Když se řekne Nintendo, téměř každému se vybaví celá řada různých postaviček a her. Jednou z nejznámějších postav je však legendární Mario, kterého Nintendo ve spolupráci se společností Apple exkluzivně připravilo pro majitele iPhonů a iPadů. Jak se nový Mario povedl?
Hře se povedlo udělat v mobilním světě opravdu velký rozruch – dokonce větší, než-li Pokémonům. Pokud ale zavítáte do recenzí v App Store, zjistíte, že tu něco nehraje. Hra od Nintenda se vůbec poprvé dostala na jinou platformu, a to s sebou nese i řadu ústupků, které nejsou každému po chuti. A smutnit nemusejí ani majitelé smartphonů s Androidem, pro ty by se hra v roce 2017 také měla objevit, i když přesný termín vydání zatím neznáme.
Ovládání: až moc jednoduché
Není vůbec na škodu, když se hra ovládá jednoduše. Některé hry sází na virtuální touchpady, některé zase využívají dat z akcelerometru a některé ovládáte pouhým klikáním na displej. U Maria bohužel platí ta poslední možnost. Postavička běží jedním směrem sama kupředu a vy ovlivňujete klikáním na displej pouze délku skoku. V případě, že palec na displeji přidržíte, Mario vyskočí o poznání výše. Toť vše.
Prostředí: to pravé ořechové
Prostředí a design úrovní se Nintendu povedly. Vše je pěkné a oku lahodící, po grafické stránce tedy nelze hře nic vytknout. Design jednotlivých úrovní se v průběhu často mění a kladně vnímám i nespočet možností, kterými lze daný level dohrát. Způsobů a cest máte k dispozici opravdu mnoho.
Naopak kritiku si zaslouží nepřátelé, kteří až přespříliš zjednodušují průchod hrou. V případě, že na ně skočíte, dostanete bonusové body a zlou potvoru zničíte. Pokud však budete pouze běžet, postavička nepřátele sama přeskočí – o život přijdete jen ve chvíli, kdy na nepřátele narazíte zespodu. Nešlo by to vymyslet trochu kreativněji, Nintendo?
Délka hry: vše je o trpělivosti
Hra dohromady nabízí až tři základní herní módy. Prvním z nich je tzv. World Tour, ve kterém se nachází 24 pestrých úrovní se třemi stupni obtížnosti. Druhý mód se nazývá Toad Rally, což je jakási forma multiplayeru. S vaším rivalem bojujete o počet bodů a kdo jich získá více, ten do vašeho království přiláká tzv. Toady.
Třetí mód je tu spíše takzvaně „do počtu“. Vaším cílem je si kompletně vybudovat nové sídlo za zlaté mince, které sbíráte v průběhu hraní módu World Tour nebo módu Toad Rally lákáním Toadů. Sídlo vylepšujete třemi typy budov, a to dekoracemi, speciálními budovami a obyčejnými budovami, které vám navíc zpřístupní časově omezené bonusové úrovně.
Cena: 270 korun za značku
Abyste své království vybudovali do značných rozměrů, potřebovat budete velké množství času. Při pohledu na seznam budov a dekorací se však neubráníte dojmu, že koukáte na hru s pay-to-win modelem, a jelikož úrovní moc není, hra po nějaké chvíli působí stereotypně.
Hra přitom žádné mikrotransakce nenabízí a za zpřístupnění všech úrovní jednorázově zaplatíte 10 euro (přibližně 270 Kč). Vysoká cena není bohužel ničím opodstatněná – celou hru dohrajete za zhruba 2 a čtvrt hodiny a poté jen hrajete dokola to samé, i když se vám alespoň zpřístupní vyšší obtížnosti. A také můžete „pilovat“ techniku v jednotlivých úrovních a snažit se sbírat všechny mince a bonusov předměty.
Dalším negativem je agresivní ochrana hry před piráty. Na hraní v metru nebo v letadle zapomeňte, protože vždy budete potřebovat stabilní připojení k internetu a uživatelé s malým FUP budou muset volit spíše domácí připojení k Wi-Fi – hra je totiž datově poměrně dost náročná a za hodinu pobíhání ve světě Maria spotřebuje okolo 50 MB, což rozhodně není málo.
Za zkoušku nic nedáte
Ať už jste jakkoliv velký fanoušek her od Nintenda, před koupí hry Super Mario Run se určitě zamyslete, zda je pro vás částka 10 euro adekvátní. Za tuto nadstandardně velkou sumu totiž dostanete obyčejnou plošinovku s povedenými úrovněmi, ale také velkou dávkou stereotypu s přespříliš jednoduchým ovládáním. Ve svém vlastním světě Nintendo konkurenci nemá, jenže v App Store je jich celá řada a na tomto bitevním poli to nemají Japonci vůbec jednoduché.
Alespoň že autoři poskytují základní verzi zdarma – v té jsou dostupné 4 úrovně, po jejichž zahrání budete s jistotou vědět, zda vás Mario bude bavit či nikoliv. Za zkoušku tedy nic nedáte.