Domů » Články » T-Mobile jako první operátor v ČR představuje volání přes Wi-Fi. Nejprve se dočkají firemní zákazníci

T-Mobile jako první operátor v ČR představuje volání přes Wi-Fi. Nejprve se dočkají firemní zákazníci

T-Mobile již nějakou dobu interně testuje technologii pro volání a posílání SMS/MMS prostřednictvím bezdrátové sítě a v nejbližších týdnech chystá její komerční nasazení.

Operátor T-Mobile dnes na tiskové konferenci v Praze představil novou technologi VoWi-Fi pro volání prostřednictvím bezdrátových sítí. Je založena na technologii Voice over Wi-Fi, která umožňuje standardní mobilní volání a posílání SMS/MMS právě přes bezdrátovou síť.

Prostřednictvím této technologie zákazník uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti. Během několika týdnů spustí operátor službu Wi-Fi volání do komerčního provozu, vyzkoušet si ji z počátku (během několika následujících týdnů) budou moci pouze firemní zákazníky s vybranými typy smartphonů.

Které modely se dočkají jako první?

Jako první si službu budou moci vyzkoušet majitelé Samsungu Galaxy S6 edge, později budou následovat i další modely řady Galaxy S6. U telefonů ale bude nutné nejprve aktualizovat software. Zatímco v případě technologie VoLTE docházelo k aktivaci automaticky, v případě volání přes Wi-Fi si zákazník tuto možnost bude (po aktualizaci telefonu) muset sám aktivovat v nastavení sítě. Zástupce operátora nám sdělil, že postupně by mělo být možné aktualizovat všechny telefony, které jsou nyní kompatibilní s technologií VoLTE.

VoWi-Fi později využijí také majitelé iPhonů, a to už od modelů 5s či 5c. V případě jablečných zařízení žádný přesný termín nemáme, reálné je však zprovoznění v průběhu prvního pololetí příštího roku.

  • jako první se dočkají majitelé Samsungu Galaxy S6 edge, později i další modely
  • zákazník může se svým telefonním číslem volat z Wi-Fi stejně jako z mobilní sítě
  • volání ve vysoké kvalitě i v místech s omezeným šířením mobilního signálu
  • při odchodu z Wi-Fi pokrytí hovor plynule přejde do sítě LTE, do GSM/3G už ale nikoliv
  • teoreticky by s technologií měly být kompatibilní všechny smartphony podporující VoLTE
  • funkci VoWi-Fi bude nutné aktivovat v nastavení po stažení softwarového updatu do telefonu
  • iPhony (od modelů 5s/5c) dostanou podporu v první polovině příštího roku

Volání skrze Wi-Fi nalezne uplatnění zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě. Zákazníci ho využijí například pro telefonování v suterénních prostorech (restaurace, bary, taneční kluby), uvnitř budov se silnými stěnami nebo v ocelových výrobních halách a skladištích. V místech, kde je šíření mobilního signálu omezeno, často bývá k dispozici Wi-Fi síť, která – v kombinaci s technologií VoWi-Fi – dokáže mobilní síť nahradit.

Wi-Fi volání přináší, podobně jako VoLTE, kvalitní přenos hlasu. Spojení hovoru je rychlé, služba rovněž podporuje posílání SMS a MMS. Pokud je v daném místě bezdrátová síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. Zákazník se přitom nemusí obávat ztráty signálu při odchodu z Wi-Fi pokrytí – v takovém případě hovor plynule přejde do sítě LTE (jako VoLTE hovor). Stejný princip se uplatní při přechodu z LTE do Wi-Fi. Do sítí GSM a 3G již ale tento „handover“ využít nelze, technologie s ním není kompatibilní a v takovém případě dojde k ukočení hovoru.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. Petr (neregistrovaný)

    „vybranými tipy smartphonů“ … typ = model, tip = doporučení

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).