T-Mobile a Telefónica O2 podepsali dohodu a společném sdílení 2G a 3G sítí

Společnosti Telefónica Czech Republic a T-Mobile Czech Republic dnes podepsaly smlouvu o sdílení stávajících mobilních sítí druhé a třetí generace. Cílem spolupráce je zajištění optimálního pokrytí území České republiky sítěmi 2G a 3G a zvýšení efektivity provozu mobilních sítí obou operátorů. Chystané sdílení sítí tak významně přispěje i ke zkvalitnění poskytovaných mobilních služeb. Smlouva je výsledkem jednání zahájeného v srpnu tohoto roku (informovali jsme zde).

Vzhledem k vysoké technické náročnosti tohoto projektu proběhnou první laboratorní testy sdílení již v následujícím týdnu, přičemž jejich cílem je otestovat především funkčnost navrženého technického řešení. Po odladění všech nezbytných procesů v testovacích podmínkách začne komerční provoz sdílení sítí 2G a 3G v průběhu prvního pololetí roku 2014. V následujících letech bude sdílení postupně rozšiřováno na celé území České republiky s výjimkou Prahy a Brna.

Operátoři navazují na velmi úspěšný společný projekt sdílení sítí třetí generace z let 2011 a 2012, což byl první funkční projekt svého v druhu v Evropě, který významně přispěl k urychlení pokrytí a poskytování 3G služeb v menších městech České republiky. V tuto chvíli spolu společnosti Telefónica Czech Republic a T-Mobile již od roku 2011 sdílí necelých 1 000 vysílačů pro mobilní sítě 3G. Počet sdílených základnových stanic v rámci právě podepsané dohody bude, mimo jiné, záviset i na výsledcích laboratorních zkoušek.Plánovaná dohoda nemá žádný vztah k novým technologiím ani k budoucím kmitočtovým přídělům.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

4 komentáře

  1. jack2310 (neregistrovaný)

    Jako zákazníkovi se mi tohle líbí…lepší pokrytí

  2. djkure (neregistrovaný)

    Spíše bych počítal, že povypínají nepotřebné vysílače v rámci úspor :D

  3. Pipa (neregistrovaný)

    Teď podepisují smlouvu a na jakém základě provozují už současné sdílené vysílače? Přijde mi že se jedná o klasickej národní rooming i když pouze v rámci datové sítě, takže v zásadě není problém aby to nefungovalo i když …… budou muset v tom okamžiku sdílet i hovory protože founy v jednom okamžiku asi neumí být připojeny datově k jednomu a hovorově k jinému operátorovi.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel