Domů » Bleskovky » Surface Phone alias Andromeda: Microsoft v patentu odhaluje, proč má skládací zařízení smysl

Surface Phone alias Andromeda: Microsoft v patentu odhaluje, proč má skládací zařízení smysl

Microsoft má v příštím roce představit nový smartphone, respektive skládací zařízení se schopností telefonovat. Existenci tohoto zařízení, které je v médiích pojmenováno jako Surface Phone či Project Andromeda, dokazují některé úniky, a hlavně detaily z poměrně podrobných patentových přihlášek. Jedna z nich dokonce odhaluje vysvětlení, proč nastal ten pravý čas pro představení skládacího zařízení se dvěma displeji.

V současné době je podle Microsoftu hlad po velkých displejích, což však činí zařízení větší a méně mobilní – uživatelé přitom stále touží, aby jim telefon dobře padnul do ruky a dobře se přenášel v kapse od kalhot. Z tohoto důvodu mají mít zařízení se dvěma displeji zajištěnou popularitu, neboť mohou zastoupit jak funkci telefonu, tak tabletu. V otevřeném stavu mají být displeje údajně natolik blízko sobě, že mají působit, jako by se jednalo o jeden celistvý panel.

Zařízení má být možné „zavřít“ dvěma způsoby – buď displeji k sobě, kdy budou oba chráněny, nebo naopak do stavu, kdy je jeden displej vpředu, druhý vzadu. Při druhé možnosti bude patrně možné telefon využívat jako standardní smartphone. Nejnovější odhalená patentová přihláška dokonce hovoří o tom, že by měl být jeden z displejů vybaven haptickou odezvou

Na otázky ohledně Surface Phone nedávno odpovídal i prezident Microsoftu pro Indii Anant Maheshwari. Na otázku, jaké je poslední slovo společnosti Microsoft ohledně výroby smartphonů, odvětil, že žijeme ve světe, v němž bychom neměli nikdy mluvit o posledních slovech. Na detaily o chystaném Surface Phone byl však z pochopitelných důvodů velmi skoupý, uvedl však, že v Microsoftu se soustředí na nové form-factory, které nastolila stávající linie zařízení řady Surface.

Co se mobilních zařízení týče, redmondští spolupracují s hlavními výrobci a poskytovateli operačních systémů, aby s jejich pomocí přinášeli nové aplikace a zkušenosti. Přestože se tedy spekuluje o novém skládacím smartphonu s Windows 10, Maheshwari tvrdí, že operační systém není v dnešním světě tím nejdůležitějším – on sám používá Office 365 jak na Surface, tak na zařízeních s iOS a Androidem.

V rozhovoru tak o Surface Phone nepadlo žádné rozhodné ANO či NE, takže můžeme pouze spekulovat, zda skládací smartphone s logem Microsoft v příštím roce přijde, či zda technologie ještě nedokázala dozrát, aby ji bylo možné poslat brzy na trh.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Ty voe, zase magor karasek pise o tehle cipovine.

  • Jakub Karásek

   Ano, skutečně jsem to udělal, přičemž zdrojem mi byly hned tři nezávislé články. Magorem se ale kvůli tomu necítím. Přeji hezký zbytek roku.

  • Karásek: Magorem ale dávno jste. Je jedno jak se cítíte.

  • Kubo, rozhodně se nenech ovlivnit.
   Já si Tvé články vždy se zájmem přečetl/přečtu.
   Také Ti přeji hezký zbytek tohoto roku a úspěšný rok 2018.

  • Jakub Karásek

   to josef (neregistrovaný): Mohu se otázat, jak jste k tomuto závěru dospěl? Kvůli svému zaměstnaní (teď nemluvím o SMARTmanii, to je koníček) podstupuji pravidelné lékařské prohlídky, a za magora mě ještě ani jednou neprohlásili. Stejně tak si to nemyslí moje žena, ani děti. Zřejmě nemáte k diagnostikování psychických poruch tu správnou kvalifikaci.

   to mposvar: Já se rozhodně ovlivňovat nenechám, naopak mám skvělou náladu :)

  • Kuba je ok a libí se me jak to bere s nadhledem, zatimco tmu prskacovi praska zilka. :-D

  • Anonyme máš to v hlavě v pořádku? Asi ne co :-D nechápu proč urážíš koho ani neznáš.

  • Proč vůbec něco komentujete, když se neumíte chovat … Kromě Vašeho buranství, také nechápu, proč čtěte a komentujete něco, co Vás otravuje a nezajímá.

 2. Mno uvidíme, jestli to budou dva samostatné dislaye tak to zase tak revoluční nebude.
  Taky bude záležet na tom, na co to zařízení vlastně bude a jak si Microsoft to používání představuje.
  Např při přehrávání filmů, prohlížení fotek nebo hraní her tam ten předěl bude vidět jakkoliv bude tenký.
  Ale pro nějáký aplikace tabulky nebo internet by to vadit nemuselo.

 3. ANONYM… Dosli lieky? Supsup do lekárne, nech neni neskoro

 4. Takže v podstatě víme jen to že MS na něčem pracuje, to něco vypadá velmi zajímavě, poběží na tom nová verze připravovaných mobilních Windows, pokračovatele stávajících W10m ale něco konkrétního ani jestli to příští rok vůbec bude zatím ne.
  Popravdě vypadá to hodně dobře a třeba se MS konečně podaří v mobilní oblasti a Smart trochu výrazněji prosadit, ale příliš tomu nevěřím.
  Oni umi navrhnout, vyrobit ale buď to pak set táhnou do konce a chopí se toho někdo jiný, nebo to nedokážu prosadit.

 5. Zařízení hezký a myšlenka taky, ale kdekoliv je kloub…to znamená velké namáhání, tak rychle odejde do pekel.

  Viz všechna mobilní véčka, po čase se to začalo kazit. U NB je to něco jiného tam je to masivní a dobře dimenzované, což u mobilů a malých zařízení půjde jen těžko.

  Takže zas jednou slepá kolej, proč se radši MS nevrhne pořádně na vývoj Windows, ať už mobilní verze nebo desktopové a výrobu HW přenechají lidem a společnostem co to pravdu umí. MS už několikrát dokázal že HW prostě dělat neumí…..HOWGH!

 6. Jakube takové komentáře jak je vidět přecházíte mrknutím oka a s nadhledem, to je fajn.
  Přeji klidný zbytek stávajícího roku a vše nejlepší do toho nového 2018.

 7. Cleric
  MŠ to ale zkoušel a do W10m vkládal velké naděje na přelomu loňského a letošního roku a sliboval si že se připojí k 950/650/550 další výrobci se svými přístroji to se však nestalo.

 8. Vlastně ano, nějaký Alcatel a Acer snad měli po jednom modelu, nikdo je prakticky ani nemá.
  Z těch zvučnějších, to zkoušel HP se svým Elite, jak to dopadlo víme a po zprávě MS že se stávajícím systémem prakticky konci, je nepřímo (ten cakenk se mi teď nechce hledat) obvinili za znarenou investici.
  Přes e tohle jsme já a pár dalších psali, že na tom HP jen prodělá a byli tu pár lidem/chytrolinum pro které jsou uživatelé androidu děti, prakticky pro smích.

 9. Je skoda ze M$ mobilní platformu vzdali. Tedy windows mobile. Tvrdit ze je jedno n čem aplikace bezi je asi pravda, ale az na tabletech a pc pobezi android tak se jim to tak vesele možná říkat nebude. Třeba se aplikace z google store zacnou objevovat i na pripadnych android pc…. Omlouvám se ze to tak píšu a asi to sem nepatři, ale tohle m$ potento. U tohohle prupadneho zařízení je otázka o jake sume se bavíme. Pokud o iphone cene tak to je zajímavý nápad,ale domnívám se ze neprodejny. A tteba bude levná vrianta s jedním displejem…

 10. Levné varianty s jedním displejem…
  Kdyby si věřili a měli šanci, pokračování v lumiich ci telefonech obecně, jenze zájem prostě nebyl.
  Tohle pokud uspěje, dočká se miziveho rozšíření podobně jako surface, něco ale prodají..
  Koupí si to jen někdo, nadsenci, lidé kteří tohle naplno využijí, masy to určitě nebudou.

 11. Hlavně spousta lidí vlastní a začalo s tím tuším Lenovo, Lenovo yoga convertible tab, plní úlohu prodloužené ruky počítače, konzumace obsahu, něco málo na tom také udělají ale primárně budou vždy pracovat s osvědčeným notebookem, co stolním PC.
  Trh je přesycen a obávám se ač tohle vypadá zajímavě a originálně, mnoho úspěchů mít nebudou.
  Kde je konec skvělému continuu (příklad s tímhle nesouvisí) například? ukažte mi někoho kdo to naplno a často používá, já nikoho takového tedy neznám.

 12. Zajímavý,jenom ten pruh uprostřed mi vadí..Pokud tam bude velká baterie min. 10000mah + např. Amd ryzen mobile,normální windows 10,tak bych o tom uvažoval.Zase to dopadne tak,že tam nacpou starej – pomalej procesor viz Lumie – Tenkrát byl prdragon 835 a Mrkvosoft použil 820..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).