Cena:

T-Mobilu unikla data 100 milionů uživatelů. Zjišťovali jsme, zda jsou v ohrožení zákazníci v ČR (oživeno)

Kyberbezpečnost je velkým tématem dnešní doby. Úniky dat dokáží potrápit nejen velké společnosti, ale také jejich uživatele. Tentokrát si hackeři vzali na paškál americkou pobočku operátora T-Mobile, z jehož serverů údajně odcizili osobní údaje více než 100 milionů uživatelů.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)
Hacker údajně odcizil přes 100 milionů osobních údajů zákazníků operátora T-Mobile

Mezi odcizená data patří jména, adresy, telefonní čísla, IMEI, čísla sociálního pojištění či informace z řidičských průkazů. Na celou kauzu upozornil server Vice, který je rovněž s prodejcem v kontaktu. Redaktorům se také podařilo získat vzorek dat, díky kterému mohli potvrdit, že se jedná skutečně o data zákazníků T-Mobile.

Hacker aktuálně nabízí část odcizených dat zahrnující 30 milionů čísel sociálního pojištění a řidičských průkazů za 6 bitcoinů (cca 6,1 milionu korun). Podle útočníka už na celou záležitost T-Mobile přišel, neboť hacker údajně ztratil přístup serverům společnosti, nikoli však ke zcizeným datům, která má údajně „zálohovaná na několika místech“.

Českých zákazníků se únik dat podle všeho netýká

Nutno podotknout, že pravdivost celého úniku dat je založena pouze na tvrzení hackera, respektive na malém množství dat, které ověřili redaktoři Vice. Samotná americká pobočka T-Mobile tato tvrzení v současné době aktivně prošetřuje.

Mají se bát i čeští zákazníci T-Mobile?

Ačkoli typ osobních údajů odkazuje spíše na americké zákazníky, kontaktovali jsme tuzemské zastoupení společnosti s žádostí o vyjádření, zda nejsou v ohrožení také údaje českých zákazníků. Některé české weby totiž chybně informovaly, že by se únik mohl týkat i českých uživatelů.

Zprávy, které se vyskytly na komunitním IT fóru, jsme zaznamenali a aktivně je prověřujeme. V tuto chvíli však nemáme žádné další informace, které bychom mohli sdílet. Společnost T-Mobile má implementovány nejvyšší standardy zabezpečení dat a zároveň se aktivně podílí na jejich tvorbě, a to jak ve vztahu k našim zákazníkům, tak i obchodním partnerům,“ řekl Jakub Ludvík, manažer korporátní bezpečnosti T-Mobile Czech Republic.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by se hrozby spojené s únikem dat, ke kterému mělo dojít ve Spojených státech, týkaly zákazníků T-Mobile v České republice. Máme potvrzeno, že v Evropě žádný podobný únik dat detekován není, ani neprobíhá žádné vyšetřování. V T-Mobile máme implementována nejmodernější řešení ochrany dat v nejvyšším standardu zabezpečení. Neustále prověřujeme všechna rizika a nepřetržitě testujeme kvalitu zabezpečení, abychom předešli jakémukoli ohrožení dat našich zákazníků,“ dodal v prohlášení pro SMARTmania.cz Ludvík.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.