Domů » Články » Takhle bydlí Tiger Woods: luxusní jachta a rezidence propadající se pod zem

Takhle bydlí Tiger Woods: luxusní jachta a rezidence propadající se pod zem

Amerického golfistu Tigera Woodse zná asi každý. V médiích se již mnoho let objevuje kvůli svým sportovním výkonům, osobnímu životu i různým aférám. Woods byl také dlouho nejlépe placeným sportovcem v historii a jako první atlet vydělal přes jednu miliardu amerických dolarů (22 miliard Kč). Ve svém sportovním odvětví je nejlépe placeným sportovcem i nyní, což znamená, že rozhodně nemá o peníze nouzi.

Jeho majetek proto zahrnuje velmi zajímavou rezidenci a luxusní jachtu, na něž se zaměříme v dnešním vydání našeho seriálu.

Plovoucí hotel Privacy

Pokud jste někdy v poslední době viděli zprávu v médiích týkající se Woodse, dost možná to bylo o jeho angažmá na letošním U.S. Open v Shinnecock Hills. Na rozdíl od většiny ostatních sportovců totiž na místo dorazil na palubě své luxusní jachty. Někteří novináři žertují, že se tím vyhnul notoricky špatné dopravní situaci v oblasti. Ve skutečnosti si tak elegantním způsobem zajistil soukromé bydlení bez dotěrného zájmu médií.

Že je jachta orientována na soukromí značí už její jméno Privacy. Toto anglické slovíčko znamená právě soukromí a loď ho svým pasažérům nepochybně poskytnut dokáže. Ovšem nejen soukromí, ale také spoustu zábavy. Vybavenost lodi je ostatně důvod, proč jsme v podnadpisu použili spojení „plovoucí hotel“.

Luxusní ubytování, sport i zábava

Jachta měří na délku 47 metrů a poskytuje plochu více než 600 m². Výsledkem je, že na ní může najednou přespávat až 21 lidí (včetně posádky) a různých večírků se samozřejmě může účastnit až několikanásobek.

Na hosty na palubě čeká luxus srovnatelný s prvotřídním hotelem. Veškeré místnosti jsou sladěny do jednotného stylu, jehož nejzajímavějším prvkem jsou nepochybně mramorové obklady, které obecně díky své hmotnosti nepatří mezi nejběžnější „lodní“ materiály. Aby exteriér ladil s interiérem, je většina zdí i podlah vyvedena v bílé barvě, kterou občas narušují prvky z třešňového dřeva.

Zdroj: G. Frisius – MarineTraffic.com

Hosté si mohou zlepšovat fyzičku v plně vybavené posilovně, navštěvovat soukromé kino a chybět nemůže ani vířivka. Ta je pojata skutečně štědře a pojme až osm lidí najednou. Jachta nepostrádá ani gril nebo bar s výhledem na moře. O místo na jachtě evidentně nouze není. Kdesi v úložných prostorách ukrývá osm kajaků, dva vodní skútry a zřejmě také zásobník se stlačeným vzduchem či jinou dýchací směsí. Na lodi totiž najdete i plnicí stanici pro potápěcí přístroje. Překvapivě praktickou vychytávkou je pak dvojice skútrů Vespa, na nichž si může Woods s partnerkou či kamarádem vyjet na obhlídku místa, kde kotví.

Tisíce litrů paliva pro tisíce kilometrů oceánů

Loď je poháněna dvojicí dieselových motorů Detroit Diesel, z nichž každý se pyšní výkonem 1 800 koní. Elektřinu potom vyrábí duo generátorů Northern Light, tentokrát o výkonu 2× 99 kW. Již asi tušíte, že spotřeba nebude úplně malá. Proto je jachta vybavena nádrží, do níž se vejde 45 400 litrů paliva, které by mělo vystačit pro plavbu dlouhou až 7 400 kilometrů. Ano, to odpovídá spotřebě okolo 600 litrů na sto kilometrů.

Pasažéři i posádka samozřejmě musí také něco pít, a ačkoliv v oceánu je vody dost, k pití zrovna vhodná není. Proto si Privacy veze v interní nádrži přes 7 500 litrů pitné vody.

Drahá kratochvíle

Mimochodem, když už jsme u kotvení, vězte, že není levné. Přístav Sag Harbor Yacht Club, v němž přes U.S. Open kotví, si účtuje za den zhruba 1 100 dolarů (24 000 Kč) a o moc levnější asi nebudou ani ostatní kluby, v nichž pobývá. Náklady na provoz se tak snaží Tiger Woods držet dole alespoň tím, že pluje pod vlajkou Kajmanských ostrovů. To je poměrně běžná strategie, neboť toto britské zámořské území nabízí výhodné daňové podmínky majitelům soukromých lodí.

Zdroj: G. Frisius – MarineTraffic.com

I tak ovšem provoz lodi může poměrně citelně zasahovat do rozpočtu. Roční náklady na servis, palivo, personál a všechny spojené poplatky totiž převyšují dva miliony dolarů (44,3 milionů Kč). Nákladnost provozu nezmiňujeme jen tak, jachta je totiž poměrně drahou kratochvílí i pro dolarové milionáře.

O tom nejlépe vypovídá to, že se ji Tiger už jednou pokusil prodat. Bylo to v roce 2011, tedy krátce po tom, co se rozvedl se svou ženou. Jachtu nejprve zkusil exmanželce nabídnout v rámci majetkového vyrovnání, nicméně ta o ní neměla zájem. A jak si ještě možná pamatujete, rozvodu předcházela velmi medializovaná aféra. Během ní vyplynula na veřejnost Woodsova až poněkud extrémní záliba v mimomanželských aférkách, což ho stálo nejen manželství, ale také spoustu peněz.

Na nějakou dobu se stáhl z profesionálního golfu a především ho opustila naprostá většina sponzorů a obchodních partnerů. Věrny mu z velkých značek zůstaly pouze Nike a Electronic Arts. Narušený cash flow tak bylo třeba nějak obnovit a Woods to chtěl řešit právě prodejem jachty. Zřejmě kvůli nákladnému provozu a velmi omezenému trhu se mu ale loď s pořizovací cenou 20 milionů dolarů (443 milionů Kč) prodat nepodařilo. Dnes je možná rád, že má čím plout na golfové turnaje.

Ostrovní rezidence se soukromým golfovým hřištěm

Jachtu Woods využívá jako mobilní hotel, opravdový domov má však jinde. Je jím rezidence na Jupiter Island na Floridě. Dům leží na bariérovém ostrově, který je s hlavní pevninou spojen mostem, avšak přesto nabízí výrazně vyšší úroveň soukromí. Proto se také stal jednou z nejdražších oblastí na Floridě, i malé pozemky zde stojí alespoň dva miliony dolarů (44,3 milionů Kč). Ceny domů jsou výrazně nadprůměrné i v rámci celých USA.

Ten Tigerův byl však výrazně dražší, což vzhledem k rozloze 48 562 m² není tak překvapivé. Koupil ho se svou tehdejší ženou v roce 2006 a včetně existujícího domu stál 40 milionů dolarů (885,2 milionů Kč). Původní dům však ihned zamířil k zemi a začala plánovaná 15milionová (332 milionů Kč) rekonstrukce a výstavba nové rezidence. Ta zamířila do finální fáze v roce 2010, ovšem v tomto roce do finální fáze zamířilo i Woodsovo manželství.

Ten se tak dostal do výše zmiňovaných finančních problémů, ale zase nemusel na nikoho brát ohledy při plánování zahrady. Ta tak v podstatě neexistuje a celou ji zabírá tréninkové hřiště na golf. To je navrženo v podstatě Woodsem osobně, byť formálně za ním stojí jeho nepříliš úspěšná firma Tiger Woods Design.

Zdroj: Splash News

Hřiště nabízí čtyři greeny, šest bunkerů a dokonce i video centrum pro vyhodnocování hry. Úplnou specialitou je pak možnost odpalovat míček z druhého poschodí domu. Odpalování z domu je sice jen taková libůstka, ale jinak by hřiště mělo představovat skutečně kvalitní tréninkovou plochu. Podle Woodse samotného na něm lze trénovat „jakýkoliv myslitelný odpal do 150 yardů (137 m)“.

Propadající se luxus

Ostrovní rezidence obsahuje všechno, co byste od budovy tohoto typu očekávali. Kromě obytných místností to je velké fitness centrum, tenisové kurty a několik venkovních i krytých bazénů. Čas lze však na pozemku trávit i o poznání méně aktivně, nechybí například rozlehlý vinný sklípek se samostatným výtahem, nebo mediální pokoj sloužící zejména ke sledování filmů na velké úhlopříčce. Při projektování přestavby se myslelo i na jachtu Privacy, která může pohodlně kotvit u mola přiléhajícího k pobřežní části pozemku. Poblíž mola najdeme samozřejmě i soukromou pláž, na ní se slavný golfista může slunit. Pro poněkud vědečtější relaxaci je pak připravena místnost pro kyslíkovou terapii.

Zdroj: Jeff Lichtenstein – JeffRealty.com

Všechny multimilionové investice však byly v roce 2013 zásadně ohroženy. Tiger si začal všímat, že mu praskají zdi a drhnou dveře, tak povolal techniky. Ti po prozkoumání stavby zjistili, že se celý dům v podstatě propadá do země. To není u budov na písčitém podloží ostrova nic tak výjimečného, avšak u teprve několik let staré rezidence to bylo velmi nečekané. Woods tak byl nucen na radu statiků urychleně začít se stabilizací. Ta zahrnovalo extenzivní zemní práce a podepření domu soustavou betonových pilířů sahajících do dostatečné hloubky pro pevné podloží.

Nezbývá než doufat, že jemný trávník greenů pod koly těžké stavební techniky příliš neutrpěl.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. Prečo je toto na smartmanii?

  • Ptám se vždy na to samé když tu vidím komentář od maďara…

  • mas daco proti madarom?

  • Ty si určite volil Miloša :)

  • A ty jsi další co nepochopil o čem tento web je kamaráde :)

  • Trochu jsem tu chapal lidi jako Wozniak nebo tak, nebo kdyby ten dum byl vybaven nejakymi nadcasovymi technologiemi.. Ale tohle uz je tu fakt mimo…

  • za mě super článek. já nevim jak vy ale smartmanie už dávno není jen o telefonech (zaplaťpánbů)

  • To chapu, ale tohle uz nesouvisi ani s zadnou „smart“ technologii nebo technikou obecne. Takhle fakt uz muze byt dalsi clanek o tom jestli je xx celebrita gay nebo navod, jak se nejlepe zbavit vrasek..

  • Proc ne, urcite na yachte ma i neco chytre.

 2. Borci, moc to řešíte. Pokud vás článek nezajímá, tak proč ztrácíte čas jeho otevíráním a komentováním :-D tak prostě přejedu a jdu na jinej ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).