Strategičtí mobilní partneři Microsoftu z historie do současnosti

Obchodní partnerství mezi Nokii a Microsoftem je často probíraným tématem. Málokdo si dnes už ale pamatuje, kolik podobných vztahů měl redmondský gigant v minulosti.

Nokia je zatím posledním „strategickým partnerem“ společnosti Microsoft. Výsledkem tohoto vztahu má být prosazení platformy Windows Phone v oblasti chytrých telefonů. Často se zapomíná, že podobných partnerů byla v posledním desetiletí celá řada. 

LG

V únoru 2009 Microsoft uzavřel mnohaletou dohodu zaměřenou na systém Windows Mobile. LG mělo ve svých zařízeních užívat Windows Mobile jako primární platformu. Mělo být vyprodukováno okolo padesáti chytrých telefonů. Jak to dopadlo? LG udělalo několik zařízení, ale v té době již systém nemohl konkurovat Androidu a iOS. Jihokorejský výrobce proto platformu zavrhl a přesunul se k Androidu. Přišel o tržní podíl a klesly mu i zisky. Průměrný propad byl 24 % za rok. 

  

Motorola

V září 2003 uzavřela Motorola a Microsoft alianci, která začínala novou Motorolou MPx200 se systémem Windows Mobile. Společnosti vytvořily sérii Pocket PC a chytrých telefonů. Měly se zaměřit na web, pracovní nasazení a dálkový přistup k dokumentům a celému firemnímu zázemí. Dále měla aliance kooperovat marketingovou strategii a spolupracovat s vývojáři.

Jak to dopadlo? Motorola vypustila řadu zařízení s Windows Mobile, vrcholem byla Motorla Q, které se říkalo „BlackBerry killer“. Motorola po pár letech dosedla na dno a přišla o zisky, nový management sáhnul po Androidu. Dnes patří mobilní divize Motoroly Googlu. 

Palm

V záři 2005 oznámil Palm strategickou alianci s Microsoftem. Cílem bylo zrychlit rozvoj trhu s chytrými telefony a přinést nové zařízení pro profesionály a business. Palm licencoval Windows Mobile a rozšířil řadu telefonů Treo.

Výsledek? Palm vytvořil několik Windows Mobile zařízení. Známý je výrok, kdy si zástupci společnosti dělali legraci z Apple, že „PC guys“ nedokáží udělat dobrý telefon. Společnost se pak snažila uspět s vlastním systémem WebOS, což se nepodařilo, a tak skončila v rukou HP.

Nortel

Když Steve Ballmer předvedl své známé vystoupení, kde se vysmívá prvnímu iPhonu, seděl vedle CEO Nortelu. S touto společností uzavřel Microsoft v červnu 2006 strategickou dohodu. Zahrnovala tři řešení, která měla dramaticky zlepšit firemní komunikaci tím, že setřou hranici mezi hlasem, e-mailem, IM a další multimediální formou komunikace. Společnost o dva roky později vyhlásila bankrot. 

Verizon

V lednu 2009 si Verizon vybral Microsoft, jako poskytovatele portálu, lokálního a internetového vyhledávání a provozovatele reklamy na mobilních zařízení. Dohoda měla platit pět let od první půlky 2009, kdy mělo být dostupné Microsoft Live Search pro hloupé a chytré telefony v síti Verizon. Dohoda měla zajistit budoucnost pro Bing na telefonech tohoto operátora. Ve výsledku se sice Bing na některé telefony dostal, v roce 2009 ale Verizon přišel s telefony řady Droid. 

Ericsson

V záři 2000 založily Ericsson a Microsoft společnou firmu Ericsson Microsoft Mobile Venture AB. Toto spojení mělo rozvíjet řešení pro operátory, zaměřené na mobilní internet a email. První řešení mělo být dostupné do konce roku.

Ericsson vyčlenil svou mobilní divizi, aby prohloubil strategickou spolupráci s Microsoftem. Windows Mobile vedl k narůstající ztrátě a nakonec, už pod značkou Sony Ericsson, skončil výrobce u Androidu. 

Sendo

V únoru 2001 oznámil Microsoft partnerství, ve kterém koupil akcie Sendo za 12 milionů dolarů a dostal místo v dozorčí radě. Sendo mělo být partnerem pro platformu Stinger, ze které se stal Smartphone 2002. V roce 2005 ale Sendo po soudním řízení s Microsoftem v otázce vlastnických práv vyhlásilo bankrot.

 

Nokia

Nokia první dohodu s Microsoftem uzavřela v srpnu roku 2009. Měly společně přinést revoluční řešení na podporu produktivity a řešení pro velké korporace. Dohodu uzavíral za Microsoft současný CEO Nokie, Stephen Elop. Plánem bylo přinést Office Mobile a další služby od Microsoftu na telefony se Symbianem. O rok a půl později oznámil stejný člověk, tentokrát už v dresu finského týmu, postupný útlum Symbianu.

 

Nokia uzavřela s Microsoftem další strategickou dohodu o přechodu na operační systém Windows Phone. Zatím se situace vyvíjí tak trochu ve šlépějích předchozích partnerství. Jen budoucnost ukáže, jak tomu bude dál.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku