Domů » Bleskovky » Poslední sestavení Windows 10 potichu naznačuje postupné rušení živých dlaždic

Poslední sestavení Windows 10 potichu naznačuje postupné rušení živých dlaždic

Microsoft usilovně pracuje na jarním updatu Windows 10, zároveň si však připravuje půdu pro příští podzimní aktualizaci; v minulém týdnu dokonce spustil nové registrace do testovacího kruhu Skip Ahead, ve kterém Insideři testují novinky ze vzdálenějších verzí Windows 10 s předstihem. Dá se předpokládat, že tito účastníci již brzy dostanou své první testovací sestavení, zatím se však dočkali pouze ti, co odebírají nová sestavení v rychlém kruhu aktualizací. Jejich poslední zastavení z minulého týdne nese číslo 18329.

Windows 10

Rychlé spouštění aplikací z vyhledávání

Microsoft do jarního updatu připravuje nové vyhledávání, které se oddělí od asistentky Cortany. Nově se v horní části této nabídky budou zobrazovat oblíbené aplikace, aniž by bylo nutné započít hledání.

Microsoft tvrdí, že se tímto krokem rozšiřuje možnost, jak se dostat k oblíbeným aplikacím, tato změna ale může být dalším malým střípkem do nedávné úvahy serveru Windows Central o tom, že se Microsoft chystá „zabít“ živé dlaždice.

Uživatelé prý připnuté dlaždice v nabídce Start téměř nevyužívají, a tak je možné, že se Start v budoucnu omezí pouze na zobrazení seznamu všech aplikací bez možnosti jejich připínání. O tom také svědčí drobná změna, kdy se v testovacích sestaveních po instalaci nové aplikace již nezobrazuje tlačítko „připnout do menu Start“.

Smíšená realita si poradí i s desktopovými aplikacemi

Dosud bylo možné spouštět ve smíšené realitě spouštět pouze moderní aplikace, na jaře však bude možné používat i klasické win32 aplikace.

Tmavé téma aplikacích v Pošta a Kalendář

Microsoft také ladí tmavé téma ve svých aplikacích Pošta a Kalendář, nově jej uvidíte i při psaní nové zprávy či přidávání nové položky do kalendáře. Pokud je příchozí email naformátován spíše pro světlé pozadí, je možné jednorázové přepnutí novým tlačítkem.

Novou funkcí v aplikaci Pošta je Výchozí písmo, které si navolíte podle sebe a bude pak automaticky používané při psaní nové zprávy či při psaní odpovědí.

Známé chyby

I toto sestavení obsahuje několik chyb, které budou v následujících týdnech odstraňovány. Microsoft přiznává následující:

  • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
  • Spuštění her, které využívají anti-cheat software, skončí zelenou obrazovkou smrti
  • Zvukové karty Creative X-Fi a čtečky SD karet Realtek nemusí fungovat korektně
  • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
  • Uživatel, který chce obnovit systém s ponecháním všech položek, a zároveň si zapnul funkci Rezervované úložiště, bude muset použit o restart navíc, aby rezervované úložiště fungovalo správně.
  • Windows Sandbox se může u některých uživatelů spouštět v černé obrazovce
  • Ikony v hlavním panelu se mohou načítat prázdné
  • Některé možnost ochrany v reálném čase v Malwarebytes Premium nelze zapnout
  • U rozbalování ZIP souborů se může zobrazovat chybová hláška
  • Nefunguje posuvník jasu

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.