Domů » Bleskovky » T-Mobile začal pokrývat LTE na frekvenci 2100 MHz s využitím konceptu Single RAN

T-Mobile začal pokrývat LTE na frekvenci 2100 MHz s využitím konceptu Single RAN

Český T-Mobile nasadil na svých vysílačích pokrývajících město Teplice tzv. koncept Single RAN, který spojuje technologie 2G, 3G a LTE do jediného univerzálního řešení. Postupně jej bude zavádět na nových LTE vysílačích a současně jím nahrazovat svou stávající 3G technologii. Single RAN zjednoduší architekturu rádiové sítě a usnadní zavádění LTE i v oblastech pokrytých 3G, a to na frekvenci 2100 MHz. T-Mobile rozhodně není první – zhruba před rokem s tímto nápadem přišel také operátor Vodafone, který začal využívat pásma 2100 MHz (dříve pro 3G) právě pro LTE.

Již do konce roku 2015 tak dojde k LTE pokrytí některých území, pro něž měl být signál nejrychlejšího mobilního internetu dostupný až v období 2016 – 2017. Díky tomuto řešení bude operátor schopný akcelerovat pokrytí signálem LTE v místech, kde je dnes 3G, a zároveň poskytne zákazníkům další kapacitu a rychlejší datové přenosy.

Single RAN zjednoduší architekturu rádiové sítě

Až dosud se novější generace mobilních rádiových sítí operátora stavěla vždy nezávisle na starších sítích. Single RAN vzniká spojením nyní samostatných 2G, 3G a LTE, čímž zjednodušuje architekturu rádiové sítě a zmenšuje prostorové nároky na vysílacích lokalitách. V budoucnu toto řešení umožní snadnější přesun zákazníků z 3G do LTE a následné kompletní vypnutí technologie 3G v odhadovaném horizontu přibližně pěti let. To pak klientům přinese další navýšení kapacity a zároveň maximálních rychlostí v LTE 2100 MHz až na 150/50 Mbit/s (download/upload). 


Ilustrační obrázek

Velkým přínosem je rovněž možnost využívat nový hardware kromě 3G také pro LTE v pásmu 2100 MHz, které podporuje naprostá většina LTE telefonů z nabídky T-Mobile. V letošním roce bude konceptem vybaveno zhruba 350 vysílačů, přičemž polovina z nich zajistí nové pokrytí. Již letos tak dojde k rozšíření LTE pokrytí o 5 % populace ČR, pro něž měl být nejrychlejší mobilní internet dostupný až v letech 2016 – 2017. Jde například o města Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Jirkov, Most, Litvínov, Teplice, Neratovice, Jablonec nad Nisou, Semily, Trutnov, Náchod, Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí nebo třeba zimní střediska Harrachov a Špindlerův Mlýn. 

Pokrývání sítí LTE v pásmu 800 MHz bude dále pokračovat podle plánu, operátor pokryje do konce roku mimo jiné všechna krajská města, dálnice a rychlostní komunikace (D1, D2, D3, D5, D8, D11, R10 a R4) a velká zimní střediska.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

9 komentářů

 1. Masera (neregistrovaný)

  Až přestane okrádat zákazníky na portech tak mi tahle zpráva možná přijde zajímavá ale do té doby je to asi tak jako byste mi tu vyprávěli o tom jak pedofilové založili školku.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Hlavně by už mohli nasadit VoLTE.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Spíš uvolnit podporu i pro další koncová zařízení pro volte (nejen pro dosavadní SGS5 s firmwarem od Tmobilu).

  • lerion (neregistrovaný)

   Vsak to zavisi na vyrobci telefonu, zda podporuje VoLTE, ne na operatorovi, ne?

  • volte (neregistrovaný)

   Bohužel zatím TMo povoluje volte pouze na jednom mobilu.

 3. Vasilij (neregistrovaný)

  VoLTE Okamuru !!!!

 4. Leoš27 (neregistrovaný)

  Tyto vysílače budou, nebo nebudou ve sdílených s O2? Nejspíš asi ne.

 5. eKSBii (neregistrovaný)

  Jsem zvědavý, jak se síť bude chovat v porovnání s Vodafonem. Podle mých zkušeností je LTE 2100 MHz vždy o něco slabší než 3G. Ve větších městech s dostatkem vysílačů, třeba v Hradci Králové, to není takový problém. Ale pokud je na celé menší město 1 nebo 2 vysílače, tak s indoorem člověk moc počítat nemůže.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).