Domů » Články » Stress Locator: Profesionální měřič tepu a psychické zátěže (tip na aplikaci)

Stress Locator: Profesionální měřič tepu a psychické zátěže (tip na aplikaci)

Dnes vám představíme komplexní aplikaci pro monitorování tepu a psychické zátěže. Měření probíhá skrze fotoaparát a pro získání přesnějších výsledků autoři nabízejí ke koupi samostatný oxymetr.

S aplikacemi pro měření srdečního tepu se v poslední době doslova roztrhl pytel. My vám ale v dnešním článku představíme podstatně komplexnější aplikaci Stress Locator. S její pomocí se například dozvíte, jak jste na tom se svoji psychickou kondicí, dechem, stresem či koncentrací. Říkáte si, že je nesmysl, aby něco takového dokázala obyčejná mobilní aplikace? Nesmysl to není, rozhodně to funguje.

 

V prvé řadě bych měl upozornit, že Stress Locator je dostupný pouze pro platformu Android. Na Google Play je dostupný rovnou ve třech verzích. Stress Locator Free je zdarma, Stress Locator Pro má několik funkcí navíc a stojí 120 Kč, a třetí je Stress Locator BerryMed, který je o poznání dražší, protože je určený především pro terapeuty, a zaplatíte za něj bezmála 944 Kč.

 

Při prvním spuštění Stress Locatoru vás přivítá docela jednoduché menu, které obsahuje vše od „Začátku měření“, přes „Demo“ , až po „Nastavení“, kde je možno nakonfigurovat odesílání anonymních dat, změnit věk, jméno či povolit tutoriál k fotoaparátu. Grafika aplikace působí trochu obyčejně a a nepřehledně a autoři by na ní ještě mohli zapracovat.

Měříme

Než začneme měřit naši psychickou kondici, musíme ještě vybrat způsob měření. To lze provádět buď s pomocí fotoaparátu, nebo skrze dokoupitelného příslušenství v podobě Bluetooth oxymetru, který dokáže měřit spoustu věcí navíc a hlavně přesněji než fotoaparát. Předpokládám, že drtivá většina uživatelů se bude poprvé měřit pomocí fotoaparátu a ti, kteří to s měřením myslí opravdu vážně, si dokoupí potřebné příslušenství.

  

Stress Locator vás prakticky sám navede, co a jak dělat či nedělat. Úspěch tedy spočívá v přiložení prstu na fotoaparát s bleskem. Princip je takový, že blesk prosvítí prst, a při každém tepnutí srdce se lehce změní barva prosvícení. Aplikace tak pozná, jaký máte reálný puls. Měření trvá 120 vteřin, což nemusí být úplně příjemné z důvodu přímého prosvícení. Už po pár vteřinách kontaktu prstu s bleskem zjistíte, že vás začíná docela dost pálit pokožka, ale to zkrátka musíte vydržet.

 
Oxymetr, který si můžete dokoupit a získat tak mnohem relevantnější výsledky měření

Měřit můžeme v několika situacích, které zadáme do aplikace (po spánku, po stresové situaci, před a nebo po fyzické aktivitě). Tyto funkce jsou ovšem dostupné pouze ve verzi PRO, v bezplatné variantě aplikace najdeme pouze klasické měření. Jakmile dokončíte měření, je zde možnost si vybrat „náladu“ (špatná, normální, skvělá). Stress Locator vám poté ukáže váš relaxační a koncentrační index, fyzický stress index a srdeční tep.

  

Verze zdarma nabízí ještě jedno měření – cvičení dechu. Na displeji smartphonu se zobrazí kružnice, která se zvětšuje/zmenšuje a podle ní musíte dýchat a uklidnit se. Získané hodnoty poté můžete zapojit do celosvětové soutěže, či je sdílet na sociální sítě. Ve verzi PRO poté lze projíždět historii měření.

Marek Smékal

8 komentářů

 1. Tomáš Slavíček

  Tyjo, aplikace, co ukazuje „nádech, výdech“… To by mě nenapadlo :)

 2. „kteří to s měřením myslí opravdu vážně, si dokoupí potřebné příslušenství.“…lidi, kteří to myslí opravdu vážně, si koupí tlakoměr s manžetou na ruku. Tohleto měření z bříška prstu je o ničem (ani zápěstí se nedoporučuje pro přesnost).

  Nicméně, pokud redaktoři mají možnost, mohli by udělat pro porovnání měření s pravým tlakoměrem s manžetou na rukou, při současném měření z prstu, např. na galaxy s5 nebo díky této aplikaci atd. Několik takových měření, třeba i po různých zátěžích, aby to bylo staticky relevantní. … Vzhledem k tomu, že je to teď tak módní a každý tuto funcki cpe do mobilu, řekl bych, že by stálo za to provést takovýto test, aby se zjistilo, jak hodně jsou ty mobilní aplikace přesné.

  • Petr (neregistrovaný)

   Na to nepotřebuješ provádět žáden výzkum, ty aplikace a tyhle čidla jsou úplně totálně mimo, stačí se podívat na S5, abys dostal jakš takš normální hodnoty, nesmíš se prakticky ani pohnout a ani nadechnout v průběhu měření…

   Je to laciný čínský shit, který nemá vůbec žádnou vypodvídací hodnotu…

  • vojta (neregistrovaný)

   MARTIN: Ale ty pleteš hrušky s jamkami. Toto neměří tlak, který se měří manžetou, ale tep a prokysličení krve. Tyto hodnoty se měří dokonce i v nemocnici na ARO kolíčkem(oxymetrem) z bříška prstu. Hodnotám z fotoaparátu bych byl malinko skeptický, ale s dokoupeným kolíčkem to bude pravděpodobně docela přesné.

  • Pravda, musíme rozlišovat mezi měřením tlaku na jedné straně a tepu a saturace kyslíku na druhé (když onen tlakoměr zvládne jak tlak i tep). Pokud tedy chceme měřit jen tepovou frekvenci – nejlepší hodnoty bychom měly získat připojením hrudního pásu, a z pozice laika bych řekl, že se tep bez pásu měří na tepně (proto se přikládají prsty na krk – krkovici – nebo na zápěstí, v prstu moc tepen není, proto ty hodnoty asi nebudou úplně přesný). Každopádně máš pravdu s tím kolíčkem na měření tepu a kyslíku, ale v tom případě je otázka, proč si rovnou nekoupit tento oxymetr (kolíček na doma), který tyto hodnoty naměří lépe než čidlo z mobilu (a ostatně, co jiného také je ten jejich „Stress Locator BerryMed“ za 900,- než takový oxymetr, který se běžně prodává? Jenom to nazvou jinak a snaží se vnunit něco, co tu už dávno je :-)).

   Proto by mě pořád zajímalo, jestli má někdo možnost porovnat údaje naměřené z čidla mobilu (ať už se jedná o tep či co všechno to zvládne) s nějakým profesionálnějším zařízením.

  • zdenál (neregistrovaný)

   Na mobilu mám Instant Heart Rate a při přímém porovnání s hrudním pásem byla odchylka asi ±2 bpm, takže přesnost celkem dobrá. U toho fotoaparátu asi záleží, kde je umístěná ta dioda a jak moc prosvítí prst. (Já mám Galaxy S II)

  • ADAM (neregistrovaný)

   Je naprosto neskutečné jak někteří lidé dokáži vyvozovat závěry nad věcmi kterým ani trochu nerozumí. Cílem této aplikace není jenom měřit tep, takovou věc opravdu změří kdejaký pouťový číňan na prst celkem přesně. jedinečnost aplikace spočívá v převodu tohoto signálu na HRV a hlavně hlubší zpracování statistickými metodami v časové oblasti ale i v oblasti frekvenční. Zkuste mezi aplikacemi najít podobný profesionální nástroj s matematickým backgroundem. Podobné funkce mají pouze přístroje pro terapeutické využití. Proto Vás prosím, příště než něco ohodnotíte přečtěte si alespoň nadpis problematiky.

 3. Díky za tip, aplikaci PRO už mam, ale s tím oxymetrem jsem to stále zvažoval..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).