Domů » Články » T-Mobile představuje unikátní zařízení, které z každého auta vytvoří chytré

T-Mobile představuje unikátní zařízení, které z každého auta vytvoří chytré

T-Mobile zahájí od 1. prosince prodej unikátního řešení s názvem Chytré auto. Malá krabička vybavená SIM kartou se jednoduchým způsobem nainstaluje do tzv. OBD portu, který mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion. Samotné zařízení, které má podobu malé černé krabičky, čte z vozu data a posílá informace o stylu jízdy, pohybu, poruchách a bezpečnosti přímo do aplikace v mobilním telefonu (dostupná bude od prosince pro Android a iOS).

Řešení Chytré auto stojí standardně 2 599 Kč + 75 Kč měsíčně za tarif. V rámci předvánoční promo nabídky získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky slevu 1 150 Kč, zaplatí tedy 1 449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se zařízením v autě.

Majitel vozu se prostřednictvím uařízení přes aplikaci Motion dozví například o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google street view), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie. Dále může exportovat knihu jízd, sdílet polohu automobilu, sledovat statistiku – počet ujetých km, dobu jízdy, průměrnou rychlost, výjezd z nastavené oblasti a mnohé další užitečné informace.

tmobile_chytreauto

Stačí udělat tři věci – zařízení velmi jednoduše vložit do OBD portu v autě, stáhnout si do telefonu aplikaci Motion a naprosto jednoduše nainstalovat podle pokynů. Umístění OBD konektoru v konkrétním vozidle lze vyhledat na webu operátora.

„Čeká nás období digitalizace, sdílení a připojování. Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě, který umožní našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ uvedl Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Generální ředitel kanadsko-americké společnosti Mojio, která ve spolupráci s Českou republikou rok aplikaci pro skupinu DT vyvíjela, Kenny Hawk, dodal: „Jsme neobyčejně rádi, že ve spolupráci s naším partnerem, společností T-Mobile Czech Republic, můžeme v Evropě spustit platformu Mojio pro chytré automobily.  Společně tak budeme řidičům pomáhat v lepším zabezpečení a připravenosti jejich vozů nejen pro jejich blízké, ale třeba i zaměstnance. Zároveň může pomoci ušetřit náklady a předcházet nepříjemným situacím, které s provozem auta souvisí.”

Chytrou krabičku pořídíte také na splátky, funguje po cel EU

V rámci promo akce před Vánocemi činí akontace 299 Kč s měsíční splátkou 125 Kč (23×50 Kč + 75 za tarif) se smlouvou na 2 roky. V předplacené sadě stojí zařízení 3 499 Kč včetně ročního provozu (roční paušál 900 Kč + cena zařízení 2 599 Kč).  Po roce od aktivace je potřeba kredit dobít, o blížícím se termínu odečtu je zákazník informován předem formou SMS na kontaktní telefonní číslo zadané při registraci do aplikace. Součástí tarifu je pravidelně (měsíčně) se obnovující a pro tuto službu naprosto dostačující datový limit 50 MB, který pokrývá datovou spotřebu SIM doma i v Evropské unii. Pokud tedy s autem vyrazíte do států EU, nemusíte se obávat, že by vám služba nefungovala.

chytreauto

Operátor plánuje další vývoj tohoto zařízení – časem se v aplikaci budou ukazovat například i informace o stylu jízdy, stavu paliva, SOS alert (notifikace v případě nehody) či Wi-Fi a další. Všechny nové funkce budu pro stávající zákazníky k dispozici automaticky. Platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. Akce se uskuteční první prosincový víkend.

Projekt Chytré auto už v naší redakci testujeme a brzy se můžete těšit na naše praktické postřehy a dojmy z testování.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MarekN
Anonym
MarekN

Článek jsem pořádně nečetl, ale co zloději? Vytáhnout „krabičku“ z ODB portu trvá tak 2 vteřiny a co potom? To mi jako pixle pošle hlášení že se něco děje? Smysl by to mělo v případě montáže do auta, tak aby se to nedalo zcizit, ale zároveň bylo dostupné a vše propojené přes elektroniku v autě. No a samozřejmě celé to udělátko aby bylo spárováno s VIN kódem auta a přístup by byl chráněn heslem a nebo PINem. Jestli jsem na něco zapoměl, tak doplnit a potom by to snad dávalo smysl. Anebo se v ČŘ nekrade???? Bohužel tohle mě napadlo… Číst vice »

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

[odkaz]

Platforma není primárně určená jako vyhledávací zařízení. Primárně cílí na správu firemního vozového parku, proto ta kniha jíz atd.. …to není český projekt jen český Tmobile se k tomu také připojil.

Martin Pavlović
Uživatel
Martin Pavlović

Jen bych doplnil, že zařízení ukrývá i malý akumulátor, po odpojení vám tak přijde notifikace a dongle zůstane ještě nějakou dobu na příjmu.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Kompatibilita je hodně rozdílná už z pohledu jaké všechny senzory auta mají. Ano je tu nějaký základ ale o tom to jen není.
Další věc je samotný útlum signálu jak u GSM tak u GPS.
A finální tečkou může být to že podobný adaptér se pod kryt ODB konektoru prostě nevejde.

Většině lidí ale také dobře poslouží ODB Bluetooth adaptér plus smartphone , nebo tablet .

weth
Uživatel
weth

martin p.: tak ta vyhoda je predevsim v tom, ze stroj je neustale online.

Ocekaval bych, ze toto bude sluzba, kterou budou poskytovat samotne automobilky a nenechaji si to vzit nekym externim.

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Nekteré automobilky to už mají

Jinak několik firem které mají operativní leasing to již používají i bez zařízení TM.

Jinak řečeno to že o tam se napíše dneska neznamená že to tu už x let není.