Domů » Bleskovky » Studenti přišli na způsob, jak dostat do smartphonů rentgen

Studenti přišli na způsob, jak dostat do smartphonů rentgen

Studenti z kalifornského institutu pro technologie vynalezli zcela nový čip, který dokaže vysílat terahertzové vlny s frekvencí třista impulzů za vteřinu. Ptáte se, jaký smysluplný význam to má pro obyčejného spotřebitele? V nepříliš vzdálené budoucnosti si budeme moci pořídit smartphone s fotoaparátem, kterým uvidíte skrze určité druhy materiálů. Zajímá vás, jaké že je praktické využití těchto vln? Studenti, kteří stojí za tímto vynálezem mají představu, že se svým telefonem si budete moci například v obchodě vyfotografovat kus kuřete, čímž získáte přesný přehled o obsahu tuku v jeho mase.

   

Kapesní zařízení vybavené tímto čipem budou moci snadno identifikovat i drogy, vybušniny či dokonce zbraně ukryté v zavazadlech. Mnozí z vás si nyní jistě vzpoměli na oblíbený seriál Star Trek, kde členové posádky měli k dispozici maličké zařízení, kterým při namíření na libovolný objekt získali detailní pohled na jeho materiálovou skladbu. Zde můžeme spatřit i jakousi podobu s rentgenovým zářením, které však má definovanou vlnovou délku (0,01 až 10 nanometrů) nesrovnatelně kratší.

Terahertzové vlny totiž využivají délky vln v rozmezí od 0,1 do 1,0 mm. Co se týče reálné dostupnosti v mobilních telefonech, tak podle otců projektu se tak zřejmě stane za pět či spíše deset let. Cesta ke komerčnímu využití je od zrodů podobných vynálezů velice dlouhá a postupem času se vždy najde minimálně jeden zádrhel, který proces komercializace neplánovaně prodlouží.  

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

9 komentářů

 1. Už se těším na první svlíkací aplikace :D

 2. A co třeba záření? Záření z RTG je poměrně dost nebezpečné. I když bude toto slabší, tak stále v to nemám moc důvěru.

 3. Mceza: ehm … srovnavas nesrovnatelne, je to porad jenom radiove vysilani s presne definovanym rezonatorem o relativne presne frekvenci a ne jen vyblitek jakesik frekvence hokuspokus sirokospektralni lampou… To je jakoby si porovnaval wifi-n a mikrovlnku, oboje pracuje na ~stejne frekvenci, ale vysledek je zcela jiny. A to nepocitam to, ze rtg ma mnohonasobne vyssi frekvenci, nezli thz ;)

  • Ok, to je možné, do tohodle nedělám. Proč tedy titulek hlásá „Studenti přišli na způsob, jak dostat do smartphonů rentgen“?

  • neb to plni obdobnou funkci a je to kratsi – „Rentgen“ a „terahertzovy scanner“ :)

 4. Jarda (neregistrovaný)

  No protoze to lepe vypada ne, burvar prece:-)

 5. “ Studenti, kteří stojí za tímto vynálezem mají představu, že se svým telefonem si budete moci například v obchodě vyfotografovat kus kuřete, čímž získáte přesný přehled o obsahu tuku v jeho mase.“

  ROFL. To jako predstava postavit dalnici, aby na ní mohly jezdit kocary rychleji …

 6. manakmichal (neregistrovaný)

  To zavání nesmyslem typu neviditelného pláště. K čemu to lidé potřebují rentgen?

  Je vůbec etické ho nabízet lidem, když je to tak nebezpečné? To už rovnou můžou prodávat ve stáncích se zmrzlinou AK47čky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).