Studenti přišli na způsob, jak dostat do smartphonů rentgen

Studenti z kalifornského institutu pro technologie vynalezli zcela nový čip, který dokaže vysílat terahertzové vlny s frekvencí třista impulzů za vteřinu. Ptáte se, jaký smysluplný význam to má pro obyčejného spotřebitele? V nepříliš vzdálené budoucnosti si budeme moci pořídit smartphone s fotoaparátem, kterým uvidíte skrze určité druhy materiálů. Zajímá vás, jaké že je praktické využití těchto vln? Studenti, kteří stojí za tímto vynálezem mají představu, že se svým telefonem si budete moci například v obchodě vyfotografovat kus kuřete, čímž získáte přesný přehled o obsahu tuku v jeho mase.

   

Kapesní zařízení vybavené tímto čipem budou moci snadno identifikovat i drogy, vybušniny či dokonce zbraně ukryté v zavazadlech. Mnozí z vás si nyní jistě vzpoměli na oblíbený seriál Star Trek, kde členové posádky měli k dispozici maličké zařízení, kterým při namíření na libovolný objekt získali detailní pohled na jeho materiálovou skladbu. Zde můžeme spatřit i jakousi podobu s rentgenovým zářením, které však má definovanou vlnovou délku (0,01 až 10 nanometrů) nesrovnatelně kratší.

Terahertzové vlny totiž využivají délky vln v rozmezí od 0,1 do 1,0 mm. Co se týče reálné dostupnosti v mobilních telefonech, tak podle otců projektu se tak zřejmě stane za pět či spíše deset let. Cesta ke komerčnímu využití je od zrodů podobných vynálezů velice dlouhá a postupem času se vždy najde minimálně jeden zádrhel, který proces komercializace neplánovaně prodlouží.  

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku