Domů » Bleskovky » T-Mobile a Telefónica O2 podepsali dohodu a společném sdílení 2G a 3G sítí

T-Mobile a Telefónica O2 podepsali dohodu a společném sdílení 2G a 3G sítí

Společnosti Telefónica Czech Republic a T-Mobile Czech Republic dnes podepsaly smlouvu o sdílení stávajících mobilních sítí druhé a třetí generace. Cílem spolupráce je zajištění optimálního pokrytí území České republiky sítěmi 2G a 3G a zvýšení efektivity provozu mobilních sítí obou operátorů. Chystané sdílení sítí tak významně přispěje i ke zkvalitnění poskytovaných mobilních služeb. Smlouva je výsledkem jednání zahájeného v srpnu tohoto roku (informovali jsme zde).

Vzhledem k vysoké technické náročnosti tohoto projektu proběhnou první laboratorní testy sdílení již v následujícím týdnu, přičemž jejich cílem je otestovat především funkčnost navrženého technického řešení. Po odladění všech nezbytných procesů v testovacích podmínkách začne komerční provoz sdílení sítí 2G a 3G v průběhu prvního pololetí roku 2014. V následujících letech bude sdílení postupně rozšiřováno na celé území České republiky s výjimkou Prahy a Brna.

Operátoři navazují na velmi úspěšný společný projekt sdílení sítí třetí generace z let 2011 a 2012, což byl první funkční projekt svého v druhu v Evropě, který významně přispěl k urychlení pokrytí a poskytování 3G služeb v menších městech České republiky. V tuto chvíli spolu společnosti Telefónica Czech Republic a T-Mobile již od roku 2011 sdílí necelých 1 000 vysílačů pro mobilní sítě 3G. Počet sdílených základnových stanic v rámci právě podepsané dohody bude, mimo jiné, záviset i na výsledcích laboratorních zkoušek.Plánovaná dohoda nemá žádný vztah k novým technologiím ani k budoucím kmitočtovým přídělům.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

4 komentářů

  1. jack2310 (neregistrovaný)

    Jako zákazníkovi se mi tohle líbí…lepší pokrytí

  2. Spíše bych počítal, že povypínají nepotřebné vysílače v rámci úspor :D

  3. Teď podepisují smlouvu a na jakém základě provozují už současné sdílené vysílače? Přijde mi že se jedná o klasickej národní rooming i když pouze v rámci datové sítě, takže v zásadě není problém aby to nefungovalo i když …… budou muset v tom okamžiku sdílet i hovory protože founy v jednom okamžiku asi neumí být připojeny datově k jednomu a hovorově k jinému operátorovi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).