Surface Pro 9 a Laptop 5 v obrysech: dvě nové barvy a konec procesorů AMD

900 450 Surface

Microsoft se chystá v příštích týdnech odhalit nové počítače z rodiny Surface. V letošním roce se pravděpodobně nedočkáme žádného zbrusu nového, spíše dojde k upgradu stávajících. Prakticky s jistotou můžeme očekávat příchod Surface Pro 9 a Surface Laptop 5. Jejich výbavu částečně odhalil server WinFuture.de.

Surface Pro 9: Intel, nebo ARM?

Zájemci o připravovaný tablet Surface Pro 9 se mohou těšit na nové procesory, přičemž vůbec poprvé si budou moci vybrat, zda zvolí x86 CPU od Intelu, nebo ARMové SoC od Qualcommu.

Microsoft Surface Pro 8 17

V prvním případě má být k dispozici Intel Core i5-1235U a Intel Core i7-1255U. Oba procesory disponují dvěma výkonnými a osmi efektivními jádry, odlišné jsou jejich takty – v prvním případě je frekvence hlavních jader až 4,4 GHz a vedlejších až 3,3 GHz, v druhém případě mohou dosahovat hodnot až 4,7 GHz a 3,5 GHz. Podle benchmarků by si měl Surface Pro 9 oproti minulé generaci polepšit v jednojádrovém výkonu o 22, respektive o 12 procent.Microsoft Surface Pro 8 recenzeNepřehlédněte

Recenze Microsoft Surface Pro 8: největší změna za posledních 6 let

Poslední variantu Surface Pro 9 má pohánět ARMový čipset Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3, který Microsoft pravděpodobně upraví a přejmenuje na Microsoft SQ3. Tento čip má kromě vyšší efektivity nabídnout i podporu sítí 5G, což by bylo v rodině počítačů Surface vůbec poprvé. Surface Pro 9 má být nabízen v několika paměťových variantách, kapacita RAM má dosahovat 8 nebo 16 GB (o větší se zatím nehovoří), úložiště pak bude nabízeno v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Připravovaný tablet by měl vypadat podobně jako minulá generace, hovoří se však o tenčím profilu a o přesunutí USB-C na levou stranu. Dočkat bychom se měli i nových barev – současnou černou a platinovou mají doplnit zelená Forrest a modrá Sapphire.

Surface Laptop 5: tentokrát bez AMD?

Připravovaný notebook Surface Laptop 5 by měl dostat stejné procesory od Intelu jako Surface Pro 9 – ARMovou verzi Microsoft údajně nechystá, stejně tak pravděpodobně zanevře i na Ryzeny od AMD. Je dost možné, že tak Microsoft činí kvůli jejich nekompatibilitě s rozhraním Thunderbolt 4, které pravděpodobně redmondští do svých novinek nasadí.

surface laptop 4 41

Surface Laptop 5 by si měl rovněž polepšit v oblasti displeje. Microsoft údajně i na tento model nasadí zobrazovač s dynamickou obnovovací frekvencí dosahující až 120 Hz. I Surface Laptop 5 by měl dorazit v nových barvách, avšak zatím není jasné, zda budou korespondovat se Surface Pro 9.

Jaké budou ceny?

Podle zmíněného zdroje by měly být ceny za základní konfigurace následující:

  • Surface Pro 9 s Intel Core i5, 8 GB RAM a 256GB SSD má přijít na 1 300 eur (asi 32 100 korun s DPH)
  • Surface Laptop 5 s 13,5″ displejem, Intel Core i5, 8 GB RAM a 256GB SSD má přijít na 1 200 eur (asi 30 600 korun s DPH)
  • Surface Laptop 5 s 15″ displejem, Intel Core i5, 8 GB RAM a 256GB SSD má přijít na 1 500 eur (asi 37 tisíc korun s DPH)

Premiéra by se měla odehrát někdy v půli října.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku