Domů » Články » Strategičtí mobilní partneři Microsoftu z historie do současnosti

Strategičtí mobilní partneři Microsoftu z historie do současnosti

Obchodní partnerství mezi Nokii a Microsoftem je často probíraným tématem. Málokdo si dnes už ale pamatuje, kolik podobných vztahů měl redmondský gigant v minulosti.

Nokia je zatím posledním „strategickým partnerem“ společnosti Microsoft. Výsledkem tohoto vztahu má být prosazení platformy Windows Phone v oblasti chytrých telefonů. Často se zapomíná, že podobných partnerů byla v posledním desetiletí celá řada. 

LG

V únoru 2009 Microsoft uzavřel mnohaletou dohodu zaměřenou na systém Windows Mobile. LG mělo ve svých zařízeních užívat Windows Mobile jako primární platformu. Mělo být vyprodukováno okolo padesáti chytrých telefonů. Jak to dopadlo? LG udělalo několik zařízení, ale v té době již systém nemohl konkurovat Androidu a iOS. Jihokorejský výrobce proto platformu zavrhl a přesunul se k Androidu. Přišel o tržní podíl a klesly mu i zisky. Průměrný propad byl 24 % za rok. 

  

Motorola

V září 2003 uzavřela Motorola a Microsoft alianci, která začínala novou Motorolou MPx200 se systémem Windows Mobile. Společnosti vytvořily sérii Pocket PC a chytrých telefonů. Měly se zaměřit na web, pracovní nasazení a dálkový přistup k dokumentům a celému firemnímu zázemí. Dále měla aliance kooperovat marketingovou strategii a spolupracovat s vývojáři.

Jak to dopadlo? Motorola vypustila řadu zařízení s Windows Mobile, vrcholem byla Motorla Q, které se říkalo „BlackBerry killer“. Motorola po pár letech dosedla na dno a přišla o zisky, nový management sáhnul po Androidu. Dnes patří mobilní divize Motoroly Googlu. 

Palm

V záři 2005 oznámil Palm strategickou alianci s Microsoftem. Cílem bylo zrychlit rozvoj trhu s chytrými telefony a přinést nové zařízení pro profesionály a business. Palm licencoval Windows Mobile a rozšířil řadu telefonů Treo.

Výsledek? Palm vytvořil několik Windows Mobile zařízení. Známý je výrok, kdy si zástupci společnosti dělali legraci z Apple, že „PC guys“ nedokáží udělat dobrý telefon. Společnost se pak snažila uspět s vlastním systémem WebOS, což se nepodařilo, a tak skončila v rukou HP.

Nortel

Když Steve Ballmer předvedl své známé vystoupení, kde se vysmívá prvnímu iPhonu, seděl vedle CEO Nortelu. S touto společností uzavřel Microsoft v červnu 2006 strategickou dohodu. Zahrnovala tři řešení, která měla dramaticky zlepšit firemní komunikaci tím, že setřou hranici mezi hlasem, e-mailem, IM a další multimediální formou komunikace. Společnost o dva roky později vyhlásila bankrot. 

Verizon

V lednu 2009 si Verizon vybral Microsoft, jako poskytovatele portálu, lokálního a internetového vyhledávání a provozovatele reklamy na mobilních zařízení. Dohoda měla platit pět let od první půlky 2009, kdy mělo být dostupné Microsoft Live Search pro hloupé a chytré telefony v síti Verizon. Dohoda měla zajistit budoucnost pro Bing na telefonech tohoto operátora. Ve výsledku se sice Bing na některé telefony dostal, v roce 2009 ale Verizon přišel s telefony řady Droid. 

Ericsson

V záři 2000 založily Ericsson a Microsoft společnou firmu Ericsson Microsoft Mobile Venture AB. Toto spojení mělo rozvíjet řešení pro operátory, zaměřené na mobilní internet a email. První řešení mělo být dostupné do konce roku.

Ericsson vyčlenil svou mobilní divizi, aby prohloubil strategickou spolupráci s Microsoftem. Windows Mobile vedl k narůstající ztrátě a nakonec, už pod značkou Sony Ericsson, skončil výrobce u Androidu. 

Sendo

V únoru 2001 oznámil Microsoft partnerství, ve kterém koupil akcie Sendo za 12 milionů dolarů a dostal místo v dozorčí radě. Sendo mělo být partnerem pro platformu Stinger, ze které se stal Smartphone 2002. V roce 2005 ale Sendo po soudním řízení s Microsoftem v otázce vlastnických práv vyhlásilo bankrot.

 

Nokia

Nokia první dohodu s Microsoftem uzavřela v srpnu roku 2009. Měly společně přinést revoluční řešení na podporu produktivity a řešení pro velké korporace. Dohodu uzavíral za Microsoft současný CEO Nokie, Stephen Elop. Plánem bylo přinést Office Mobile a další služby od Microsoftu na telefony se Symbianem. O rok a půl později oznámil stejný člověk, tentokrát už v dresu finského týmu, postupný útlum Symbianu.

 

Nokia uzavřela s Microsoftem další strategickou dohodu o přechodu na operační systém Windows Phone. Zatím se situace vyvíjí tak trochu ve šlépějích předchozích partnerství. Jen budoucnost ukáže, jak tomu bude dál.

David Podzimek

22 komentářů

 1. Tomáš Slavíček

  Pěkný článek. A to tu možná některé věci ještě chybí, jako např. Microsoft Kin (Danger/SideKick).

  • Velda (neregistrovaný)

   Kin byl jejich projekt. Přečtěte si nadpis…

  • David Podzimek

   Je ještě řada firem, které MS koupil, menší i větší. Bohužel tam nejde většinou rozlišovat jestli to byl úspěch, nebo ne. Často šlo o nákup know-how.

   Ale případ s „Kinem“ byl zřejmý, jen to byl jejich projekt.

 2. Momentálne som na systéme WP a som „skoro“ úplne spokojný ! A nebyť nedostatok applikácií na markete bol by som úplne spokojný. Skúsil som aj Android ale ten u mňa už má červenú. Ešte tento rok vyskúšam IOS pre dostatok aplikácií a bude vymaľované. Ale opakujem som s WP spokojný a myslím si že Nokia spravila dobre. Možno mala dať do svojich mobilov aj Andriod a bol by pokoj. Nech si užívateľ vyberie.

  • David Podzimek

   Často není selhání spojené s kvalitou zařízení. Když si vzpomenu na Sendo, ve své době to byla špička. Bohužel to není jen o kvalitě…

 3. Davide co vám ten MS udělal.. takhle to vypadá,že ty firmy začaly krachovat proto, že vyrobili pár telefonů s windows mobile..

  A co donedávna hlavní partner MS v produkci komunikátorů s WM, firma HTC?

  Ta si udělala na PDA / XDA / MDA s WM jméno, vlastně na tom vyrostla.. HD2 byl svého času hit..

  A krachovat začla až po přesunu větší části produkce na android..

  • borix (neregistrovaný)

   MS sice nepatří k mým nejoblíbenějším společnostem, ale z pojetí článku mám pocit, že je trošku nepřátelsky (neobjektivně pomlouvačně) zaměřený.

   Je fakt, že HTC si díky MS udělalo jméno a nebylo jediné. Taky by tam mohl být uveden apple, dell, IBM …

 4. A kde je zmínka o QTek/HTC ???

  • David Podzimek

   Mělo se jednat o strategické partnerství. HTC vyrábělo telefony jako OEM, jeho velký růst začal až s Androidem.

  • Davide opět je to polopravda. Cena HTC byla na maximu v roce 2011 jen o něco málo vyšší než v roce 2008, kdy byla produkce vysloveně závislá na Windows Mobile a HTC nic jiného prakticky nevyrábělo.. Jeho velký růst začal v roce 2006, kdy hodnota společnosti dosáhla 2/3 maxima z roku 2011.

   Píšete účelově. A to není sympatické, na tomhle webu bych čekal od autorů větší odstup od svých emocí..

  • David Podzimek

   Omlouvám se za nepřesné vyjádření, růst prodejů, ne akcii.

   Pro Vás je vše, co je kritikou Microsoftu nebo jeho postupů, emocionální a neobjektivní, jako by se jednalo o společnost, která dělá vše správně a nejlépe. Možná je chyba jinde.

  • borix (neregistrovaný)

   David Podzimek:

   No, co si já pamatuju, tak HTC vyrábělo pro různé operátory, pod různými názvy, přístroje s WM. Tím se neuvěřitelně vytáhlo a začlo postupně produkovat přístroje pod svou značkou HTC. Když HTC přešlo na android, už šlo o profláklou a velkou značku. Jedním z nějvětších úspěchů byl HD2 a od té doby už ničím takhle úspěšným nenavázali (samozřejmě v kontextu s prodeji konkurence).

  • borix (neregistrovaný)

   „Pro Vás je vše, co je kritikou Microsoftu nebo jeho postupů, emocionální a neobjektivní, jako by se jednalo o společnost, která dělá vše správně a nejlépe. Možná je chyba jinde.“

   No nevím, po přečtení článku mám dojem, že každá společnost, která spolupracuje s MS, jde kvůli němu ke dnu. Nic proti, vaše články si s chutí přečtu, ale tohle je spíš do blesku. Navíc, podle nadpisu bych čekal něco z historie, ale jsou zde uvedeny příklady jen z nedávné doby a ještě jen ty nepovedené. Ani v současnosti není Nokia jediným „strategickým“ partnerem MS.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @David Podzimek

   Ale no tak, trochu pokory a sebakritiky by Vam nezaskodilo. Ako vidite tak viaceri ludia maju rovnaky nazor na tento clanok. Nemali by ste teda zacat obvinovat citatelov.

   Podla toho co viem tak tym firmam ta zmluva s M nepomohla ale s najvacsiou pravdepodobnostou ich asi ani nedostala do problemov (mam len bezny prehlad). Myslim si ze si zamienate pricinu a nasledok. Ja tvrdim ze z problemov (nemali k dispozicii vlastny OS pre smarty) sa chceli dostat prave dostat dohodou s MS, ale vsadili na zleho kona.

   Aj Nokia vlastne robi to iste, keby sa nedostala do problemov zo svojimi smartmi tak ziadna zmluva z MS by nebola. 18 aprila by Nokia mala zverejnit vysledky za dalsi stvrtrok, potom budeme opat mudrejsi.

  • David Podzimek

   Ta citovaná část nebyla mířena směrem k Borix.

   S HTC je to složitější. Jelikož v USA je před Androidem jako značku prakticky nikdo neznal, u nás je relativně populární a známe už déle.

   Netvrdím, že chyba byla čistě v MS, jen sem chtěl poukázat jak řada partnerů dopadla. Převážně díky společně zvolené nevhodné strategii.

  • borix (neregistrovaný)

   David Podzimek:

   Vím, že to nebylo mířeno ke mně. Reagoval jsem, protože mi to přišlo trošku přestřelené.

   HTC do USA dováželo samozřejmě ještě před androidem. To, že se snaží evpandovat, je přirozený vývoj.

   Taky by se dalo napsat, že Nokii, před WP v Číně prakticky nikdo neznal.

   Jinak jak psal Martin II. Spousta firem zkoušela, jesti je MS nespasí, ale důvodem neúspěchu bylo něco úplně jiného. Jinak teď z hlavy mě napadají dvě společnosti, které opravdu krachly díky MS a v článku je nemáte ani uvedené.

 5. Hezká sbírka „titaniků“ :D Nokia se k nim také připojí, jestli nezmění směr. Zatím plave mezi ledovci a jejich kapitán Elop se všem snaží namluvit, že situace je skvělá a dokonce se stále zlepšuje :D :D :D

  PS: Jinak ohledně mobilních Windows moje přesvědčení stále trvá (a „každým dnem“ se více a více potvrzuje) – pokud MS nevytvoří desktop na mobilu, tak nemá šanci… i BB se jim brzo vysměje do ksichtu…

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   Tak to je zvláštní že když je to tak hrozný systém že ho využívá stále více lidí. A i více výrobců.

   Ale to droidista nikdy nepochopí. Já chápu že chcete aby vaše platforma byla ta nej a byla nejlépe jediná, ale pokud by se to stalo a Google měl monopol, tak nad tím všichni zapláčou.

   Víc platforem víc inovací a víc možností na výběr. Skoro mi přijde jako by Androidisti byli totalitními komunisty. Je to jen jedna možnost a ta tu prostě bude pro všechny. Nevím proč máte neustálé nutkání všechny kolem schazovat,že nemaj zrovna ten váš systém.

  • „“pokud MS nevytvoří desktop na mobilu, tak nemá šanci… i BB se jim brzo vysměje do ksichtu…““

   Zatim se do ksichtu smeju fanatickym androidakum,co neumi dat dohromady ani poradne argumenty sveho lagujiciho reklamosystemu ci se nim dobrovolne trapi.

  • B17S (neregistrovaný)

   Emoce kapku utichnou. Protože na WP8 dorazí pozor FM rádio. Po 9 měsíci od uvedení Lumie 920 na světový trh. Bude aktualizace někdy v létě /nebo na podzim/ HURÁ to je rychlost.

  • Mozna by nam htcjirka mohl vysvetlit ten podil Androidu na trhu. To jako vsichni majitele droidich telefonu jsou zakonite geekove, kteri se droidu drzi fanaticky? LOL, tady se da dobre smat do ksichtu Microsoftu – Amiga byla vzdy lepsi system, a 16 bit Windows byly brzdou nejmene 10 let. Historicky to nevyhral vubec lepsi OS. No a nyni se fanousci WP, ktery technologicky skutecne muze prevysovat Android, muzou po…, protoze MS dojizdi na totez – ma sice lepsi system, ale kazdemu je to u zadele, Android proste tahnout masy lidi, hlavne na levnych zarizenich, sekani nesekani, je to jedno …

 6. teekey (neregistrovaný)

  MPx200 a 220, to byly casy. WM02/03/05 a vse slapalo jak po dratkach. Tenkrat snad nikoho nenapadlo, ze by mohlo byt neco lepsiho nez WM. Skoda ze dnes neexistuje zadny „chytry“ telefon v provedeni vecka.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).