Domů » Články » Takhle bydlí šéf Amazonu: rozlehlý ranč i novodobý zámek v prezidentské čtvrti

Takhle bydlí šéf Amazonu: rozlehlý ranč i novodobý zámek v prezidentské čtvrti

Dnešní díl seriálu o obydlích slavných osobností IT průmyslu bude poněkud netradiční. Budeme se v něm totiž věnovat majetku Jeffa Bezose. CEO a zakladatel Amazonu aktuálně drží první příčku žebříčku nejbohatších lidí světa a s tím tak trochu souvisí jeho investice do realit.

Jeff Bezos: sedm faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Na rozdíl třeba od Billa Gatese totiž vlastní hned několik „domácností“ rozmístěných po celých USA. Pojetí dnešního dílu se ale bude trochu lišit také v tom, že Jeff Bezos svoje největší sídlo teprve buduje. Budeme se tedy věnovat zejména jeho plánům, o nichž naštěstí máme velké množství informací. Potřebné materiály totiž začátkem roku předal úřadům a koncem dubna je získala i média.

Texaský ranč: vzpomínky na dětství i vesmírné středisko

Než se pustíme do podrobnější analýzy Jeffových plánů, pojďme se podívat na jeho stávající bydlení. Jednou z prvních usedlostí, kterou si Bezos pořídil, je takzvaný Corn Ranch.

Corn Ranch je soubor pozemků, které Bezos nakupuje postupně zhruba od roku 2004. Stejný název využívá i vesmírné středisko jeho společnosti Blue Origin, jejíž rakety možná budou jednou konkurovat SpaceX. Vesmírné středisko zabírá zhruba 670 km² z neuvěřitelných 1 173 km², jimiž Jeff v Texasu disponuje.

Letecký snímek obytné části ranče (Zdroj: Google Maps)

Rodinný ranč se nicméně nenachází samozřejmě přímo v oblasti vesmírného střediska. Najdeme ho o kousek dál, necelých 50 km od městečka Van Horn. Centrem ranče je dům z roku 1920, který Bezos zakoupil spolu s okolními pozemky za blíže neurčenou částku od místního právníka. Koupě to však jistě levná nebyla, bývalý majitel tvrdí, že jen do renovace investoval miliony dolarů.

V rozhovoru pro místní noviny Jeff uvedl, že dům zakoupil proto, aby dopřál svým potomkům stejné dětství, jako měl kdysi on. Se vzpomínkami na venkovské dětství zřejmě souvisí i to, že ranč podle všeho není zařízen nijak moderně. Od zjevného nadšence do technologií bychom čekali něco více, než vnitřní bazén, který navíc vybudoval již jeho předchůdce. Dům je jinak zařízen údajně velmi venkovsky, najdeme v něm staré fotografie, lovecký nábytek, typické stropní ventilátory a podobně. Zajímavé je, že Bezos bývalému majiteli údajně zdůrazňoval, že chce ranč zakoupit se vším tímto kompletním vybavením.

Test rakety Blue Origin ve vesmírném středisku Corn Ranch v Texasu

Zatímco ranč a jeho bezprostřední okolí zakoupil CEO Amazonu přímo, okolní pozemky skupoval postupně. Pozemky nakupoval prostřednictvím firem s ručením omezeným a v úředních zápisech je zaneseno jméno Zefram. To zřejmě odkazuje na fiktivní postavu ze Star Treku, za jehož velkého fanouška se Bezos považuje.

Rekreace u Billa Gatese a prémiové byty v New Yorku

Z dalších zajímavých nemovitostí patřících zakladateli Amazonu lze zmínit například soubor vil a usedlostí u jezera Washington. Zde má svou usedlost také zakladatel Microsoftu Bill Gates a je tak dost možné, že zde občas tráví čas společně.

Takhle bydlí Bill Gates: luxus, moderní technologie a písek z Karibiku

Bezos na tomto předměstí Seattlu zakoupil nejprve dvě rezidence za cenu okolo 10 milionů dolarů (217,5 milionů Kč). To mu ale zřejmě nestačilo, a tak v roce 2010 přikoupil ještě přilehlý pozemek s vilou o půdorysu 2 292 m². Usedlost v tudorovském stylu obsahuje šest ložnic a šest koupelen, nicméně kupní cena známa není. Pět let před zakoupením Jeffem však byla na prodej za 53 milionů dolarů (1,15 mld. Kč).

Budovy u jezera Washington (Zdroj: Pictometry)

Stejně jako v Texasu, i zde podle všeho nenajdeme žádné zvláštní technologické vychytávky. Nejblíže k nim mají snad garáže a doky pro lodě, což je ale v této lokalitě vcelku běžné vybavení.

Třetí zajímavou nemovitostí (nebo spíše souborem, jak jsme již u Jeffa zvyklí) je čtveřice bytů v New Yorku. První tři byty zakoupil v roce 1999 od tehdejšího šéfa Sony Music, čtvrtý potom doplnil v roce 2012.

V této budově vlastní Jeff hned čtyři propojené byty (Zdroj: David Shankbone)

Byty jsou propojené a zabírají tak poměrně významnou část výškové budovy The Century nacházející se v bezprostřední blízkosti Central Parku. Budova je postavena ve stylu Art Deco, v němž jsou zařízeny i interiéry bytů Jeffa Bezose. A tentokrát víme i cenu – za byty dohromady zaplatil 12,9 milionů dolarů (281,5 milionů Kč), což je cena na tamní poměry velmi dobrá, v současnosti ceny jednotlivých bytů dosahují hranice 20 milionů dolarů.

Novodobý zámek ve Washingtonu DC už se rýsuje

Jak jsme slibovali na začátku, přichází řada na zdaleka nejzajímavější objekt, jímž Bezos disponuje. Označení objekt není úplně přesné, neboť jde o dva sousední domy, které Jeff plánuje spojit vnitřním průchodem. Jeden z domů sloužil ještě poměrně nedávno jako muzeum textilu a CEO Amazonu za něj zaplatil 23 milionů dolarů (501,7 milionu Kč). Cena druhé budovy není známa, avšak obě patří do památkového registru a plánovaná rekonstrukce tak musí dodržovat určité zásady. Zejména vnější podoba budov se tak téměř nepromění, což však nebrání utratit do konce roku plánovaných 12 milionů dolarů (267,8 milionů Kč) za rekonstrukci interiéru a zahrad.

Prominentní sousedé a prvotřídní bezpečnost

Než se ale pustíme do bližšího popisu plánovaných úprav a dispozice budov, přibližme si trochu prostředí, v němž se nachází. Čtvrť Kalorama ve Washingotnu DC je zřejmě nejžádanější oblastí celého města a v minulosti se stala bydlištěm i několika americkým prezidentům.

Tyto dva domy tvoří vznikající nový domov Jeffa Bezose (Zdroj: George Washington University Museum)

Není tak náhodou, že sousedy zakladatele Amazonu budou Obamovi a Ivanka Trump se svým manželem Jaredem Kushnerem. Ty kromě zjevného příbuzenského svazku váže se současným americkým prezidentem také jejich zaměstnání, oba totiž působí jako poradci prezidenta Donalda Trumpa. To by mohlo být trochu překážkou poklidného sousedského soužití. Bezos totiž patří mezi kritiky prezidenta a je také majitelem novin Washington Post, které zase nemá dvakrát v lásce Trump.

I kdyby vztahy nebyly ideální, stále se jedná o skvělé místo k životu. Velmi těžce byste totiž hledali bezpečnější místo k životu v USA. Prominentní rezidenti a několik ambasád v okolí znamenají, že je celé sousedství pečlivě hlídáno federálními úřady, Jeff se tedy nemusí spoléhat na služby soukromých bezpečnostních agentur.

Desítky místností, pět schodišť a „dům zábavy“

Americká média získala plány přestavby, která by měla skončit koncem tohoto roku. V největším soukromě vlastněném domě (resp. domech) ve Washingtonu DC tak po dokončení renovace najdeme neuvěřitelných 25 koupelen, 11 ložnic, 10 krbů, pět obývacích pokojů, pět schodišť, tři kuchyně, dvě knihovny, dvě tělocvičny/posilovny, dva výtahy a taneční sál. Zajímavý je také postřeh serveru Washingtonian, který spočítal, že se v rezidenci bude nacházet celkem 191 dveří – většina z mahagonu či bronzu.

Jeden z předložených nákresů (Zdroj všech nákresů: DCRA)

Jak jsme již zmiňovali, rezidence se skládá ze dvou samostatných domů, které spojí průchod. Menší dům bude sloužit jako obytná zóna pro rodinu Bezosových, zatímco ten větší bude jakási „volnočasová centrála“. I v obytné budově najdeme ale takové věci, jako je velká zimní zahrada, vinný sklípek a „whisky sklípek“.

Většina specialit je ale v onom „zábavním domě“. Bude zde obrovský obývací pokoj s vysokými sloupy, bar, vnitřní balkonová promenáda, jedenáct metrů dlouhá galerie, další zimní zahrada, dvě terasy a čtveřice pokojů pro hosty (každý se samostatnou koupelnou). Tento dům však bude sloužit i jako jakési technické zázemí.

Po rekonstrukci v něm tedy najdeme dedikovaný sklad nábytku, kanceláře a šatny zaměstnanců (ano, Bezosova rezidence bude mít „služebnictvo“). Samozřejmostí jsou také další výtahy pro pohodlný pohyb osob i nákladů mezi jednotlivými podlažími.

Za oběma domy potom bude i poměrně rozlehlá zahrada (zhruba dvojnásobná než plocha obou domů). V ní vzniknou různé cestičky, altánky, terasy, dvě fontány a také skryté záložní generátory.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).