Domů » Bleskovky » T-Mobile do konce roku slibuje pokrýt 93 % populace rychlým internetem

T-Mobile do konce roku slibuje pokrýt 93 % populace rychlým internetem

Rychlý mobilní internet 3G a LTE bude do konce roku 2014 pokrývat 93 % populace ČR a 80 % území, píše se v tiskové zprávě operátora T-Mobile. Ambice jsou tedy podobné, jako v případě O2 (více informací). Pokud jde o samotnou síť LTE, ta se do konce letošního roku rozprostře na 51 % populace a 73 % území. T-Mobile také spustil jako první operátor plnohodnotnou síť LTE na vydražených frekvencích 800 MHz, která umožní lepší pokrytí uvnitř budov.


Takto plánuje T-Mobile pokrýt ČR rychlým internetem do konce roku 2014

Operátor se chce zaměřit na maximální plošné pokrytí sítí LTE, aby bylo možné využívat datové služby na co největším území ČR včetně řidčeji obydlených oblastí. Cílem T-Mobile je také dostupnost rychlého internetu na silnicích a dálnicích – jejich venkovní pokrytí sítěmi 3G a LTE by do konce letošního roku mělo odpovídat 94 %. Síť LTE chce operátor nabídnout v první řadě zákazníkům ve venkovských oblastech a menších městech, kteří se nacházejí mimo pokrytí rychlým internetem 3G. Rychlost jeho mobilního internetu LTE na venkově bude dosahovat až 75 Mbit/s pro stahování a až 25 Mbit/s pro nahrávání. Pro srovnání, O2 v některých oblastech slibuje rychlost až 110 Mbit/s.

LTE v pásmu 800 MHz v Plzeňském kraji

T-Mobile také spustil plnohodnotné LTE na vydražených frekvencích 800 MHz, a to v části okresu Plzeň-jih Plzeňského kraje. Tímto krokem začal s avizovaným pokrýváním venkovských oblastí České republiky. V souladu s podmínkami ČTÚ bude síť LTE na tomto území fungovat nejprve v dvouměsíčním zkušebním provozu. Obyvatelé Roupova, Svárkova, Dolců, Plevňova a mnoha dalších obcí okresu Plzeň-jih tak budou mít nejpozději koncem května letošního roku k dispozici nejlepší mobilní internet se stejnými rychlostmi, jaké nabízí síť LTE v Praze.

Do konce října 2014 proběhne pokrytí Prahy nesdílenou LTE sítí T-Mobile. V červnu spustí operátor LTE v centru hlavního města. V červenci přijdou na řadu Vysočany, Černý most, Horní Počernice, Letňany, Střížkov, Prosek a Ďáblice, v srpnu Kobylisy, Bohnice, Čimice a Holešovice. Během září a října pak bude pokryta celá západní část Prahy, tedy Suchdol, Dejvice, Střešovice, Hradčany, Břevnov, Motol, Radlice, Stodůlky, Zličín, Barandov, Chuchle, Radotín a Zbraslav. Operátor již do LTE investoval téměř čtyři miliardy korun, v příštích letech bude postupně investovat dalších 13 miliard.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

 1. Na jednu stranu super, nadruhou stranu při jejich cenách a FUP politice…

  • Rezza (neregistrovaný)

   S cenou problém nemám, pokrytí v Brně na 3G a LTE je super. Teď ještě dálnice. A věřím, že LTE infrastruktura jim umožní přehodnotit FUP. Alespoň částečně, vždy to bude sdílený prostředek.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Ad dálnice co takhle Doplerův efekt ;-). 2/3/4G není zrovna moc z fyzikálních důvodů na dálnici, rychlíkové trati, nebo letadle moc použitelné.

  • Je treba dodrzovat rychlost, do cca 180 nemate problem ;-)

  • lojzik (neregistrovaný)

   Dopleruv efekt v tomto pripade? o_O leda kdyby nekdo jel po dalnici nekolik km za sekundu (10 000 km/h?). Spis to bude prepinanim mezi vysilaci…

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Je opravdu super jak si dělají reklamu z něčeho co mají jako povinnost.

  V rámci „věcného břemena“ které bylo s licencí na LTE jsou totiž p=povinni to pokrýt.

  Takže je to tak „vtipné“ jak v reklamě slibovat, že letos zaplatím daně.

 3. Milan (neregistrovaný)

  Slibují 90% obyvatel, ale v článku je pak do konce října popsáno jak pokryjí Prahu a okolí… A každá další verze mapky pokrytí je světlejší a světlejší!

 4. Michal (neregistrovaný)

  Až bude celá bílá a bude klid. :D Mě se taky nechce věřit, že to co je na mapce by bylo do konce letošního roku – ono je to tak pěkně napsané jako do konce října pravu do prosince se začne pokrývat venkov a do konce prosince 2014 80% území – skoro bych řekl, že někdo záměrně spletl datum a mělo tam být 2015 a operátoři to pak budou tímto omlouvat, že to byl šotek. A dělají to proto, že jim odchází lidi k Vodafonu kde to LTE 900 je reálné.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).