Domů » Bleskovky » Supercharger pro notebooky: nová revize USB-C navyšuje nabíjecí výkon na 240 W

Supercharger pro notebooky: nová revize USB-C navyšuje nabíjecí výkon na 240 W

Konektor USB-C je součástí drtivé většiny současných smartphonů (když pomineme iPhony) a stejně tak jej můžeme najít i ve velké spoustě notebooků. V druhém případě jeho nástup mírně brzdí nabíjecí výkon, přeci jen standard Power Delivery (USB PD) se svými 100 Watty na dobíjení těch nejvýkonnějších počítačů nestačí. A přesně z tohoto důvodu přichází nová revize s pohádkovým názvem USB Type-C Cable and Connector Specification Revision 2.1, která tento výkon více než zdvojnásobuje.

Přes USB-C až 240 Wattů

Skrze novou revizi půjde portem USB „protlačit“ výkon až 240 Wattů (48 V, 5 A), pochopitelně pouze s podporovaným zařízením, nabíječkou i kabeláží. USB Implementers Forum (USB IF) bude podporu nového rozhraní označovat jako EPR (Extened Power Range), takže při výběru příslušenství USB-C si budete muset hlídat další písmenka nebo ikonku. Všechny kabely s podporou EPR musejí být viditelně označené, aby bylo patrné, že jsou na 240W nabíjení připravené.

usb c construction guidelines

Na revizi standardu USB se podílely společnosti AMD, Apple, Dell, Google, HP, Intel, Lenovo, LG, MediaTek, Oculus, Qualcomm a Samsung, tudíž lze předpokládat, že se s ní budeme setkávat u většiny budoucích zařízení vyžadujících vyšší nabíjecí výkon. Už dnes lze přes USB-C „procedit“ vyšší výkon než 100 Wattů, ovšem jen přes proprietární technologie, které jsou použitelné pouze v rámci značky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Supercharger si predstavujem inak. Taký čo tlačí aspoň 0,5bar :) +150koní

    • Přiznej se, že ty už máš telefon na vodík, když rychlost nabíjení měříš na tlak! :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).