Domů » Články » T-Mobile představuje unikátní zařízení, které z každého auta vytvoří chytré

T-Mobile představuje unikátní zařízení, které z každého auta vytvoří chytré

T-Mobile zahájí od 1. prosince prodej unikátního řešení s názvem Chytré auto. Malá krabička vybavená SIM kartou se jednoduchým způsobem nainstaluje do tzv. OBD portu, který mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion. Samotné zařízení, které má podobu malé černé krabičky, čte z vozu data a posílá informace o stylu jízdy, pohybu, poruchách a bezpečnosti přímo do aplikace v mobilním telefonu (dostupná bude od prosince pro Android a iOS).

Řešení Chytré auto stojí standardně 2 599 Kč + 75 Kč měsíčně za tarif. V rámci předvánoční promo nabídky získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky slevu 1 150 Kč, zaplatí tedy 1 449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se zařízením v autě.

Majitel vozu se prostřednictvím uařízení přes aplikaci Motion dozví například o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google street view), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie. Dále může exportovat knihu jízd, sdílet polohu automobilu, sledovat statistiku – počet ujetých km, dobu jízdy, průměrnou rychlost, výjezd z nastavené oblasti a mnohé další užitečné informace.

tmobile_chytreauto

Stačí udělat tři věci – zařízení velmi jednoduše vložit do OBD portu v autě, stáhnout si do telefonu aplikaci Motion a naprosto jednoduše nainstalovat podle pokynů. Umístění OBD konektoru v konkrétním vozidle lze vyhledat na webu operátora.

„Čeká nás období digitalizace, sdílení a připojování. Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě, který umožní našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ uvedl Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Generální ředitel kanadsko-americké společnosti Mojio, která ve spolupráci s Českou republikou rok aplikaci pro skupinu DT vyvíjela, Kenny Hawk, dodal: „Jsme neobyčejně rádi, že ve spolupráci s naším partnerem, společností T-Mobile Czech Republic, můžeme v Evropě spustit platformu Mojio pro chytré automobily.  Společně tak budeme řidičům pomáhat v lepším zabezpečení a připravenosti jejich vozů nejen pro jejich blízké, ale třeba i zaměstnance. Zároveň může pomoci ušetřit náklady a předcházet nepříjemným situacím, které s provozem auta souvisí.”

Chytrou krabičku pořídíte také na splátky, funguje po cel EU

V rámci promo akce před Vánocemi činí akontace 299 Kč s měsíční splátkou 125 Kč (23×50 Kč + 75 za tarif) se smlouvou na 2 roky. V předplacené sadě stojí zařízení 3 499 Kč včetně ročního provozu (roční paušál 900 Kč + cena zařízení 2 599 Kč).  Po roce od aktivace je potřeba kredit dobít, o blížícím se termínu odečtu je zákazník informován předem formou SMS na kontaktní telefonní číslo zadané při registraci do aplikace. Součástí tarifu je pravidelně (měsíčně) se obnovující a pro tuto službu naprosto dostačující datový limit 50 MB, který pokrývá datovou spotřebu SIM doma i v Evropské unii. Pokud tedy s autem vyrazíte do států EU, nemusíte se obávat, že by vám služba nefungovala.

chytreauto

Operátor plánuje další vývoj tohoto zařízení – časem se v aplikaci budou ukazovat například i informace o stylu jízdy, stavu paliva, SOS alert (notifikace v případě nehody) či Wi-Fi a další. Všechny nové funkce budu pro stávající zákazníky k dispozici automaticky. Platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. Akce se uskuteční první prosincový víkend.

Projekt Chytré auto už v naší redakci testujeme a brzy se můžete těšit na naše praktické postřehy a dojmy z testování.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. Článek jsem pořádně nečetl, ale co zloději? Vytáhnout „krabičku“ z ODB portu trvá tak 2 vteřiny a co potom? To mi jako pixle pošle hlášení že se něco děje? Smysl by to mělo v případě montáže do auta, tak aby se to nedalo zcizit, ale zároveň bylo dostupné a vše propojené přes elektroniku v autě. No a samozřejmě celé to udělátko aby bylo spárováno s VIN kódem auta a přístup by byl chráněn heslem a nebo PINem. Jestli jsem na něco zapoměl, tak doplnit a potom by to snad dávalo smysl. Anebo se v ČŘ nekrade????

  Bohužel tohle mě napadlo jako první, protože se zloději a vykrádači aut mám už 8 zkušeností za 7 let! Bydlím kousek za Prahou v takové malé vesnici a člověk by řekl, že se tu moc nekrade. Opak je pravdou.

  • [odkaz]

   Platforma není primárně určená jako vyhledávací zařízení. Primárně cílí na správu firemního vozového parku, proto ta kniha jíz atd.. …to není český projekt jen český Tmobile se k tomu také připojil.

  • Martin Pavlović

   Jen bych doplnil, že zařízení ukrývá i malý akumulátor, po odpojení vám tak přijde notifikace a dongle zůstane ještě nějakou dobu na příjmu.

 2. Kompatibilita je hodně rozdílná už z pohledu jaké všechny senzory auta mají. Ano je tu nějaký základ ale o tom to jen není.
  Další věc je samotný útlum signálu jak u GSM tak u GPS.
  A finální tečkou může být to že podobný adaptér se pod kryt ODB konektoru prostě nevejde.

  Většině lidí ale také dobře poslouží ODB Bluetooth adaptér plus smartphone , nebo tablet .

  • martin p.: tak ta vyhoda je predevsim v tom, ze stroj je neustale online.

   Ocekaval bych, ze toto bude sluzba, kterou budou poskytovat samotne automobilky a nenechaji si to vzit nekym externim.

   • Nekteré automobilky to už mají

    Jinak několik firem které mají operativní leasing to již používají i bez zařízení TM.

    Jinak řečeno to že o tam se napíše dneska neznamená že to tu už x let není.

 3. Marek N : pokud se ti dostane až k OBD tak je něco asi špatně nemyslíš? to není krabička od alarmu ale jak se píše je to info o aute s knihou jizd :-)
  Ps : pokud se vám nevejde pod kryt OBD (puvodní záměr prostě nepočítal s něčím takovym) tak není nic jednoduššího jak OBD z držaku vytáhnout ;-)

 4. Tak výhoda toho všeho je cena. Pouze 75 Kč. Pokud je to skutečně finální cena a neni to pouze tarif plus další poplatky za přihlášení, zprávy o stavu auta či něco dalšího ? A zda v té ceně je i zahraničí EU/ mimo EU ( jaký jsoo potom poplatky a za co)

  Jinak jako alarm to používat nemá smysl jelikož to i úplný debil najde ihned a akorat vyhodí z vokna. Škoda že to nejde zabudovat pod obložení nebo někam skrýt do PD.

 5. Takovych kravin je na ebay plno. Jen upozorneni, krom oficialni autodiagnostiky ve znackovem servisu se do ODB nic pripojovat nesmi. Az vam vyhori elektroinstalace v aute, tak mate smulu a bude to stat pekny prachy. A samozrejme pojistovna nic neproplati. To jentak na okraj.

  • Asi máš pravdu.
   Navíc v mém autě je odb u leve nohy takže bych to se svoji 48 vel. Botou při první příležitosti strhnul.

   No záměr dobrý, cena super ale provedeni na h***o. Chce to zabudovat do auta radši jako jablotron ( 300 kc mesicne asi) nebo sherlog který je extrémně dráhy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).