T-Mobile jako první v ČR spustil v Mladé Boleslavi LTE Advanced. Rychlost stahování až 225 Mbit/s

Operátor T-Mobile včera jako první operátor v České republice spustil technologii LTE Advanced (LTE-A), zatím ale pouze na území Mladé Boleslavi. Spojením dvou pásem (funkce Carrier aggregation) došlo k navýšení rychlosti pro stahování až na 225 Mbit/s a pro odesílání na 50 Mbit/s. 

Technologie LTE-A umožňuje teoretickou přenosovou rychlost 300/50 Mbit/s při spojení dvou pásem o šířce 20 MHz a s LTE zařízením kategorie 6. V případě sítě operátora v Mladé Boleslavi proběhlo spojení pásem 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 1 800 MHz (o šířce 20 MHz), teoretická maximální rychlost tedy odpovídá 225/50 Mbit/s.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

 1. Pipa (neregistrovaný)

  k čemu to je dobrý?

  mě by stačilo celoplošné pokrytí 3G jako to maj v civilizaci na západ od nás, tohle stejně skoro nikdo nepoužije, málokdo má přístroj který by to uměl a obecně LTE, dokud se standardně nedostane do low-endů tak to moc používané nebude.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Dobré je to k tomu, že na těch 800 MHz v pohodě pokryjete jedním vysílačem oblast, na kterou byste s 3G potřeboval těch vysílačů několik. To samé v některých budovách, kde 3G signál nemá šanci a LTE tam jede bez problémů.

   Ve chvíli, kdy na 3G jede bez problémů streamované video v HD kvalitě, nejde u LTE primárně o ještě vyšší rychlost (i když i lepší odezva se hodí), ale spíš o to, že časem bude dostupné i na místech, kde zatím 3G signál nebyl a pravděpodobně nikdy nebude.

  • uni (neregistrovaný)

   Jak zaznělo, na 3G už zapomeň. LTE je jiná liga (technologicky) a umí i lépe pokrývat území (frekvence). Takže jakákoli novinka kolem LTE je velmi vítaná novinka (a ano, nekupovat LTE telefon je již delší dobu kravina, tohle je nejen budoucnost, ale i současnost).

   Ale ano, honění Mbit/s s těmi FUP tady je více méně nesmysl. Ale Bolka jistě není vybraná náhodou, pokud se nepletu, je tam velký zák. (Škoda auto), tak si asi němci řekli, že tam chtějí trochu rychlejší net no:)

  • Jarda (neregistrovaný)

   Tahle teorie ma 2 male vady:

   – na trhu zatim prakticky neni telefon ktery tuhle rychlost vyuzije

   – Skoda pouziva jako operatora O2 ;-)

  • uni (neregistrovaný)

   Jarda (neregistrovaný): no na věrnost se nehraje ani na této úrovni.

 2. jonny (neregistrovaný)

  mas pravdu pri dnesnich fup limitech .. nechapu nadseni z lte kdyz na beznou komunikaci staci gsm ci 3g a kdyz budu stahovat objemnejsi data neni dnes uz problem vyuzit wifi je dostupna na hodne mistech…pokud operatori nastavi fup limity na 30GB mesicne potom bude lte velkym prinosem…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *