Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Streamovací služba Mixer končí: co má Microsoft v plánu dále?

Streamovací služba Mixer končí: co má Microsoft v plánu dále?

Online streamování her dominuje služba Twitch, nicméně v posledních letech se velcí i malí hráči pokoušeli vytvořit alespoň trochu konkurenční prostředí. Kromě YouTube Gaming (který jako samostatná služba skončil) se o vytvoření protipólu k hegemonu od Amazonu pokoušel také Microsoft se službou Mixer. Ta vychází ze svého předchůdce Beam.io, kterého redmondský gigant koupil v roce 2016.

project xcloud
Do xCloudu vkládá Microsoft velké naděje

Jako blesk z čistého nebe proto působí oznámení, že Mixer ukončí svou činnost 22. července. Ještě překvapivější ale bylo oznámení, že všichni streameři a kanály se přesunou na službu Facebook Gaming, kterou nedávno Facebook spustil.

Přesunutí těžkotonážních streamerů je nicméně dobrovolné – na podmínkách s Facebookem se zatím nedohodly největší ryby jako Ninja či Shroud, naopak Gothalion svůj přesun již oznámil na Twitteru.

Mixer končí, Facebook Gaming roste

Samotné ukončení není až tak překvapivé, neboť Mixer měl od začátku potíže zaujmout širší masu uživatelů. Velké přesuny populárních streamerů za obří honoráře (Ninja si podle odhadů přišel exkluzivní smlouvou na 475 – 700 milionů korun) ale brzkému konci nenapovídaly.

„Byli jsme, co do počtu aktivních sledujících, hodně daleko za ostatními velkými hráči,“ řekl Phil Spencer v rozhovoru pro The Verge. „Myslím si, že komunita Mixeru bude z širší uživatelské základy Facebooku jen těžit,“ dodal.

Phil Spencer
Phil Spencer – ředitel divize Xboxu v Microsoftu

Jedním z dalších důvodů pro ukončení Mixeru je také chystaná služba xCloud, která má nabídnout hraní streamovaných her. Microsoft chce chystanou službou zasáhnout na 2 miliardy hráčů, což by s malým počtem uživatelů na Mixeru nešlo. „Když mluvíme o xCloudu jakožto službě pro 2 miliardy hráčů, tak je stěžejní, abychom našli dostatečně široké publikum. A to nabízí právě Facebook,“ podotkl Spencer v rozhovoru.

Technologie, které poháněly Mixer, nicméně úplně nezaniknou – Microsoft je integruje například do své komunikační aplikace Teams. I tak je ale škoda, že Mixer opouští streamovací scénu. Každá konkurence je dobrá, a jestli se spojení Microsoftu s Facebookem do budoucna vyplatí, na to si musíme počkat.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments