Cena:

Steve Wozniak vyjádřil svůj nesouhlas k patentovým sporům

V moderním světě, ve kterém hrají prim peníze a moc, se již neválčí na bitevních polích, ale v soudních síních. Kanony a bajonety jsme vyměnili za mocnější zbraně v podobě patentů, které v segmentu mobilní a výpočetní techniky hrají nezastupitelnou roli. Vojáky nahradily zástupy právníků, jejichž ostré jazyky lze s trochou nadsázky a představivosti srovnat s údernou kadencí rotačních kulometů. K problematice patentových bitev se v krátkém rozhovoru pro server Bloomberg vyjádřil i zarytý geek a spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak.

Na dotaz ohledně současných sporů mezi společnostmi Apple a Samsung odpověděl výrazným nesouhlasem. Dle jeho slov je nesmyslné si nárokovat práva na různé titěrnosti, které pak právníci nazývají inovacemi. Jeho snem je, aby se všichni výrobci dohodli na vzájemném sdílení patentů, což by odbouralo nespočet překážek, které brání rychlejšímu vývoji nových produktů a technologií. Je však bláhové si myslet, že společnosti jakými jsou například Apple, HTC, Samsung, nebo Google vlastnící obří patentová portfolia vyslyší Wozova zbožná přání. Zvlášt po nedávné soudní prohře Samsungu, který nyní musí Applu uhradit „škodu“ ve výši jedné miliardy amerických dolarů.

Kromě jiného se v rozhovoru Steve Wozniak vyjádřil i k fotoaparátu u nového iPhonu 5, od kterého očekává, že výsledné snímky budou minimálně srovnatelné s těmi, které pořizují smartphony Samsung Galaxy S III (recenze) či Motorola RAZR. Zpět ale k oněm prokletým patentům. S myšlenkou jejich vzájemného sdílení naprosto souhlasím, zároveň ale musím přiznat, že v našem současném světě se jedná o utopii, která se v dohledné době nemůže stát realitou.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.