Poslední sestavení Windows 10 potichu naznačuje postupné rušení živých dlaždic

Windows 10

Microsoft usilovně pracuje na jarním updatu Windows 10, zároveň si však připravuje půdu pro příští podzimní aktualizaci; v minulém týdnu dokonce spustil nové registrace do testovacího kruhu Skip Ahead, ve kterém Insideři testují novinky ze vzdálenějších verzí Windows 10 s předstihem. Dá se předpokládat, že tito účastníci již brzy dostanou své první testovací sestavení, zatím se však dočkali pouze ti, co odebírají nová sestavení v rychlém kruhu aktualizací. Jejich poslední zastavení z minulého týdne nese číslo 18329.

Rychlé spouštění aplikací z vyhledávání

Microsoft do jarního updatu připravuje nové vyhledávání, které se oddělí od asistentky Cortany. Nově se v horní části této nabídky budou zobrazovat oblíbené aplikace, aniž by bylo nutné započít hledání.

blank

Microsoft tvrdí, že se tímto krokem rozšiřuje možnost, jak se dostat k oblíbeným aplikacím, tato změna ale může být dalším malým střípkem do nedávné úvahy serveru Windows Central o tom, že se Microsoft chystá „zabít“ živé dlaždice.

Uživatelé prý připnuté dlaždice v nabídce Start téměř nevyužívají, a tak je možné, že se Start v budoucnu omezí pouze na zobrazení seznamu všech aplikací bez možnosti jejich připínání. O tom také svědčí drobná změna, kdy se v testovacích sestaveních po instalaci nové aplikace již nezobrazuje tlačítko „připnout do menu Start“.

Smíšená realita si poradí i s desktopovými aplikacemi

Dosud bylo možné spouštět ve smíšené realitě spouštět pouze moderní aplikace, na jaře však bude možné používat i klasické win32 aplikace.

blank

Tmavé téma aplikacích v Pošta a Kalendář

Microsoft také ladí tmavé téma ve svých aplikacích Pošta a Kalendář, nově jej uvidíte i při psaní nové zprávy či přidávání nové položky do kalendáře. Pokud je příchozí email naformátován spíše pro světlé pozadí, je možné jednorázové přepnutí novým tlačítkem.

blank

Novou funkcí v aplikaci Pošta je Výchozí písmo, které si navolíte podle sebe a bude pak automaticky používané při psaní nové zprávy či při psaní odpovědí.

blank

Známé chyby

I toto sestavení obsahuje několik chyb, které budou v následujících týdnech odstraňovány. Microsoft přiznává následující:

  • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
  • Spuštění her, které využívají anti-cheat software, skončí zelenou obrazovkou smrti
  • Zvukové karty Creative X-Fi a čtečky SD karet Realtek nemusí fungovat korektně
  • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
  • Uživatel, který chce obnovit systém s ponecháním všech položek, a zároveň si zapnul funkci Rezervované úložiště, bude muset použit o restart navíc, aby rezervované úložiště fungovalo správně.
  • Windows Sandbox se může u některých uživatelů spouštět v černé obrazovce
  • Ikony v hlavním panelu se mohou načítat prázdné
  • Některé možnost ochrany v reálném čase v Malwarebytes Premium nelze zapnout
  • U rozbalování ZIP souborů se může zobrazovat chybová hláška
  • Nefunguje posuvník jasu
Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku