TOPlist

Takto bude vypadat příští Xbox: zbaví se optické mechaniky a dostane nový ovladač

Ovladač ke konzoli Xbox Series S
  • Na veřejnost unikly tajné dokumenty Microsoftu týkající se nových konzolí
  • Příští rok bychom se měli dočkat nového Xboxu Series X s odlišným designem
  • Upgrade čeká i levnější Xbox Series S
  • Jako první by měl dorazit zbrusu nový ovladač s akcelerometrem

Současná generace herních konzolí Xbox brzy oslaví tři roky na trhu a ta příští je zatím ještě v nedohlednu. V tomto týdnu unikly na veřejnost interní záznamy ze soudního sporu mezi Microsoftem a americkou certifikační agenturou FTC týkající se nákupu herního studia Activision Blizzard. V těchto dokumentech je mimo jiné zmíněno, že na novou generaci konzolí si počkáme až do roku 2028, ovšem ještě před jejím odhalením bychom se měli dočkat nových modelů ze současné generace.

Válcový Xbox Series X bez optické mechaniky

Microsoft před nedávnem omladil levnější konzoli Xbox Series S – zdvojnásobil v ní úložiště, „nabarvil“ ji na černo a navýšil cenu. Podle FTC bychom se měli dočkat i nového modelu Xbox Series X, ovšem zde má být výčet novinek výrazně širší. Měnit se má jak vzhled, tak i vnitřní výbava.

Nová revize konzole Xbox Series X na uniklém snímku z prezentace

Chystaná konzole vyvíjená pod kódovým označením Brooklin má oproti současnému Xboxu Series X přinést zásadní designovou proměnu – namísto kvádru má mít tvar válce. Se stávajícím modelem ji má spojovat provedení odvětrávací mřížky na horní straně a také svítící zapínací tlačítko přesunuté dolů k novému portu USB-C. Konzole má být plně digitální, absenci optické mechaniky má Microsoft v plánu kompenzovat větším 2TB úložištěm.

Uvnitř konzole má dojít k několika dílčím vylepšením. Jedním z nich je nasazení 6nm čipsetu, který pravděpodobně nezvýší výkon, ale zlepší efektivitu celého zařízení – údajně se počítá se spotřebou nižší o 15 procent, v režimu standby dokonce o 20 procent. Modernější má být i bezdrátová konektivita v podobě Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2.

Připravovaná nová revize konzole Xbox Series S

Na modernější konektivitu a zvýšenou efektivitu se můžeme těšit i u konzole Xbox Series S, která je vyvíjena pod kódovým označením Ellewood.

Zbrusu nový ovladač s akcelerometrem

S novou konzolí má přijít i nový ovladač vyvíjený pod kódovým označením Sebille. Bude dvoubarevný a jeho hlavní novinkou má být přítomnost akcelerometru, který rozšíří současné možnosti ovládání. Ovladač má disponovat Bluetooth 5.2 konektivitou a má být schopný připojit se napřímo do cloudu. Microsoft v dokumentu dále zmiňuje vylepšenou haptickou odezvu, tišší tlačítka a kloboučky a  vyměnitelnou nabíjecí baterii. Ovladač se má také po zvednutí automaticky probouzet.

Nový dvoubarevný ovladač pro konzole Xbox

A kdy Microsoft chystané novinky uvede na scénu? Podle časového harmonogramu v dokumentu bychom se měli nejdříve dočkat nového ovladače – ten by měl být představen v květnu příštího roku s tím, že se počítá s prodejní cenou 70 dolarů (asi 2 tisíce korun s DPH).

Časová osa příchodu nových XboxůHlavní hrdina hry Doom bojuje s nepřítelemNepřehlédněte

Obří únik her od Bethesdy: chystá se nový Doom i remaster Oblivionu

Vylepšený Xbox Series S má jít do světa příští rok v září za cenu 300 dolarů (asi 8 300 korun), nový Xbox Series X bez optické mechaniky by měl být dostupný v listopadu příštího roku za cenu 500 dolarů (asi 14 tisíc korun s DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku