu ne. Píši všemi deseti a píši rychle. Přesto mnohem rychleji kliknu na dlaždici. Proč? Klik na Start, start vyjíždí, já už jedu myší na místo, kam jsem si dal dlaždici, klik. Hotovo. Hledání je skutečně pomalejší. Ale to je přeci jedno.

   Pokud používáš myš a klávesnici je ještě rychlejší kombo Windows klávesa + klik. Tam to už opravdu psaním nepředběhneš.
   Ale to jsem nečekal, že budeme probírat zjevné věci. :)

  • ja som si tam podaval dlazdice programov, ktore najcastejsie pouzivam. Desktopovych. Jednoduche a prakticke. Zive dlazdice mi nechybaju.

 4. Koukám že Microsoft to zabijí postupně ???? Nejdříve mobilní OS a teď i živé dlaždice ??‍♂️ přitom živé dlaždice jsou praktické a ne jak iOS či androidacke ikonky s číslem.

 5. Vypadá to hrozně. Takže se bojím, že právě takto by to třeba ve finále doopravdy vypadat mohlo.

  • Me se tohle naopak libi a hlavne to jde dobre k designu Surface produktu, co me desi je, ze je to dost jiny styl nez doposud a uz ted ta fragmentace je na Windows naprosto silena..

 6. On ten odklon od dlaždice je už nějakou dobu vidět v rámci Office 365. To nové pojetí není podle mě designově úplně špatné.

  • Aha, já myslel, že živé dlaždice = start menu/screen (W8). V Office 365 je to součástí čeho či jak se to tam projevuje?

  • Vygoogli si „O365 menu“. V levém horním rohu je 9 kostiček (hamburger), byly to čisté dlaždice, i když neanimované, prošlo to tak 2 iteracemi a nyní to jsou už jen ikony.

  • Ony dlaždice byly skutečně i na jiných místech.
   MS je používal i v jiných svých programech, službách… :)

 7. Pomalu jim to začíná docházet, ještě pár let a možná se PC zase bude ovládat jako PC. Je potřeba rozdělit GUI pro PC a mobilní zařízení, nejde to udělat univerzální a prostě se to tak dělat nesmí, je to hovadina.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).