TOPlist

T-Mobile představil „létající vysílač“: signál v krizových případech vyřeší český dron

Dron Primoco One 150 v celé kráse
  • T-Mobile představil ve spolupráci s pražskou firmou Primoco dron pro distribuci signálu
  • Chce jej využívat při krizových situacích, ale třeba i pro komerční účely
  • Jde o zcela unikátní projekt v rámci celé skupiny Deutsche Telekom

Operátor T-Mobile v rámci inovací v oblasti mobilního signálu představil nové řešení pro distribuci signálu v těžko dostupných lokalitách. Místa, která signálem nepokryje stacionární vysílač či mobilní základnová stanice (BTS), tam může operátor vyslat speciálního drona české výroby od společnosti Primoco. Nasazení v ostrém provozu má proběhnout již za dva týdny.

Signál při krizových situacích

Jen loňský rok ukázal českým operátorům důležitost efektivně a dynamicky pokrývat signálem místa postižená například přírodními katastrofami. Pro tyto účely aktuálně používají mobilní BTS, které za pár hodin sestaví prakticky kdekoliv, kde to rozměry (a byrokracie) umožní, a napájení probíhá přes baterii a dieselagregát. Svou vlastní novinku v tomto segmentu – stanici, kterou jsme pracovně pojmenovali T-Budka – prezentoval T-Mobile vloni na podzim.



Mobilní BTS T-Mobile



Nepřehlédněte

T-Budka od T-Mobile: unikátní mobilní vysílač potkáte nejen v létě na festivalech

V některých případech je ale i klasická mobilní BTS nedostatečně efektivním řešením. Podle vedení operátora může jít například o mimořádně krizové situace, jako je zemětřesení, povodně či požáry, ale i oblasti se speciální právní ochranou (CHKO a další), kde jednoduše není možné vztyčit mobilní základnovou stanici. „Jde o všechny situace, kdy pozemní vysílače dočasně či zcela vypoví službu, nebo je nutné pokrýt oblast, kde signál běžně není k dispozici,“ stojí v prohlášení Vladana Pekoviće, šéfa pro inovace v T-Mobile Czech Republic.

Projekt českého dronu od českého T-Mobilu

A právě v tu chvíli vstupuje na scénu zbrusu nové řešení, které jako úplně první v Evropě prezentoval právě tuzemský T-Mobile ve spolupráci s českým výrobcem bezpilotních letounů Primoco UAV SE. Dron Primoco One 150 s vestavěným mobilním vysílačem může být na dálku pilotován a pokrýt oblast až 20 km² mobilním signálem.

Dron Primoco One 150 v celé kráse
Dron Primoco One 150 v celé kráse

Tento dron je od základu vyvíjen a s výjimkou dvou součástek (geolokační zařízení z Norska a autopilot španělské výroby) i vyráběn v České republice. Pražská společnost tyto drony nabízí od roku 2015 pro vojenské a civilní účely, v roce 2020 byla představena právě modernizovaná konfigurace One 150, kterou pro účely distribuce signálu ze vzduchu bude používat i T-Mobile. Ta mimo jiné nabízí i vojenskou certifikaci dle normy NATO STANAG 4703.

Zvládne až 15 hodin ve vzduchu

Co všechno Primoco One 150 umí? Operuje ve výšce až 3,3 kilometru při maximální rychlostí 120 km/h, v závislosti na rychlosti pak na jednu nádrž vydrží ve vzduchu 10–15 hodin. Uvnitř těla byste kromě motoru a dalších součástek našli hlavně 15kilogramovou mobilní BTS pro distribuci signálu, ale třeba také padák s malou raketkou, která se vystřelí v případě, že dojde k neočekávané poruše, anebo v krizový moment dojde palivo.

Pokud jde o samotnou distribuci signálu, zde dron využívá kanál o šířce 10 MHz, přenosová rychlost pak dosahuje až 200 Mb/s. Letoun po předem naplánovaných trasách umí létat sám, není potřeba jej v reálném čase navigovat a ovládat jako menší drony. Vysílač v těle dronu je pak na dálku obsluhován anténou připojenou do jádra sítě – pro tyto účely navíc T-Mobile vůbec poprvé použil i technologii satelitního připojení.

Testovací provoz dronu již proběhl a nyní se předpokládá, že by mohl být v praxi využit již za dva týdny, kdy se v Jizerských horách koná tradiční lyžařský závod Jizerská padesátka. Dron zde bude přítomen kvůli několika místům v hustě zalesněné oblasti, kde kvůli terénu není možné vybudovat klasický vysílač a kvůli nedostatku elektřiny ani variabilnější mobilní BTS.

Zároveň s ním T-Mobile počítá i pro další komerční účely, a to nejen v Česku, ale v rámci skupiny Deutsche Telekom prakticky všude po Evropské unii (EU). „Jsme samozřejmě na začátku, nicméně již v tuto chvíli probíhají jednání s relevantními resorty vlád EU o nabídce technologie pro podporu jejich IZS nebo obranných složek,“ uvedl na závěr Jaroslav Holiš, šéf vývoje tohoto řešení pro celý Deutsche Telekom.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku